Vancouver – jinde to jde i lépe?

cm vancouver

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Osud tomu chtěl, že jsem letos v listopadu strávil tři týdny v kanadském Vancouveru. O zdejší krásné přírodě by se daly psát celé romány, ale protože Celostní medicína není cestovatelským serverem, dovolte mi alespoň pět krátkých psychologickou-kulturních zastavení, každodenních maličkostí, které mě ve Vancouveru zaujaly. Aneb co by se mi líbilo, kdyby fungovalo i v České republice.

O Vancouveru se říká, že je vůbec nejhezčím městem na celém pacifickém pobřeží Severní Ameriky. Mít možnost vidět v jediném okamžiku současně hory, moře a do zelena zabarvené, futuristické mrakodrapy, je zážitek na celý život.

Stejně tak je zážitkem, jak jsou zde lidé přátelští a pohodoví, uvědomělí a všímaví.

Prodavačka se vás zeptá, jaký máte den

Bezprostřednost a pozitivní přístup obyvatel Vancouveru vás na začátku dosti zaskočí. Lidé se tu na sebe mnohem více usmívají – a co je důležité, podle Čechů, kteří žijí ve Vancouveru a procestovali i USA, to rozhodně nemá nic společného s mnohdy nucenými a falešnými úsměvy a přetvářkou Američanů. V Kanadě máte pocit, že se o vás druzí opravdu zajímají. Když se vás při placení paní prodavačka zeptá, jak se máte, okomentuje nějakou jí blízkou věc z vašeho nákupu a na závěr vás ještě upozorní, co bylo dobré vidět ve Vancouveru ten den večer, tak si říkáte, že jste se ocitli tak trochu na jiné planetě.

Vancouver

Při výstupu z autobusu obvykle každý nahlas děkuje řidiči

OSOBNÍ PŘÍSTUP. Veronika Trčková, která ve Vancouveru žije již druhým rokem, popisuje svou zkušenost s úředníky: „Tady, když přijdete na úřadě na řadu, tak místo toho, že by se na tabuli jen objevilo vaše číslo, si pro vás úředník osobně přijde, podá vám ruku a plně se vám věnuje. Něco neskutečného.“ Mě zase nadchlo, že při nastupování do autobusu, všichni řidiče pozdraví a při vystupování mu poděkují!

Druzí si všimnou, když potřebujete pomoc

Lidé vám ve Vancouveru obvykle rádi pomohou. Když si otevřete mapu a delší dobu si ji prohlížíte, často za vámi někdo SÁM přijde a vysvětlí vám, jak se dostat na místo, kam potřebujete. Kanaďané mají navíc respekt k přírodě a velkou hodnotou je pro ně ekologie. Není zde zvykem například vyhazovat starý nábytek – lidé ho postaví před svůj dům a často počkají, dokud si ho někdo, komu se naopak může hodit, neodveze. Právě trend využívání věcí, které zrovna nepotřebujete, se sice pomalu objevuje i v Čechách – v Kanadě to má ale mnohem větší tradici.

Vancouver

Třídění biologického odpadu je samozřejmostí

Ekologické hodnoty jsou zde uplatňovány i při třídění odpadu. Je zde naprosto samozřejmé, že se tu (i v městských bytových jednotkách) třídí tzv. biologický odpad, který je následně využíván zemědělci. Příroda je v Kanadě krásná i proto, že lidé se o své okolí lépe starají. Na ulicích nebo na trávnících v podstatě nespatříte jakýkoliv nepořádek…

Národnostní pestrost a tolerance, přitom přísnost a pravidla

V Kanadě, a ve Vancouveru, žije spousta přistěhovalců. Například v některých čtvrtích si připadáte více jako v Asii. Na ulicích potkáte také hodně Indů, Filipínců – a také samozřejmě muslimy. Kontrast s naší naprosto šílenou aktuální situací v Evropě je až neuvěřitelný. Václav Klaus a další zastánci obnovení hranic České republiky (a vystoupení z EU) bývají označováni za populisty a nacionalisty, ale mně osobně projít při příjezdu do cizí země kontrolou (a splnit určité podmínky) přijde naprosto normální. Stejně jako mít respekt ke všem kulturám a vyznáním.

Kanada je v tomto opravdu krásná. Místo naprostého hodnotového kolapsu a naivního pomáhání těm, kdo toho zneužívají na straně jedné, a nenávisti a strachu na straně druhé, zde vládne pořádek a tolerance zároveň.

Někde to prostě jde.