Umění emocí: Koncentrace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ovládání emocí je pořádná dřina. Vyžaduje zejména jednu schopnost: koncentraci. Tu však mnoho lidí postrádá. Proto bude právě koncentrace prvním krokem na cestě k emocionální harmonii.

Jen si to představte: chaos v práci, pár vyčítavých telefonátů, starost o děti, krach ve vztahu,… a vy pořád musíte fungovat. V koloběhu těchto událostí zvládáte všechno – jenom ne „vypnout“. Starosti vás zcela pohltí a brzy se přistihnete, že i v posteli, která kdysi byla vaší svatyní, neodpočíváte, ale v duchu rozebíráte všechny katastrofické scénáře a hledáte řešení problémů, které ještě ani nenastaly.

V takovém veletoku starostí a shonu se jen stěží hledá chvilka nicnedělání, chvilka, v níž se před očima promítají příjemné věci nebo obrazy, které je vhodné vnitřním zrakem „podržet“ alespoň několik desítek sekund. Tak totiž vypadá koncentrace…

Detoxikací k lepší koncentraci

Detoxikace organismu má blahodárný vliv na fyzickou, ale i duševní stránku člověka. Systematickou detoxikací je tělo schopno zbavit se mimo jiného také toxinů, které zatěžují nervový systém, konkrétně jeho vegetativní složku. Člověk, který má nervový systém a mozek neustále stimulovaný cizími zdroji (toxiny), bude ve své snaze o koncentraci těmito vlivy neustále „vyrušován“. Zjednodušeně řečeno: zatížený slezinný okruh znamená také nevysvětlitelnou starostlivost. Zatížený ledvinový okruh znamená také nadměrnou úzkost. Zatížené plíce znamenají také svíravý smutek… A tak dále.

Cílená detoxikace dokáže zničit toxiny a zkrotit emoce, které kvůli nim byly nezdravě prudké. Očista nervového systému, patří k základním opěrným bodům celé detoxikační filozofie (CIC metody) a měla by předcházet „umění emocí“. Rozvážnou detoxikací se lze zbavit mnoha psychických bloků a docílit vnitřního klidu, tolik potřebného pro vizualizační techniky.

Pryč se starými traumaty!

Další kapitolou v očistě psychiky je odblokování starých traumat – mnohé si s sebou neseme už z dětství, ba dokonce z prenatálního vývoje, kdy jsme „nasávali“ nálady a stavy matky. Kdo dokáže změnit emocionální vztah k těmto vzpomínkám, je připraven začít si hrát s pocity ve své ryzí podobě. Ovládat je, tudíž i sebe… Tento proces je náročný a trvá několik měsíců, nezřídka i let. Díky němu se ale tělo i mysl dokonale pročistí, vynikne skutečné já, naše skutečná povaha a s ní můžeme začít konečně pracovat.

V příštím díle seriálu o emocích se zaměříme na pět základních pocitů, pět prvků, z nichž se skládá lidská emocionalita a jejichž kombinace utváří naši povahu.