V lázních Jeseník využívají kosmické metody

cm svoboda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podzim a zima jsou období, které právě nemilujeme. Přesto jsou tím nejvhodnějším obdobím k tomu, abychom právě v této době udělali něco pro své zdraví. Nebo alespoň zjistili, jak na tom se svým zdravým vlastně jsme. Jednou z nejmodernějším metod, která zjišťuje zdravotní stav lidí, je computerová kineziologie.

Ta sice vznikla před časem v rámci kosmického výzkumu, ale přitom využívá prvky klasické západní i východní medicíny. Vznikla při projektu dálkových kosmických letů. Odborníci a lékaři totiž hledali způsob, jak zjistit případné nemoci, které by u kosmonautů mohly propuknout při dlouhotrvajících meziplanetárních letech.  „Metoda měla při přípravě kosmonautů určit, jaký druh onemocnění by se u jedince díky ztíženým podmínkám mohl v budoucnu projevit“, představuje tuto medicínskou novinku MUDr. Jaroslav Novotný z Priessnitzových léčebných lázní Jeseník, kde tuto metodu nově používají. „Výsledkem tohoto vyšetření může být třeba upozornění na chybný návyk stravování, špatný pitný režim, svalovou a tělesnou disbalanci a podobně. Zároveň nás tato metoda může upozornit na blížící se vážné onemocnění. „Důležitým bodem ve fungování lidského těla je celková rovnováha zahrnující i náš duševní stav. Právě ten je mnohdy základním stavebním kamenem budoucího onemocnění. Computerová kineziologie dokáže odhalit podhoubí, které by v budoucnu mohlo položit základ ke vzniku určité choroby. V současné době neexistuje žádné jiné vyšetření s obdobnými možnostmi,“ říká primář J. Novotný.

V Jeseníkách používají jak nejnovější metody a výzkumy, tak pochopitelně vlastní, tradiční procedury. K těm nejzajímavějším zcela jistě patří metoda studených zábalů. Jak se vlastně objevila? To bylo před téměř dvěma sty lety. V té době vyrostl zásluhou Vincenze Priessnitz na kopci v osadě Gräfenberg první vodoléčebný ústav na světě. Právě odtud, ze srdce Jeseníků pochází známé Priessnitzovy zábaly. Sem do jižního výběžku Slezska jezdila kdysi bohatá šlechta z celé Evropy. Někdo preferoval pobyt kratší, někdo delší. Mezi ty druhé patřil například ruský spisovatel Nikolaj Vasiljevič Gogol, který jezdíval do Jeseníku na celé léto. Naproti tomu mezi velmi oblíbené patřily takzvané krátkodobé vídeňské kočárové cesty. Všichni, kdož tento kraj navštívili, ale prakticky do jednoho putovali za obdivuhodným mužem, který léčil jen pramenitou vodou, mokrými a suchými zábaly a pohybem. „Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané“ charakterizoval tuto zázračnou metodu sám stvořitel Vincenz Priessnitz.

Dnes se v Jeseníku léčí především nemoci oběhového ústrojí, tuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, duševní poruchy, ženské nemoci a kožní nemoci. Jeseník jsou vlastně takové malé Karlovy Vary. Nejezdí sem sice tolik turistů jako do západočeských lázní, na druhou stranu tryská z hlubin zdejších hor 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů. A jejich účinky jsou opravdu zázračné.

Milovníci aktivního pohybu si pobyt mohou okořenit turistikou napříč jesenickou přírodou, a to na kole nebo pěšky. Opravdoví fajnšmekři mohou okusit aktivitu zvanou nordic walking – tedy chůzi po horách s běžeckými hůlkami v kombinaci s dechovým cvičením na bázi jógy. Je-li tato aktivita prováděna pravidelně v nádherné horské přírodě pod vedením zkušených cvičitelů, jde o velice efektivní pohyb, při kterém dochází k vysokému výdeji energie. A s tím souvisí zvyšování kondice, hubnutí a celkové zpevňování těla.

Lázeňské procedury v Jeseníku:

  • Lázeňská léčba nespecifických onemocnění dýchacích cest
  • Fototerapie
  • Computerová kineziologie: Ta sice vznikla před časem v rámci kosmického výzkumu, ale přitom využívá prvky klasické západní i východní medicíny. Metoda měla při přípravě kosmonautů určit, jaký druh onemocnění by se u jedince díky ztíženým podmínkám mohl v budoucnu projevit.
  • Lázeňská léčba pacientů s psychickými poruchami: léčba prací, pohybová terapie, dietní režim, pitný režim a další postupy.
  • Vodoléčebné procedury: skotské střiky, střídavé nožní koupele, perličkové a bylinkové koupele, podvodní masáže, celkové vířivé koupele a také historicky ověřené Priessnitzovy procedury jako venkovní studené sprchy a chůze v pramenité vodě.
  • Léčba poruch spánku: elektrospánek.
  • Léčba depresí: světloléčba.
  • Priessnitzovy procedury: koupele horních a dolních končetin a Priessnitzova pololázeň jednofázová a dvoufázová, střídavé nožní koupele, Priessnitzova pohybová terapie (kombinace severské chůze, speciálního cvičení v přírodě a přírodních koupelí horních a dolních končetin.
  • Aplikaci akupunktury a postupy myoskeletální medicíny.