Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Ukončení hladovky

20.05.2015
Hladovka Je hodně motivů a příčin, které vedou k hladovce, nyní mám na mysli hladovku dlouhodobou. Příčiny mohou být neúmyslné - nedobrovolné, ale také úmyslné a dobrovolné. Z historie známe nedobrovolné hladovky lidí z koncentračních a jiných táborů, které lidi uvězňují, nebo hladovějící lidi při hladomorech, děti s velkým bříškem v Africe apod.

Za dobrovolně hladovějící lze považovat lidi trpící mentální anorexií, nebo lidi, kteří chtějí nesprávným způsobem prosadit svůj cíl - např. stávkou a hladovkou.

 

Refeeding syndrom

Ať tak či jinak, téma tohoto článku se týká tak zvaného refeeding syndromu, který vznikne po ukončení uvedené hladovky a kdy je náhle podáno velké množství potravin. Byť v dobré snaze, může vést podobně rychlý krok k těžkému rozvratu metabolických procesů a velkým nesnázím. Následný realimentační proces musí probíhat pomaleji, nejlépe pod dozorem lékaře, který má k dispozici i prostředky laboratorního sledování pacienta.

 

Realimentace

Proberme alespoň okrajově některé důležité momenty, resp. i úskalí při postupu realimentace.

 

Prvek draslík

I při dlouhé hladovce si tělo zajišťuje jeho stabilní hladinu, neboť přítomnost draslíku je pro mnohé funkce organizmu životně důležitá. Pokud draslík v potravě chybí, uvolňuje si jej tělo do krve z buněk. Když ale potom najednou přijde draslík v potravě, bude tento draslík vlivem regulace rychle přesunut do buněk, odkud byl vyčerpán, ale v místě jeho nové potřeby vznikne opět akutní stav snížené hladiny draslíku - hypokalemie, což může ohrozit srdeční činnost s rizikem srdeční zástavy!

 

Prvek hořčík

Podobná situace může nastat v procesu metabolizmu hořčíku. I zde se náhlé snížení jeho hladiny projeví, v tomto případě křečovými stavy a také velmi nebezpečnými poruchami srdečního rytmu.

 

Prvek fosfor

Podáním potravy se uvolní velké množství inzulinu, který v buňce ovlivní metabolizmus fosforu. Podobně jako v předešlých případech vyvolá jeho pokles následky: změny na srdečním rytmu, dále svalové křeče, ba i rozpad krvinek.

 

Voda

Náhlým přísunem potravy se uvolní, jak bylo uvedeno výše, inzulin, který cíleně v ledvinách ovlivní vodní a sodíkové pochody. Společně s nedostatkem bílkovin dojde k nadbytku vody, ta se začne uvolňovat z cév do tkání. Dojde k přetížení srdce jako u kardiaků, totiž k srdečnímu selhání, protože srdce tu námahu nezvládne.

 

Cukr

Již bylo dvakrát zmíněno, že při náhlém přísunu jídla se uvolní inzulin, ale pokud je v potravě hodně cukru, uvolněný inzulin to množství nestačí zpracovat, a proto dojde k hyperglykemii, podobně jako u nestabilních diabetiků, s následkem poruchy vědomí a smrti.

 

Vitaminy

I v tomto případě dojde k jejich poklesu, zmíním zde vitamin B1 - tiamin, jehož nedostatek negativně ovlivní mozkovou činnost.

 

Léčba

Když už dojde k podvýživě způsobené dlouhodobým hladověním, je třeba mít na mysli paradoxně opačný stav z předávkování jídlem. Vážné případy patří na metabolickou jednotku kliniky.

 

Potravu je nutno podávat po malých dávkách ústy, za přispění pomalého kousání, aby se stimulovaly žlázy k produkci trávicích šťáv, a tím aby se na přísun potravy připravovala i sliznice trávicího traktu. Spolu s živinami je nutné podávat fosfor, draslík, hořčík a vitaminy B-komplexu, je vhodné pomýšlet na koloidní roztok s multivitaminy, stopovými prvky a minerály. Příjem vody by měl být také úměrný: jak v množství vypité vody, tak v rychlosti vypití. Mějme na mysli výše uvedenou možnost nežádoucího přebytku vody. A stejně tak dbejme na střídmě podávaný cukr.

 

Závěr

Buďme rádi, že v naší zemi běžně nevidíme nedobrovolné hladovění. A žel, jde spíše o ono dobrovolné hladovění… Pokud v realitě uvidíte projevy hladovění, pomozte tomu trpícímu člověku dojít ke správnému řešení jeho problému.


Související články:
Hypertenze může být snížena dostatkem draslíku v potravě
Následky nedostatku hořčíku mohou být překvapivě hořké
Fosfor


20.05.2015
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS