Ucho Jidášovo

Název této medicinální houby je mnohým známý, jelikož se vyskytuje v našem podnebném pásmu, ale málokdo ví, jakými schopnostmi se může pochlubit, a že jich je skutečně široká paleta. Díky tomu jsou sušené plodnice či praktický extrakt oblíbenou ingrediencí alternativní medicíny.

Jedlá houba zvaná ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae, anglicky jew’s ear, čínsky mu-er, japonsky kikurage) dostala jméno podle tvaru připomínajícího ušní boltec a stromu, na kterém se oběsil Jidáš a na němž byla dle pověsti objevena (údajně se jednalo o olši). Přestože nemá typickou houbovou chuť, pokrmy obohatí svou křupavou konzistencí. Její popularitu dokládá fakt, že zaujímá 4. místo ve světové produkci po hlívě, shiitake a žampionu. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Podporuje téměř každý orgán, významný je především vliv na stav cév, krve a činnost srdce. Přispívá k silné imunitě, vitalitě a je také antioxidantem zpomalující stárnutí buněk.

Historie

V Číně se používá tisíce let a je stále součástí její kuchyně. Terapeuticky se předepisovala při léčbě hemoroidů, děložního krvácení, zvlhčení suché sliznice a jako žaludeční tonikum. V Evropě zase při zánětech, očních chorobách, bolestech břicha a žloutence. Klinické studie prokazují, že extrakty z boltcovitky snižují cholesterol, hladinu krevního cukru a ředí krev.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: neutrální
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: slezina, žaludek, tlusté střevo, játra
  • Účinky: doplňuje energii čchi, zastavuje krvácení, zvlhčuje suchost plic a střev, uvolňuje šlachy

Používá se při únavě, vyčerpání, rekonvalescenci po úrazech, suchém kašli, zácpě, hemoroidech, bílém vaginálním výtoku, křečích v končetinách, k očistě cév a jater.

Kontraindikace

  • těhotenství, kojení a plánování těhotenství
  • při užívání léků na ředění krve konzultujte se svým lékařem

Nežádoucí účinky

Při konzumaci velkého množství se může objevit fotosenzitivita kůže.

Pěstování a kvalita

V přírodě roste na neživých kmenech listnáčů, proto je jednoduché zajistit jí podobné podmínky i pro domácí pěstování. U doplňků stravy je vhodné zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality. Nejčastěji se setkáme s horkovodním extraktem s obsahem polysacharidů 30 %, což je optimální poměr, který tělo dokáže využít.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.