Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Užijte si jaro!

03.04.2013

Zima nezadržitelně končí, příroda se probouzí z letargie a jarní sluníčko dává impuls všemu živému, aby se probudilo ze spánku. Jaro je tady. A s ním i životodárná energie k očistě, obnově, růstu a kreativitě tvořit něco nového, krásného. To je charakteristické pro celou přírodu, člověka nevyjímaje.

Regalen

A s jarem se dostáváme v našem cyklu článků k dalšímu z pěti regeneračních produktů Pentagramu® Energy. Tím je Regalen, úplně první regenerační přípravek, který firma Energy uvedla na trh již v roce 1995. Je těžko uvěřitelné, že zanedlouho s Regalenem budou již dvacetileté zkušenosti, které potvrzují jeho vynikající a mnohdy až překvapující regenerační a detoxikační účinky. Regalen je tedy spjat s ročním obdobím jara a právě na jaře dosahuje nejlepších efektů na organismus. Z hlediska teorie pěti prvků tradiční čínské medicíny k jaru přísluší prvek Dřevo a orgán cang – játra a s ním spojený orgán fu – žlučník.

 

Okruh jater a žlučníku

Tak, jak jsme uvedli v minulém článku o Renolu, je z hlediska diagnostiky a léčby nutné znát všechny orgány i tkáně, patřící do funkčního okruhu. Játra jsou nazývána ve starých čínských textech “vrchním velitelem” a mají významný vliv na pohyb a průchodnost energie i tělních tekutin, trávení, výkonnost pohybového systému a také na duševní a emoční stav člověka.

 

Žlučník je pak charakterizován jako “cenzor” a má rozhodující vliv na posuzování problémů a rozhodnost při jejich řešení. Podílí se tak významně na odolnosti proti stresu. Je také skladištěm “čisté” žluči, která je nezbytná k trávení a pomáhá slinivce–slezině a žaludku. V tom spočívá rozdíl oproti ostatním dutým orgánům fu, které přepravují “kalnou” část materie směrem dolů.

 

Funkcí jater je zabezpečení průchodnosti a volného pohybu energie čchi, krve, výživných látek a tělních tekutin do všech koutů lidského těla podle momentálních potřeb. To zajišťuje normální funkce všech orgánů a pocit svěžesti a dobrého fyzického i duševního zdraví. Mají také velmi důležitý úkol “uchovávat” krev a distribuovat ji k orgánům při zvýšení energetických požadavků. Velký vliv mají rovněž na menstruační cyklus a těhotenství. Řídí činnost šlach a vaziva, a tím přispívají k volné a bezproblémové pohyblivosti, vytrvalosti i dobrému fyzickému výkonu.

 

Patologie se proto objevují v oblasti emocí, duševních rozpoložení, pohybového aparátu a výkonnosti, poruch trávení, gynekologických potíží a bolestí.

 

Kondice jater se projevuje na nehtech, čehož lze využít v diagnostice. U jaterních poruch jsou nehty bez lesku, třepivé či lomivé, vysušené či matné. Vývodem jater jsou oči. Představují vlastně jediné jangové místo jinak jinové masy lidského těla. Jsou spojeny s čchi všech vnitřních orgánů. Ne nadarmo se také říká “oko – do duše okno”. Nejtěsnější spojení je s čchi jater, nejvýrazněji se projevuje na duhovce. Dobrá zraková ostrost a odolnost proti únavě zrcadlí dobrou funkci jater a výživu krve.

 

Citem jater je hněv. Jedná se o velmi silnou a těžko ovladatelnou emoci, která je spojena se silnou jangovou energií, jež vystupuje vzhůru a částečně emituje z těla ven. Je třeba si uvědomit, že se jedná o obousměrný proces, tj. že podněty vyvolávající tuto emoci poškozují játra a na druhé straně nedostatek krve v játrech neváže jaterní jang a stoupá náchylnost k zlostným neadekvátním reakcím i na slabší provokace.

 

Tekutinou jater jsou slzy. Za normální funkce jater se slzy tvoří v přiměřeném množství, svlažují oko a vyplavují nečistoty. Při nedostatku krve jater vzniká tzv. “suché oko”, subjektivně velmi nepříjemný stav se sníženou tvorbou slz, v opačném případě převahy jangu zase slzení například při větrném počasí.

 

Játra řídí veškerou průchodnost, charakterizuje je pohyb (hlavně vzhůru) a pronikání, nesnášejí zahrazování a stagnaci. Velmi snadno se “jangizují”, jelikož jejich čchi je velmi vznětlivá, a způsobují syndromy z předráždění (jaterní jang sálá vzhůru, jaterní vítr se pohybuje uvnitř) jako zrudnutí obličeje a očního bělma, bolesti hlavy, vztek ale i vážné akutní stavy, např. kolapsy, mozkové cévní příhody a srdeční infarkt.

 

Mnohdy se také obrací směr toku čchi a vznikají křeče, zvracení apod.

 

Čchi jater je spjata s jarem, a proto bychom měli podpoře jater v tomto období věnovat náležitou pozornost. Vstávat dříve, nosit volnější oděvy, procházet se přírodou a pozorovat úžasnou proměnu rostlin. V oblasti vztahů být velkorysí a přijímat a podporovat nové, být uznalí.

 

Játra jsou velmi úzce propojena s dalšími orgány. Se srdcem řídí společně krevní oběh, intelekt a duševní rozpoložení, s plícemi řídí proudění čchi (rovnováha mezi horní a dolní částí těla) a krve, se slezinou se účastní procesu trávení, krvetvorby a krevního oběhu, s ledvinami se podílejí na tvorbě esence a krve, jin ledvin zadržuje vznětlivý jaterní jang. Spolu se žlučníkem se účastní trávicích procesů a mají významný vliv na psychiku i zvládání stresů.

 

Nerozlučná dvojice – koncentrát a krém

Regalen ovlivňuje meridiány jater, žlučníku, žaludku, tří zářičů (tří ohnišť) a dráhu početí. Tyto akupunkturní dráhy lze velmi účinně harmonizovat krémovým protějškem Regalenu – Protektinem.

 

Masírujeme celé dráhy nebo jejich části ve směru toku energie emulzí krému či mýdlem Protektin při sprchování, nebo nanášíme krém na jednotlivé akupunkturní body či reflexní plochy a masírujeme je. Pokud chceme docílit zvýšení funkce, masírujeme pulzně a ve směru chodu hodinových ručiček, pokud chceme tlumit, použijeme lehký tlak a opačný směr. Z minerálů mají léčivý vliv na tyto body fluorit, jaspis, ametyst, růženín a avanturin. Přiložíme minerál nebo masírujeme masážními tyčinkami.

 

Indikace k použití Regalenu

  • detoxikace organismu u akutních i chronických chorob
  • jaterní onemocnění (virové záněty jater, mononukleóza, borelióza, cirhóza, toxické poškození škodlivinami, léky, antibiotiky...)
  • ekzémy, alergie, intolerance potravin a jiné poruchy imunity
  • degenerativní onemocnění štítné žlázy (při zachované funkci), poruchy plodnosti, menstruační poruchy, amenorrhoea (nedostavuje se menstruace) po vysazení hormonální antikoncepce – velmi častý jev, fibrocystická mastopatie (uzlíky a cysty v prsech)
  • poruchy trávení (dyspepsie), zácpa, podpora hubnutí – velmi dobře funguje na jaře
  • oční nemoci, zhoršování visu, únava očí od monitorů, syndrom “suchého oka”
  • nevýkonnost pohybového aparátu, prevence natržení šlach a rekonvalescence po ortopedických operacích, bolesti kyčle, kolene, ramene, bolesti hlavy a migrény v oblasti spánků
  • rekonvalescence po akutních atakách chronických nemocí, infekčních chorobách, zvláště těch, co zatěžují játra a zvedají hodnoty jaterních testů, po operacích
  • při nespavosti (zvláště buzení se od půlnoci do 3 hod. ráno), opakovaných “špatných snech”, předrážděnosti, zlostných emocích či naopak při nerozhodnosti a nevýkonnosti, a jako protistresový přípravek

 

Z klasické medicíny je známo, že jaterní buňka disponuje obrovskou regenerační potencí. Regalen, regenerační a bioinformační přípravek, má tuto potenci nejen na úrovni fyzické, ale také energetické a psychické. Proto tak účinně napomáhá samoléčebným a regeneračním procesům organismu.

 

Dávkování

Podobně jako u Renolu volíme u Regalenu v případě chronických dlouhodobých nemocí a oslabených jedinců dávky nízké: 1–3 kapky 2–3x denně, u léčení chronických nezávažných stavů střední (5 kapek), u akutních stavů jinak zdravých osob vyšší (7 kapek). I při použití Regalenu se mohou objevit reverzní reakce, projevující se zhoršením stavu, únavou, tlakem v jaterní krajině, bolestmi hlavy, očními příznaky apod. Opravdu opatrní musíme být u lidí s anamnézou žlučníkových záchvatů, kdy vysoké dávky mohou takový záchvat vyprovokovat. Vždy musíme klienta upozornit na to, že má snížit dávku a zvýšit pitný režim.

 

Přeji všem čtenářům, uživatelům našich přípravků i těm, co si váží svého zdraví, aby následující jarní měsíce prožili v okouzlení rašící přírodou. A svým játrům, podpořeným Regalenem, umožnili nalít novou energii nejen do fyzického těla, ale i do stresem často oslabované duše.


Související články:
Dejte tělo do čistírny
Je nejvyšší čas “vygruntovat” svá přetížená játra
Bylinky a žlučník


03.04.2013
autor: MUDr. Bohdan Haltmar
zdroj: magazín Vitae 03/2013
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS