Únava

cm unavena zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Únavu můžeme charakterizovat jako vyčerpání, ztrátu energie a životního elánu po fyzickém či duševním vypětí, nedostatku spánku nebo nemoci. Může se ale také objevit bez vysvětlitelné příčiny. Jestliže trpíme zvýšenou únavou, jako první bychom si měli nechat udělat krevní rozbor, který nám ukáže, jestli naše tělo nebojuje s infekcí či jiným vážným problémem.

Únava může též znamenat i podvědomou obranu proti zvýšenému stresu nebo přemrštěné nároky na naší výkonnost. Každý by měl znát své hranice výkonnosti a rozhodně by je neměl překračovat. Jakýkoliv nedostatek pro organismus nezbytných látek může také vyvolat únavu, proto je důležité neustále pravidelně doplňovat vitaminy C, A, E a skupiny B, vápník, hořčík, zinek, železo. Vitamin C najdeme v ovoci, zelenině a hlavně rakytníku řešetlákovém či šípkách. Vitamin A také obsahuje ve velkém množství rakytník řešetlákový. Vitamin E najdeme v tučných rybách, ořeších, semenech a rakytníku řešetlákovém. Na skupinu vitaminů B je bohaté lahůdkové sušené či pivovarské droždí a melasa. Vápník získáme z rybiček, mandlí, ořechů, melasy. Hořčík zase obsahují celá zrna, listová zelenina, melasa, ořechy, karob či kakao. Zinek nám dodají v potřebném množství dýňová semena či olej z nich lisovaný. Na železo je bohatá melasa, dýňový olej, listová zelenina, kopřiva, meruňky.

Pocitem dlouhotrvající nebo stále se vracející únavy trpí v posledních desítkách let čím dál více lidí, lékaři se jím neustále zabývají a mluví se o něm jako o chronickém únavovém syndromu. Chronický únavový syndrom se vyznačuje pocitem hlubokého a dlouhodobého či trvalého vyčerpání. Nemocní mají dále poruchy spánku, deprese, špatnou soustředěnost a nezvládají běžné denní úkoly. Příčiny tohoto zdravotního problému se neustále prozkoumávají, ale vědci uvádí, že důležitou roli hraje oslabená imunita organismu. Mnozí pacienti uvádí, že před vypuknutím únavových potíží prodělali dlouhodobé infekce či chřipku.

JAK SI MŮŽEME POMOCI:

  • kvalitní stravou s dostatkem cenných látek
  • pravidelně a vědomě si hlídat doplňování všech potřebných vitamínů a minerálních látek
  • dostatečným spánkem, tedy 7 – 9 hodin denně
  • alespoň dvakrát za týden si dopřát relaxaci. Stačí si koupit kazetu s relaxační hudbou či namluveným textem a učit se pomalinku uvolňovat celé tělo. Vše je o cviku.
  • přihlásit se do nějakého cvičení, výborná je jóga, powerjóga, pilates, kalanetika. Tyto zvláštní formy cvičení podporují zvyšování energie pomocí hlubokého dýchání, cílených hluboce protahujících cviků a jemných pohybů.
  • dostatečným pitným režimem 2,5 litru tekutin denně, nejlépe čisté neperlivé vody.
  • dvakrát do roka na jaře i podzim bychom si měli dopřát pořádnou očistnou kúru. například jablečnou: 2 až 5 dní (čím déle tím lépe) jíme 2,5 kg jablek denně a k tomu pijeme 2,5 litru čisté neperlivé vody, nic víc. U kupovaných jablek odstraníme slupku kvůli chemickému postřiku.
  • nebo zeleninovou kúru: 2 až 5 dní konzumujeme pouze zeleninový vývar, který jsme si připravili ze sedmi druhů zeleniny, k tomu vypijeme 2,5 litru čisté neperlivé vody, nic víc.
  • jestliže nemáte příliš pevnou vůli tak ještě existuje varianta čistícího bylinného čaje, který si buďto koupíte v lékárně či bylinkářství nebo si ho můžete namíchat sami v poměru 1 díl kopřivy, 1 díl měsíčku lékařského, 1 díl kořene pampelišky, 1 díl pýru. Tato pitná kúra by měla trvat šest týdnů.
  • jako poslední variantu bych uvedla ještě očistnou kúru pomocí tinktury, která se dá také zakoupit.

ROSTLINNÉ LÉKY:
Tinktura z kořene eleuterokoku. Tato bylina dokáže zvyšovat odolnost proti stresu a působí jako povzbuzující droga. Dále silně povzbuzuje imunitní systém, je účinnou prevencí, ale i bojovníkem proti rakovině. Nejlépe je užívat eleuterokok s betaglukany. Betaglukany jsou látky, které obsahuje například houba – hlíva ústřičná a ty silně povzbuzují obranyschopnost organismu.

AROMA-TERAPIE:
Pro odstranění únavy a zvýšení koncentrace jsou vhodné tyto éterické oleje: rozmarýn, šalvěj, jalovec, citrón. Uvádím, že oleje by měly být 100% přírodní (je vždy nutné, aby tento údaj byl uveden na lahvičce. Pokud je například napsáno 95% přírodní, nikdy nekupovat, protože těch zbylých 5% je syntetických a ty jsou zdraví škodlivé). Výše uvedené éterické oleje můžeme použít například do aroma-lampy: 4 kapky příslušného éterického oleje dáme s 3 lžícemi vody do misky na aromalampě a zapálíme čajovou svíčku. Takto necháme provonět místnost zhruba 25 minut. Tyto oleje však nikdy nepoužíváme 4 hodiny před spaním, poněvadž bychom „oka nezamhouřili.“

VODOLÉČBA:
Proti únavě si můžeme skvěle pomoci studenou sprchou. Jestliže nejsme příliš otužilí, můžeme začít postupně a to střídavými teplými a studenými střiky.