Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Úloha přírodního vápníku při osteoporóze

27.06.2005
Pojem osteoporóza resp. "řídnutí kostí" je všeobecně známý. Je to strašák lidí ve vyšším věku, především však žen. Tato nemoc se vyznačuje především snížením normální mineralizované kostní hmoty a poškozením mikroarchitektoniky kosti, což vede ke zvýšení kostní lámavosti. Následkem toho se zvyšuje riziko vzniku zlomenin už při minimální námaze.

Jednoznačná příčina vzniku osteoporózy není známá, ale je jasný způsob, jak k ní dochází. Kost v lidském organismu hraje úlohu nejen mechanickou, ale je to i metabolicky aktivní orgán a zároveň funguje jako zásobárna minerálů. Remodelace kostí, což je proces novotvorby a odbourávání, probíhá celý život. Maxima kostní hmoty dosáhne člověk okolo 30. roku věku. V dalším období života se už získaná pevnost kostí udržuje resp. Ztrácí v závislosti na vlivu genetických faktorů, výživy, pohybové aktivity, chronických onemocnění, hormonálních změn, dlouhodobého užívání některých léků.

 

Osteoporóza se často rozvíjí němě, bez jakýchkoliv příznaků celé desetiletí. Prvním varovným signálem může být bolest zad, snížení tělesné výšky a ohnutí zad na podkladě stlačení obratlů. Už posledními signály při plně rozvinuté osteoporóze jsou zlomeniny krčku stehenní kosti anebo obratlů. Jsou to zlomeniny, které si vyžadují dlouhodobou hospitalizaci a často jsou předcházené různými komplikacemi.

 

Patříte i Vy mezi ty, které ohrožuje osteoporóza? Zde jsou rizikové faktory: ženy po menopauze, ženy po odstranění vaječníku, nedostatek pohlavních hormonů, nedostatek vápníku a vitamínu D v stravě, nedostatek tělesné aktivity a nebo dlouhodobá imobilizace, výskyt osteoporózy v rodině, nadmíra kofeinu, alkoholu nebo cigaret v životosprávě, dlouhodobé úžívání některých léků (glukokortikoidy, antiepilepticka, hormony štítné žlázy). Jestliže se některý z faktorů týká i Vás, doporučujeme Vám osobní konzultaci s lékařem, který zváží míru rizika a potřebu některých diagnostických testů (např. senzitometrie). Samozřejmě, jak si uvědomíte vlastní míru rizika a možnosti jeho ovlivnění, sáhnete po preventivních prostředcích. Kromě toho, že elimitujete alkohol, cigarety, kofein, určitě si zabezpečíte dostatečnou tělesnou aktivitu a především zvýšíte přívod vápníku, který představuje základní stavební jednotku kostní struktury. Jestliže už máte diagnózu osteoporózy potvrzenou, je potřeba ji léčit.

 

Léčebné postupy při osteoporóze i jiných metabolických onemocnění kostí jsou různé, ale ani jeden se neobejde bez dostatečného přísunu vápníku. Velké množství vápníku, které je nevyhnutelné pro zastavení resp. zpomalení "řídnutí kostí", není možné do organismu přijmout potravou. Pacient musí užívat kalciové přípravky. Nejvýhodnější je přijímat vápník v organické formě, který se v trávicím traktu optimálně vstřebává.

 


Celková nabídka přípravků vhodných proti vzniku osteoporózy.


Související články:
Vápník
Osteoporóza - nezbytnost zásadotvorných potravin pro zdravé kosti
Osteoporóza - léčba úspěšně vyřešena!
Co je to osteoporóza?
Vápníkový doplněk?
Kdy nám chybí vápník?
Osteoporóza a osteomalacie
Nedostatek vápníku


27.06.2005
další články v rubrice: Prevence


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS