Uvařit si je naprostý základ a zvládne to každý!!!

cm zdrave jidlo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Osobně si myslím, že uvařit jednoduchý, harmonický, zdravím oplývající jídelníček není žádná věda. Rovněž i u lidí, kteří dle svých slov, připálí i čaj. Z počátku je sice třeba porozumět základním ingrediencím, pochopit jejich vzájemnou souvztažnost, vůni, chuť, vyvážený soulad, jakmile si však osvojíme několik jednoduchých pravidel, co se týče vaření, staneme se soběstačnými.

Během svých konzultací ráda vzpomínám na muže ve středním věku, horníka, se stresovým diabetem II. typu, který po smrti manželky zůstal sám na tři menší děti. Tehdy jsme řešili hlavně jeho zdraví, nicméně, překvapilo mne, jak soběstačný ve vaření byl. Pekl chléb, chystal pomazánky, jednoduché koláče, byl schopen navařit pro celou rodinu, stejně tak zajistit plnohodnotné svačinky. Vše samozřejmě dříve leželo na bedrech manželky. Jakmile odešla, převzal po ní otěže. Často se mne lidé ptají, hlavně tedy muži, žijící sami, jak to udělat, abychom se plnohodnotně a zdravě najedli, jsme-li závislí na kupovaných polotovarech. Pokaždé odvětím, že to půjde stěží, neboť domácí strava, je svátostí nejvyšší. Jedině tehdy, chystáme-li si svůj pokrm sami, vložíme do něj přesně to, co si naše tělo a zdraví žádá.

Často také hovořím s ženami, ženami, které by vařily, nicméně to neumí. Nedokážou samy od sebe zkombinovat ingredience, které by vyústily v jeden souvislý, lahodný pokrm. Vařívají tedy podle přesných receptur, pokud však ty nejsou úplně v pořádku, nedovedou briskně zaexperimentovat.

Vaření je snadné, zábavné a tvůrčí

Začněme například snídaní. Tím nejjednodušším a často vyhledávaným způsobem bývá nakoupit krabicové sní-daňové směsi, pečivo, máslo, sýr či uzeninu. Sladké sypané müsli však ukrývá zbytečně moc cukru, ovesné vločky jsou různě kombinovány s pšeničnými, což už nevyhovuje bezlepkové dietě, častou jsou přidávány také nesmyslné rýžové lupínky, cornflakes. Sušeného ovoce ukrývají směsi minimálně, a pokud již, většinou se jedná o sířené rozinky či švestky. Je-li směs oříšková, zmíněných oříšků je zde mnohdy kolem 5 %. A pak, ve své podstatě, ač jsou tyto snídaňové směsi všemožně propagovány, konzumujeme v nich převážně sacharid, bez doprovodu plnohodnotné bílkoviny a kvalitního tuku.

Snídaně

Přichystat snídani zvládne opravdu každý. Jsme-li milovníky sladkých pokrmů, uchystejme si například jednoduchou lahodnou kaši. Tou první bude kaše ovesná, kdy stačí nasypat ovesné vločky do misky, zalít vroucí vodou, přistrouhat čerstvé jablko, přidat kokos, nesířené rozinky, skořici, malé množství kokosového cukru, hustý bílý jogurt. Kaši lze poprášit troškou dobrého kakaa či přistrouhat dílek hořké čokolády.

Stejným způsobem lze uchystat také další výživné kaše, jakožto jahelnou, pohankovou, kaši z amarantu či quinoi. Snídáme-li namísto kaší raději pečivo, upřednostněme žitné kváskové. Namísto uzenin pak doprovoďme chléb dobrou pomazánkou tvarohového typu, kdy do polotučného tvarohu přistrouhejme jednu čerstvou mrkev, přidejme malý stroužek česneku, pažitku, himalájskou sůl. K pečivu pak náleží zhruba 80 g zeleniny, na tu mysleme.

Svačinky

Koblihy, šátečky, slazené jogurty, rohlík, pařížský salát, případně káva a nějaká sušenka. Máme-li potřebu svačit, tím nejjednodušším pokrmem bude určitě jedna porce ovoce, v doprovodu ořechů. Případně, jakýkoli menší ovocný salát, směs strouhané mrkve, kokosu, oříšků, skořice a medu, v doprovodu tučnějšího jogurtu. Taktéž chia pudink, tolik oblíbený a snadný, zvládne i kuchyní nepolíbený/á. Jak na něj?

Chia pudink Do skleněné misky nasypeme chia semínka, ta zalijeme vodou či mlékem, necháme nabobtnat. Polovinu banánu nakrájíme na plátky, vrstvíme na pudink, který se mezitím stal procesem želírování kompaktní. Následně přidáme, co máme rádi, ať už to bude lžíce ovesných vloček, ořechy, drobné zahradní ovoce, maliny, borůvky, jahody, rybíz.

Oběd

I kdyby se jednalo o brambor vařený ve slupce v doprovodu bylinkového tvarohu a malé misky čerstvé zeleniny. I to je plnohodnotný oběd, zahrnující kvalitní polysacharid, bílkovinu, tuk, vlákninu, vitamíny, minerály, cenné enzymy. Toužíme-li po hutnější polévce, zcela jistě vyzkoušejte tu z červené čočky, mrkve a batátu.

 

Jednoduchá obědová polévka, plná bílkovin a betakarotenu

  • 200 g červené čočky
  • 5 g Nori řasy
  • 1 větší batát
  • 2 větší mrkve
  • 2 stroužky česneku
  • himalájská sůl
  • lahůdkové droždí
  • kurkuma
  • zelená petrželka na dozdobení
  • lněný olej

Do hrnce s vroucí vodou vsypeme červenou čočku, kterou netřeba dopředu namáčet. Následně přidáme očištěnou a nastrouhanou mrkev, nastrouhaný batát, prolisovaný česnek, Nori řasu, himalájskou sůl, lahůdkové droždí, kurkumu. Vaříme zhruba 15 minut. Na talíři pak doplníme o lžíci lněného oleje, zelenou petrželku.

Dalším z jednoduchých a velmi rychlých tipů může být cokoli zapečeného, například losos či jakákoli jiná, oblíbená ryba. Zvolíme-li tresku, postupujme takto: Do zapékací misky vložme jedno domácí lečo, na něj položme plátky osolené a citrónem zakapané ryby. Přidejme brambory nakrájené na čtvrtky, ty jemně osolme, poprašme kurkumou, potřeme kokosovým olejem a pečme společně v jedné nádobě s rybou. Nádobu přikryjme poklicí, zhruba 10 minut před koncem poklici odstraňme a oběd ještě chvíli dopečme.

Večeře

Mnohdy bývá právě večeře kamenem úrazu, neboť se často domů vracíváme hladoví jak vlci, s rozkolísanou hladinou krevního cukru, takže pak ve výsledku sníme i to poslední. Pokud správně začneme již ráno, i ona večeře proběhne v poklidu. Jedním z velmi rychlých, jednoduchých tipů může být například zapečená špagetová dýně. Doba přípravy zhruba 3 minuty, doba pečení, cca 50 minut. Jak na zapečenou špagetovou dýni? Špagetová dýně bývá v sezóně běžně k dostání, ať už na trzích či ve větších supermarketech. Dýni podélně rozkrojíme, vydlabeme semínka, výsledný prostor naplníme směsí složenou z kousků rajčat, na jemno nakrájené cibule, oregana, mozzarelly, prolisovaného česneku, himalájské soli. Do směsi lze přimísit hotový špaldový kuskus. Jeho příprava je velmi snadná, kuskus nasypeme do misky, zalijeme vroucí vodou a zhruba 10 minut necháme odpočívat pod pokličkou. Takto přichystanou dýni pak pečeme necelou hodinu. Úžasná, dobrá, časově nenáročná večeře.

Skvělým tipem pak bude také pomalý hrnec, který lze zapnout před odchodem do práce. Ten naplníme vodou, doplníme o kořenovou zeleninu, kterou pouze očistíme, kuřecí droby, zelenou nať a sůl. Po příchodu z práce pak na nás čeká hotový, voňavý vývar, který lze servírovat s vařeným amarantem, který jsme si připravili na plotně zvlášť. Amarant pouze vsypeme do jemně osolené vody a vaříme zhruba 25 minut. Následně necháme okapat na sítku, vkládáme do hotové polévky. Amarant lze povařit do zásoby, ponechat v lednici a v případě potřeby pak do polévky vždy odebrat.

„Odmalička mě hrozně baví vaření. Mám pocit, že práce v kuchyni mě daleko víc uspokojuje než hraní ve filmu nebo na jevišti.“ — Jake Gyllenhaal americký herec 1980

Celková nabídka zdravých kuchařek.