Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Vadí vám politika? O zkaženosti současného světa aneb jak si chránit své duševní zdraví

28.11.2014
Dvě tváře

Udělejte si rychlý test: Souhlasíte s tvrzením, že současný svět je zkažený a doba zlá? Co to o vás vypovídá, si přečtěte v tomto článku.

Nebo ještě jinak: Prožíváme jako lidské bytosti nejlepší nebo nejhorší dobu v dějinách? Esther a Jerry Hicks tvrdí, že odpověď na tuto otázku je pro vás indikátorem, kolik máte v sobě odporu a na kolik jste naopak v souladu s nejvyšší verzí sebe sama. Čím více odporu v sobě máte, tím více lnete označit současný svět za špinavý, plný lumpů a zvráceností. Čím více jste naopak v souladu s přirozeným Proudem (samotným tlukotem Vesmíru/Bohem), tím více budete naopak se současným stavem spokojeni.

Vtip je v tom, že kolem nás se objektivně nachází obojí: světlo i tma, rozkvět i úpadek, šlechetnost i hanebnost. Každý z nás si vybírá, na co svou pozornost zaměří.

 

Politici jsou naším zrcadlem

Víte, čeho jsem si ve své psychologické praxi, mimo jiné, všiml? Člověk, který má v sobě jakékoliv téma zpracované a je s ním „ v pohodě“, nemá potřebu jej řešit. Například, kdo v sobě rozvinul hlubokou lásku, nemá jakoukoliv potřebu o ní mluvit a ani ho tím pádem neirituje nedostatek lásky – protože má soucit a miluje i lidi, kteří sami nenávidí. Ať už se setkáme na ulici nebo třeba přes televizní obrazovku s jakýmkoliv pro nás nepříjemným člověkem (politikem), položme si otázku: „Jaké MOJE slabé místo mi tento člověk ukazuje? Proč mi tolik vadí? Co sám v sobě ještě nemám vyřešené?“

 

Politika vyvolává, hlavně v současnosti, velké emoce. Přesněji řečeno: ne politika, ale média. Čím silnější negativní emoce, tím vyšší sledovanost. Nedávejme médiím takovou moc a nehrajme jejich hru – nenechme do našeho vědomí šířit strach, zlobu, naštvanost. To nemá nic společného s naivitou nebo neinformovaností. (Dnes má objektivně paradoxně nejméně informací ten, kdo se dívá na hlavní televizní zprávy.)

 

Kdysi chtěl na jednom americkém semináři Bashara položit účastník otázku a začal slovy, že existují síly, které převzaly kontrolu nad ekonomickým systémem. Bashar ho důrazně přerušuje uprostřed věty: „STOP! STOP! STOP!“ A vysvětluje, že sice zcela reálně existují lidé, kteří chtějí škodit a kteří škodí, ale že jedinou cestou, jak je „odstranit“ a mít se lépe, je posilovat sebe sama a nevěnovat „škůdcům“ tolik pozornosti.

 

Politika sama o sobě je činnost velmi ušlechtilá

Politika znamená doslova správu (např. obce nebo státu). Tak jako je nám přirozené pečovat o vlastní dítě, obhospodařovat svou zahrádku a starat se o svůj dům nebo byt; znám osobně celou řadu starostů, kteří (většinou i ve svém volném čase) dělají to nejlepší pro svou obec. Politika je o tom, že někdo v obci je lékařem, jiný pekařem a někdo musí danou obec řídit. I to vyžaduje nasazení jako každá jiná práce. Jsem těmto lidem velmi vděčný. Jsem rád, že máme politiky, které jejich práce baví a dělají ji rádi. Já bych na to neměl čas – a od toho je, mimochodem, termín zastupitelská demokracie – že si vyberu někoho, kdo mě a mé názory nejlépe zastupuje, zatímco já se ve svém životě mohu věnovat něčemu jinému. To pokládám za smysluplné.

 

Vnímám kolem sebe velkou frustraci lidí z politiky. Možná si alespoň konečně uvědomíme, jak naivní je očekávat, že volbou konkrétního politika nebo politické strany se budeme mít lépe. Z hlediska duševní hygieny se jeví jako nezdravé, až hloupé, se nad daným stavem rozčilovat. Možná nám konečně dojde, že svět si lepší udělat můžeme jen sami. Politika nemusí mít na naši životní spokojenost vliv. Zároveň není jediný důvod se jí vyhýbat. Možná, že ještě destruktivnějším sklonem, než samotné „nadávání“, je apatie, lhostejnost a přenechání rozhodování o směřování světa kolem nás jiným.


Související články:
Princip stínu – Kolektivní stín
Kauza zákaz alternativní medicíny
Chcete vědět, co léčí lipový květ? Už se to nedozvíte!


28.11.2014
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

339,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS