Úvahy k atopickému ekzému

cm dite

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je nejdůležitější řešit problém atopie ještě dříve, než rodiče trpící atopií začnou pomýšlet na založení rodiny…

A) Problematika

Ve své praxi již léta hledám různé možnosti, jak bych mohl pomoci dětem trpícím atopickým ekzémem. Jde o nemoc nevyzpytatelnou, proměnlivou a multifaktoriální, je nesnadné ji léčit a léčba je vždy přísně individuální. Jeden lék nebo léčivý postup, který někomu pomáhá, jinému vůbec nezabere a naopak.

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je neinfekční kožní zánětlivé onemocnění, kdy na základě vrozeného sklonu k imunologickým, kožním a nervovým odchylkám vzniká svědivý zánět. Má chronický charakter, střídají se období klidu s obdobími vzplanutí choroby.

Nemocný atopickou dermatitidou má velmi pravděpodobně dispozici k nemoci, je dána geneticky a nelze s ní nic dělat. V poslední době však vzrostl zájem o poznatky epigenetiky a podle této teorie spadá do úvahy ještě fakt, zda je příslušný gen pro nemoc zapnut, anebo vypnut. A tato část dispozice je ovlivňována provokačními činiteli zevního i vnitřního prostředí. Dotyčný a jeho rodina zde mohou jistým dílem ovlivňovat, zda budou spouštěcí faktory „zapínat“ jeho nemoc, nebo zda „vypínač“ zůstane vypnutý.

Pro mne je nejdůležitější řešit problém atopie ještě dříve, než rodiče trpící atopií začnou pomýšlet na založení rodiny…

Již řadu let se snažím z tohoto pohledu věnovat těm lidem, kteří mají před sebou řešení této otázky. Probíráme jejich situaci, snažíme se odhalovat spouštěče a učit se, jak se jich vyvarovat. Jde tak i o vnější prostředí, bydlení, pracoviště, stravu. Také o to, jak dotyčný přistupuje k léčení třeba jen obyčejné chřipky, zda nemoc uzdraví v posteli, nebo ji přechází, zda musí dostávat antibiotika. Zda žena užívá hormonální antikoncepci, zda kouří, pije alkohol. Velkou roli hraje psychika nejen dotyčného, ale celé rodiny, jaká je v ní atmosféra, zda panuje pohoda, nejsou hádky, zda je rodina ekonomicky zajištěna, má podmínky pro klidné těhotenství, porod a následné kojení. Je i otázkou, zda nově narozené dítě rodičů – atopiků, kde se předpokládá, že si dítě přineslo na svět atopickou dispozici, má být očkováno a jaká jsou kritéria pro to, aby nemuselo být očkováno. Protože i očkování může fungovat jako popsaný spínač. Není to pravidlo, ale viděl jsem to za 30 let, co pracuji s atopiky, často, kdy rodiče uvedli začátek ekzému v souvislosti s očkováním. To pak vyžaduje individuální rozbor situace. Aktivní účast celé rodiny, dobrou přípravu na těhotenství.

Teprve poté, kdy se objasní rizikové faktory a začne se pracovat na jejich změně, nejlépe na jejich odstranění, teprve potom přijde v pořadí důležitosti na řadu specifický léčebný program.

 

Zde však uvedu některé souvislosti, které by se daly pomocně v léčbě ekzému využít.

B) Pomocné kroky



1) Probiotika

Probiotika mají vliv na snížení střevní permeability (prostupnosti) a na zlepšení projevů atopické dermatitidy. Pokud je narušena střevní mikroflóra, ztrácí se přirozený vliv na ochranu střevní bariéry, což může vést až k destrukci mezibuněčného spojení (tzv. tight junction – těsného spojení), které vlastně umožňuje regulovat velmi malý průnik látek (též zonula occludens). Při zmíněné destrukci pak snadno dochází k zánětu a zvýšení střevní permeability, tj. nežádoucí propustnosti střevní stěny vůči větším a dosud nezpracovaným molekulám stravy.

  • Adekvátním užíváním laktobacilů dochází k obnově mikrobiální bariéry střeva a ke zlepšení projevů alergie – obecně atopie. Lze tedy přijmout myšlenku, že laktobacily redukují alergické reakce také tím, že zlepšují trávení, pomáhají trávicímu traktu kontrolovat absorbci alergenů a též mění imunitní odpověď organizmu. Otázkou zůstává, zda budou po vysazení laktobacilů tyto pozitivní vlivy probiotik přetrvávat.
  • Probiotika je vhodné kombinovat s prebiotiky, což jsou vlastně vlákniny, které tím, že dráždí sliznici stěny střevní, vylepšují střevní peristaltiku a předcházejí zácpě. A tento fakt je také prospěšný pro celkový stav atopie.

 

2) Antimikrobiální peptidy

Ekzém narušuje kožní bariéru, a to vede k poruše kožní ochrany. Bylo zjištěno, že tomu přispívá snížení až absence antimikrobiálních peptidů (AMP) přirozené imunity (katelicidiny, beta-defenziny). K tomu dochází pod vlivem „proalergických“ cytokinů Th2, IL-4 a IL-13, jež se vyskytují u atopiků přímo v postižené kůži. Toto zjištění je středem zájmu lékařských studií, hledajících cestu, jak je možno ochrannou bariéru zlepšit. Jistou cestu otvírá používání bakteriálních lyzátů, které je zvyšují. V posledních letech bylo zjištěno, že vitamin D3 (1-25-dihydroxyvitamin D) významně zvyšuje aktivitu AMP v kůži. Tím se otvírá i léčebná možnost využití vitaminu D u skupiny ekzematiků a také u těch, kteří současně trpí opakovanými infekcemi.

  • Pacienti s atopickou dermatitidou mají rovněž nízké sérové hladiny vitaminu D, které korelují s nízkými hladinami cathelicidinu, antimikrobiálního peptidu, který je aktivován kožním zánětem, infekcí a UV ozářením.
  • V případě, že je zjištěna alergie na BKM (bílkovinu kravského mléka), je doporučována eliminace mléka z jídelníčku, a tím se otvírá otázka, jak můžeme nahradit např. jeho vápník. A ještě je důležité, aby byl kombinován s hořčíkem, fosforem a zinkem. Měď – pomáhá udržovat normální stav pojivových tkání. Přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem. Podobně činí i mangan. Bór ovlivňuje metabolizmus výše uvedených prvků, snižuje vylučování vápníku močí.

 

3) Lymfocyty

Velmi důležitými buňkami v patogenezi atopického ekzému jsou T-lymfocyty, konkrétně Th-lymfocyty. U atopika je rovnováha mezi populacemi Th1 a Th2 posunuta směrem k Th2. Tyto buňky produkují cytosiny, jež svým působením udržují atopický zánět a ve spolupráci s dalšími faktory jej zhoršují (akumulace TNF). Současně s tímto posunem převažuje tvorba protilátek IgE.

Jsou známy povzbudivé studie, které se snaží zmírnit aktivitu Th2 prostřednictvím modulace Th1/Th2 směrem k Th1 pólu, a to pomocí vysoké dávky vitaminu C.
Jde nyní o to, jak přinést tělu vysokou dávku vitaminu C. Připadají v úvahu dva způsoby: nitrožilní aplikací a pak pomocí liposomální úpravy vitaminu C.

4) Vitamin C

Vitamín C je rozpustný ve vodě a stěny buněk obsahují tuky.

  • Liposomální varianta vitaminu má molekuly obalené lipidy. Tato úprava proto umožňuje, aby do buněk pronikalo mnohem více vitaminu podávaného ústně, a přitom nebyl přetěžován trávicí systém.

 

5) Leukotrieny

Z experimentálně získaných údajů vyplynulo, že leukotrieny mohou být zapojeny do patogeneze atopické dermatitidy. V rámci atopie je atopická dermatitida spjata s alergií a astmatem a u těchto nemocí se sleduje leukotrien B4 – látka podporující zánět. Zjistilo se, že:

  • rybí olej, který obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny (kyselina eikosapentaenová – EPA a kyselina dokosahexaenová – DHA) snižují tvorbu leukotrienu B4 a také TNF.
  • Kdežto jídla bohatá na omega-6 mastné kyseliny (např. červené maso, vejce, mléčné výrobky) spouštějí nadprodukci kyseliny arachidonové.

V reakci na vysokou hladinu kyseliny arachidonové tělo produkuje enzym arachidonat 5 lipoxygenasu. Ten přeměňuje kyselinu arachidonovou na prozánětlivou látku, jakou je leukotrien B4. To je klíčový moment.

Pokud omezíme tuto stravu a budeme se orientovat na rybí olej s omega 3 nenasycenými kyselinami, pak ony nahradí kyselinu arachidonovou a v prvé řadě se tvoří leukotrien B5, jenž má mnohem menší zánětlivou aktivitu než leukotrien B4. Komu nevyhovuje rybí původ, může najít převahu omega 3 nenasycených mastných kyselin také v semenech lnu.

 

6) Vitamin E

  • Vitamin E může zlepšit suchost kůže, zvláště v kombinaci s vitaminem D. A současně chrání buňky a tkáně před oxidačním stresem.

7) Ostropestřec mariánský a pampeliška lékařská

Ostropestřec obsahuje sylimarin, třísloviny, sliz a inulin a jeho nejvýznamnější úloha spočívá v účinné podpoře funkce jater. Pomáhá i při trávení.

Kořen pampelišky lékařské má schválena tato tvrzení: působí protizánětlivě, podporuje normální činnost jater, metabolizmus sacharidů. Je to antioxidant.

Doporučujeme nabídku šetrných produktů ekodrogerie.