Unavený, vyšťavený, vyhořelý člověk

unavený člověk e1593776534717

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sedněte si chvilku na lavičku před hypermarketem a jen tak pozorujte lidi kolem sebe. Nepotřebujete být žádným odborníkem, a přesto poznáte letmým pohledem nemocného člověka.

Jeden kulhá, druhý se hrbí, další se posouvá pomocí chodítka na kolečkách. V obličeji vidíte vrásky, žádný úsměv, oči sklopené k zemi, prošedivělé vlasy nebo žádné. Když projde kolem, táhne se za ním kouř z cigarety, za některou ženou se vine zřetelná vůně parfému, ze kterého se vám chce kašlat. Na rohu nad kanálem vykašlává hleny člověk asi bez domova, soudě podle obnošeného oděvu.

Z obchodního domu pak lidé vycházejí s plným vozíčkem a je zajímavé se jen letmo podívat na obsah: bedna kokakol a piv, případně různě barevných PET-lahví s minerálními vodami, jasné, je třeba hodně pít. Nasáčkované druhy masa, plný sáček rohlíků a zabalený chléb. A zahlédnu také dortík, indiánky, věnečky, krabici sušenek. A kde je zelenina? Aha, je tam také a brambory. Vidím rajčata, jsou krásná a velká, můžete je klidně nechat doma na stole, vydrží i 14 dní a nezkazí se. Ovoce: pomeranče, citrony, jablka jsou nehorázně drahá, raději zelený ananas, je ve slevě, dozraje. Banány jsou také ještě zelené, odkud je asi dovezli?

Jeden muž udělá první krok z obchodu, zhluboka si oddychne a zapálí si. A paní, která byla předtím zamyšlená, se nyní usmívá, je evidentně spokojená, asi nákupem, jistě sehnala všechno, co potřebovala a čím zasytí rodinu. Nasedá do luxusního auta a bravurně vyráží z plného parkoviště do hučící ulice.

Jeden filozof řekl: Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi. Po chvíli pozorování před obchodním domem lze větu pozměnit na: Podívám se do tvého nákupního vozíku a řeknu ti, kdo jsi. A je nutno dodat, že citát má i novodobou obměnu: Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, jak dlouho budeš žít.

Použil jsem do názvu článku slova unavený, vyšťavený, vyhořelý člověk.

Unavený

Někdo říká, že má vybité baterky, které si jen potřebuje dobít. Odpočine si a ráno pokračuje v nastaveném tempu. Ale co když ten odpočinek nestačí, ráno se stejně probudí unavený, a přesto pokračuje v nastaveném tempu?

Před časem jsem vedl tábor pro rodiny s dětmi s astmatem a pozoroval tento jev: Po příjezdu se rodina ubytovala, otec však měl za uchem nastavený telefon a neustále mluvil i gestikuloval, nemluvil s rodinou, ale evidentně ještě pracoval, třebaže byl nyní u moře. Tento stav trval 2 dny, pak dotyčný podnikatel dva dny a noci nevycházel a spal v jednom kuse. Uplynuly čtyři dny, než vyšel ven, neměl za uchem telefon, ptal se po kávě, zapálil si cigaretu, odešel stranou, aby dým nemusel dýchat jeho astmatický syn, kvůli němuž sem vlastně přijeli. Po čtyřech dnech se konečně začal ohlížet, kam vyrazí s rodinou na výlet.

Když se blížil konec jejich pobytu, chodil již znovu s telefonem za uchem, rozhazoval rukama, gestikuloval, kouřil a v obličeji byl rudý vztekem.

Vyšťavený

Není to žádný odborný výraz, ale myslím si, že mu každý rozumí. Buňky těla potřebují tekutinu a dobrou výživu, aby mohly produkovat energii a správně fungovat. Je třeba nastavit správné složení stravy, dbát na přítomnost vitaminů, enzymů a stopových prvků. Je rozdíl, je-li potrava nabitá energií, tj. čerstvá, pučící, pestře barevná, šťavnatá, nebo zda je suchá, stará, uzená, škvařená, chemicky upravená, falšovaná. A závisí i na tom, zda je jídlo snědeno v klidu, nebo „za pochodu“.

Vyhořelý (další novodobé označení)

Lze si pod ním představit člověka dlouho sedícího za počítačem, bez pohybu, bez kyslíku, otráveného kouřem, pokud je kuřákem aktivním nebo kuřákem pasívním. Je neustále ve střehu, aby neudělal chybu, aby dodržel svůj podnikatelský plán. Nemá čas na rodinu, nemá čas na dovolenou. Dělá to prý proto, aby uživil rodinu.

Hodnoty se mění

Žebříček hodnot se s přibývajícím věkem mění, časem každý zjistí, jak pomíjivá byla jeho honba za kariérou, za majetkem, a když se objeví zdravotní potíže, začíná litovat, jak žil. A má už také jiný názor na péči o své zdraví, věnuje se zdravému jídelníčku, zelené potravě, omezuje třeba cukry či maso apod. Každý to cítí jinak, ale přišel na to, že musí udělat změnu, aby si svůj život prodloužil, poté, co si stav svého zdraví výrazným způsobem poničil.

Konečně si dělá čas na rodinu, pokud mu ještě nějaká zůstala a nerozpadla se. Jedna tazatelka mi v poradně napsala svůj životní příběh, který je charakterizován právě slovy v nadpisu. A žádala mě, abych jí pomohl prodloužit život, aby tu ještě nějakou dobu mohla být se svými vnoučaty.

Co byste jí poradili vy? ….