Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vancouver – jinde to jde i lépe?

04.12.2015
Vancouver

Osud tomu chtěl, že jsem letos v listopadu strávil tři týdny v kanadském Vancouveru. O zdejší krásné přírodě by se daly psát celé romány, ale protože Celostní medicína není cestovatelským serverem, dovolte mi alespoň pět krátkých psychologicko-kulturních zastavení, každodenních maličkostí, které mě ve Vancouveru zaujaly. Aneb co by se mi líbilo, kdyby fungovalo i v České republice.

O Vancouveru se říká, že je vůbec nejhezčím městem na celém pacifickém pobřeží Severní Ameriky. Mít možnost vidět v jediném okamžiku současně hory, moře a do zelena zabarvené, futuristické mrakodrapy, je zážitek na celý život.

 

Stejně tak je zážitkem, jak jsou zde lidé přátelští a pohodoví, uvědomělí a všímaví.

 

Prodavačka se vás zeptá, jaký máte den

Bezprostřednost a pozitivní přístup obyvatel Vancouveru vás na začátku dosti zaskočí. Lidé se tu na sebe mnohem více usmívají – a co je důležité, podle Čechů, kteří žijí ve Vancouveru a procestovali i USA, to rozhodně nemá nic společného s mnohdy nucenými a falešnými úsměvy a přetvářkou Američanů. V Kanadě máte pocit, že se o vás druzí opravdu zajímají. Když se vás při placení paní prodavačka zeptá, jak se máte, okomentuje nějakou jí blízkou věc z vašeho nákupu a na závěr vás ještě upozorní, co bylo dobré vidět ve Vancouveru ten den večer, tak si říkáte, že jste se ocitli tak trochu na jiné planetě.

 

Vancouver

 

Při výstupu z autobusu obvykle každý nahlas děkuje řidiči

OSOBNÍ PŘÍSTUP. Veronika Trčková, která ve Vancouveru žije již druhým rokem, popisuje svou zkušenost s úředníky: „Tady, když přijdete na úřadě na řadu, tak místo toho, že by se na tabuli jen objevilo vaše číslo, si pro vás úředník osobně přijde, podá vám ruku a plně se vám věnuje. Něco neskutečného.“ Mě zase nadchlo, že při nastupování do autobusu, všichni řidiče pozdraví a při vystupování mu poděkují!

 

Druzí si všimnou, když potřebujete pomoc

Lidé vám ve Vancouveru obvykle rádi pomohou. Když si otevřete mapu a delší dobu si ji prohlížíte, často za vámi někdo SÁM přijde a vysvětlí vám, jak se dostat na místo, kam potřebujete. Kanaďané mají navíc respekt k přírodě a velkou hodnotou je pro ně ekologie. Není zde zvykem například vyhazovat starý nábytek – lidé ho postaví před svůj dům a často počkají, dokud si ho někdo, komu se naopak může hodit, neodveze. Právě trend využívání věcí, které zrovna nepotřebujete, se sice pomalu objevuje i v Čechách – v Kanadě to má ale mnohem větší tradici.

 

Vancouver

 

Třídění biologického odpadu je samozřejmostí

Ekologické hodnoty jsou zde uplatňovány i při třídění odpadu. Je zde naprosto samozřejmé, že se tu (i v městských bytových jednotkách) třídí tzv. biologický odpad, který je následně využíván zemědělci. Příroda je v Kanadě krásná i proto, že lidé se o své okolí lépe starají. Na ulicích nebo na trávnících v podstatě nespatříte jakýkoliv nepořádek…

 

Národnostní pestrost a tolerance, přitom přísnost a pravidla

V Kanadě, a ve Vancouveru, žije spousta přistěhovalců. Například v některých čtvrtích si připadáte více jako v Asii. Na ulicích potkáte také hodně Indů, Filipínců – a také samozřejmě muslimy. Kontrast s naší naprosto šílenou aktuální situací v Evropě je až neuvěřitelný. Václav Klaus a další zastánci obnovení hranic České republiky (a vystoupení z EU) bývají označováni za populisty a nacionalisty, ale mně osobně projít při příjezdu do cizí země kontrolou (a splnit určité podmínky) přijde naprosto normální. Stejně jako mít respekt ke všem kulturám a vyznáním.

 

Kanada je v tomto opravdu krásná. Místo naprostého hodnotového kolapsu a naivního pomáhání těm, kdo toho zneužívají na straně jedné, a nenávisti a strachu na straně druhé, zde vládne pořádek a tolerance zároveň.

 

Někde to prostě jde.


Související články:
Lze změnit lidskou povahu?
Cizí jazyky udržují mozek v kondici. 5 tipů, jak se je naučit a kdy je dobré odjet do zahraničí
Ideální nastavení mysli pro dosažení cílů
„Kdo nemá rozvinuté energetické centrum v hrudi, nikdy nepochopí, co je skutečná láska,“ říká Petr Chobot. Podle něj je naše civilizace v naprostém ohrožení


04.12.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS