Vaginální kvasinkové infekce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vaginální kvasinková infekce patří k nejčastějším ženským onemocněním. Na jejím začátku je stav, kdy bakteriální mikroflóra v pochvě již nemůže zvládnout množení kvasinek (nejčastěji se jedná o Candidu albicans). Jedná se o situaci, kdy díky oslabení vaginální mikroflóry nastávají příznivé podmínky pro jejich růst.

Poševní mikroflóra

Nejznámějším zástupcem poševní mikroflóry je lactobacillus acidophilus. Ten a ostatní laktobacily neboli „přátelské“ baktérie, vytváří v pochvě kyselé prostředí, v němž původci choroby hynou. Každá změna, která vede ke snížení počtu těchto laktobacilů, mění zdravé kyselé prostředí v pochvě, což nepřímo zvyšuje možnost zánětu pochvy a vede ke vzniku výtoku. Rozmnožující se patogeny (nejen kvasinky, ale i viry nebo baktérie) napadají nejen oddělený epitel (krycí tkáň), ale i stěnu pochvy, zapříčiňují ztenčování epitelu, jeho zranitelnost a rozšiřování cév. Tímto způsobem se ochranná schopnost pochvy ničí a otevírá se cesta pro jiné, často i velmi nebezpečné patogeny. Jinak řečeno, když se jednoduché patogeny, které jsou neustále přítomny v pochvě, rozmnoží, mohou snížit ochrannou vrstvu epitelu.

Ke vzniku vaginální infekce, ale může přispět i více příčin: zvýšená psychická zátěž (stres oslabuje imunitu obecně), změně klimatických podmínek (pobyt na dovolené), oslabení imunitního systému, hormonální změny, užívání některých antibiotik, nesprávné hygienické návyky nebo doprovodný příznak některých onemocnění (například u cukrovky).

Příznaky a léčba kvasinkové infekce

Nemocná žena pociťuje svědění v intimních partiích a pálení hlavně při močení. Dochází ke vzniku bělavého (s konzistencí tvarohu) nebo hustého výtoku. Stydké pysky jsou jemně oteklé a zarudlé. Kůže v okolí poševního vchodu je popraskaná. To vše má za následek bolestivost během sexu s partnerem.

Standardní léčba spočívá v aplikaci krémů (do okolí pochvy), vaginálních krémů nebo čípků, které obsahují jako účinné látky clotrimazol, metronidazol nebo econazol. Metronidazol předepisují lékaři i ve formě tablet ke vnitřnímu užití.

Jak může pomocí přírodní medicína?

Doplňky stravy můžeme užívat jak v rámci prevence, tak i jako součást celkové léčby. Protože jedním z faktorů, které ke vzniku vaginální kvasinkové infekce přispívají, je i oslabená imunita, je možné užívat přírodní látky, které posilují imunitu. Těch je velké množství, je možné například uvést třapatku nachovou (echinacea), česnek, vitamín C, beta glukany nebo vitamín E. Příznivě působí i pití čaje z lapacha vzhledem k tomu, že podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru. Je rovněž obecně doporučován při poševních výtocích. Podle přírodní medicíny pomáhá i čaj z vilcacory (Uncaria tormentosa) neboli kočičího drápu, který má, mimo jiné, i příznivé působení proti kvasinkám.

Dobré je také užívat probiotika, látky, které posilují vaginální mikroflóru, ať už vnitřně (obecné posílení imunity) nebo ve formě vaginálních čípků či tablet (posilují mikroflóru vaginální sliznice). U posledních z nich bych se zastavil. Tyto přípravky vytvářejí živnou půdu pro „přátelské“ baktérie nacházející se ve vaginální flóře a zabezpečují jejich optimální rozmnožování. Probiotika v nich jsou přirozeně mléčné kultury, které chrání před škodlivými bakteriemi a infekcemi a zajišťují přirozenou biologickou rovnováhu v pochvě. Jsou vhodné zejména jako doplněk léčby mírných vaginálních kvasinkových nebo bakteriálních infekcí. Díky jejich příznivému působení se vytváří dobrý stav poševní mikroflóry. Zdravá vaginální sliznice snižuje možnost přenášení většiny sexuálně přenosných infekcí a zajišťuje relativní ochranu i před opakováním vaginálních kvasinkových infekcí.

Důležitou součástí léčby je i dodržování protikvasinkové diety. Na prvním místě stojí vyloučení (nebo alespoň výrazné omezení) cukru a bílé mouky ze stravy. Během prvních 14 dnů léčby by se jídelníček měl skládat pouze z libového masa (kuřecí a rybí), mléčných výrobků a zeleniny. Po této době lze již přidat ovoce a celozrnné pečivo, celozrnnou rýži či brambory. Je třeba omezit sůl, černou kávu, alkohol či koření, sůl a cukr v jídle.

Jaká je prevence kvasinkové infekce?

Kvasinkové infekce se mohou opakovat. Proto je pro ženy, náchylnější k této infekci, dobré zavést některá preventivní opatření: je třeba se vyhnout používání intimních deodorantů a příliš parfemovaných přípravků pro intimní hygienu, snažit se omezit nebo vyhnout se častému stresu, provozovat rekreačně některé sporty (po plavání a cvičení si měnit spodní prádlo), vynechat z jídelníčku jídla s vysokým obsahem cukru, častěji měnit tampóny a vložky, nebo se vyhýbat horkým koupelím. Preventivně lze samozřejmě, jak již bylo zmíněno, užívat přírodní přípravky posilující imunitu či vaginální tablety nebo čípky obsahující probiotika.

Kdy je třeba navštívit lékaře?

V každém případě musí lékaře navštívit žena těhotná, kojící či mladší 12 let. Máte-li kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci. Konzultace s odborníkem je třeba rovněž v případě častého opakování kvasinkové infekce, pokud se příznaky nezmění během tří dnů samoléčby, zapáchajícího výtoku, bolesti v podbřišku, více sexuálních partnerů, pálení při močení a jiných obtížích při močení spojených s vaginálním výtokem, horečky nebo nevolnosti.

Lékař musí při nejasnosti určit, zda se jedná o kvasinkovou či bakteriální infekci, což pacientka ani při nejlepší vůli nemůže rozhodnout. Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se někdy zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Jedná se ale o různé druhy infekce s rozdílnými příznaky. Infekce ale může být i smíšená. Protože léčba kvasinkové infekce je jiná než léčba té bakteriální, je důležité vědět, o jakou vaginální infekci jde.