Usilovní sportovci a lidé závislí na heroinu nejsou příliš odlišní, tvrdí výzkumníci

Podle výzkumníků z The Tufts University – soukromé univerzity poblíž Bostonu – se pocity euforie, které lidé zažívají během náročného cvičení, vztahují k hormonům podobným těm, které se tvoří u lidí závislých na opiátech. Cvičení i opiáty vyvolávají produkci obdobných neurotransmiterů v mozku – obojí se podílí na pocitech rozkoše a vděčnosti.

I když to možná zní nezvykle, závislost na cvičení je něco, čím trpí milióny lidí. Jedná se o pokřivený způsob myšlení, nazývaný hypertělocvik (hypergymnasia) a má velmi často spojitost s anorexií. Pro lidi s touto poruchou neexistuje žádná věc, jako je úprava cvičebního režimu; nic takového, jako je odpočinek. Neustále potřebují mít „plně napnuté plachty“.

Přitom se jedná o přirozenou věc: odpočinek je stejně důležitý jako cvičení. Podobně jako tělo potřebuje pravidelné cvičení, stejně tak potřebuje i pravidelný odpočinek, aby se mohlo zregenerovat z napětí, která v něm přetrvávají po cvičení. Pokud neposkytneme tělu dostatek času k uzdravení a zotavení, svaly se poškodí, zvýší se riziko poranění a celková výkonnost poklesne. (Neuzvednete tak těžkou činku kvůli vyčerpaným svalům, vytrvalost poklesne kvůli únavě…).

Pokud vám cokoliv z výše uvedeného připadá povědomé s ohledem na vaše jednání nebo u někoho vašeho blízkého, je důležité si o tom promluvit s profesionálním poradcem. Hypertělocvik bývá často vyústěním množství faktorů, které působí na lidský život (patří sem např. samolibost, zvýšená stresová zátěž doma nebo v práci) a pohovor s profesionálem může velmi pomoci překonat takovou závislost na cvičení.

Pamatujte si tedy, že cvičení je důležité a napomáhá ke zlepšení kvality života, ale není tím nejzákladnějším pro život a naše všeobecné štěstí. To lze najít hlavně tak, že se naučíte přijímat své vnitřní já. Podrobnější výsledky biochemického výzkumu o tom, jak konkrétně dochází k poškozování zdraví v těle sportovce se dočtete v článku Volné radikály a antioxidanty u sportovní zátěže.

 

Zpět nahoru