Tvoje strava je tvůj osud – Náš všední den s jedy

cm tvoje strava je tvuj osud

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žijeme v chemické době a nejrůznějšími chemickými látkami jsme obklopeni, syceni a napájeni, aniž to tušíme. Většina je pro náš organismus škodlivá a působí toxicky, i když třeba bezprostředně a okamžitě neohrožují naše zdraví. Snad jen poctivé poustevnické úsilí v kanadské nebo sibiřské divočině by nám umožnilo opustit svět chemikálií, i když ani to není příliš jisté.

Naštěstí už pominula vrcholná éra dederonu, syntetického vlákna a z něj vyráběných tkanin dovážených z někdejší NDR, německy DDR, což dalo vzniknout názvu vlákna i přezdívce východoněmeckých obyvatel. Ačkoli prodejci látek tento stoprocentní polyamid dodnes vychvalují jako vhodný na podšívku do oděvů, ale také do kabelek nebo coby závěsy do bytů, většina z nás už dávno dederonové košile nenosí. Probouzíme se ovšem v posteli, jejíž povlečení, polštář i matrace jsou z větší či menší části syntetické. Pokud nosíme pyžamo nebo noční košilku, velmi pravděpodobně v nich budou alkylfenoly, nehalogenované organické sloučeniny odvozené od fenolu. Jsou perzistentní, čili přetrvávají v životním prostředí, a zároveň toxické pro vodní organismy. V koupelně nás přivítá svěží citronová nebo broskvová vůně pocházející z toxického chemického aroma některého z nepřeberné škály čisticích prostředků, užívaných na dlaždičky a kachlíčky. Většina zubních past obsahuje síran sodný, sloučeniny fluoru, parabeny, sacharin a řadu dalších chemických složek. Protože je ústní hygiena pro naše zdraví velice důležitá, necháme si ji jako téma pro další kapitolu.

Běžné toaletní vody obsahují dietylftalát ze skupiny látek používaných jako změkčovadla při výrobě plastů. Opravdu pozoruhodné je v tomto případě varování výrobců, že ftaláty jsou přenášeny přímým kontaktem se sliznicí rovnou do krve, což může být nebezpečné nejen u gelových erotických, ale dokonce i u některých zdravotnických pomůcek. Povrchově aktivní tenzidy určitě obsahuje váš sprchový gel. Výrazně zjednodušují proces mytí a praní, jinými slovy převedení nečistot z povrchu materiálu do prací lázně, protože molekuly tenzidu obklopí částice nečistot a rozptýlí je ve vodě. Tak je z povrchu vašeho těla odstraněna a následně odplavena špína, která společně s tenzidy skončí v čisticí stanici. Filtry je ovšem nedokážou oddělit, a tak se dostanou do podzemní vody. Z té je zatím neumíme beze zbytku odstranit, a proto je velmi pravděpodobně jednou budeme pít; sice v nepatrné koncentraci, zato zřejmě dostatečně dlouho, aby nám nějakým způsobem neprospěly.

Jestli si často a rádi myjete vlasy, možná by vás zajímaly výsledky hodnocení německého časopisu Öko-Test, který patří mezi nejuznávanější na světě. V této knize z něj budeme často citovat. Roku 2014 přinesl v červencovém speciálu srovnání nejrůznějších hygienických a kosmetických přípravků. Z 18 hodnocených vzorků šamponů proti lupům nebyl do nejvyšší kategorie sehr gut, velmi dobrý, zařazen ani jeden, v kategorii gut, dobrý, jich skončilo pět, ovšem ještě o jeden víc v nejhorší skupině z celkového pětistupňového hodnocení, charakterizované slovem ungenügend, nedostatečný. Nešlo o žádné náhrady z vietnamské tržnice; naopak se jednalo o světoznámé značky Garnier, Procter&Gamble nebo L’Oréal. Byl v nich nalezen polyetylenglykol (PEG), který může potenciálně obsahovat toxické nečistoty, například ethylenoxid nebo 1,4-dioxan, a sám o sobě je nefrotoxický, pokud se aplikuje na poškozenou kůži, dále parabeny, halogenorganická pojidla, dodecylsíran sodný zvaný také sodiumdodecylsulfát, který způsobuje vyrážku, nebo dokonce univerzálně toxický formaldehyd. Jednalo se vždy o balení 200 ml a kupodivu bylo úplně jedno, jestli nepříznivě hodnocený šampon stojí 1,11 nebo 17,20 eura, přičemž lépe hodnocené výrobky patřily paradoxně mezi nejlevnější.

Ukázka z knihy Tvoje strava je tvůj osud.