Tuková buňka je samostatná jednotka

cm zena v zelenem oparu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lidské tělo potřebuje pro svou činnost odpovídající hladinu tuku. Záleží na fyzické a duševní aktivitě. Jestliže žije ve vysokém tempu delší dobu, udržuje si také vyšší hladinu tuku, tělo si vytváří své tukové buňky. Jsou samostatnou jednotkou těla – tukové buňky se obklopí soustavou jemných cév, které je vyživují, společně s periferními nervy, které je inervují. Tuková tkáň začne produkovat řadu hormonů, hormonálních působků a cytokinů.

To je novinka, o které se v minulosti nevědělo a přisuzovala se jim jiná role. V poslední době vědci objevili další regulační látky jako leptin, adiponektin, adipsin, vazebný protein pro retinol, interleukin-6. V tukové tkáni probíhá složitý proces, který zajišťuje životním pochodům dostatečnou nabídku potřebného množství tuku. Velmi důmyslné. Vzniklé tukové buňky komunikují – jako samostatná jednotka – s ostatními systémy. Přímo na ně působí známé hormony jako inzulin, kortikoidy, růstový hormon, hormony štítné žlázy. Dnes již známe jiné hormony, které komunikují s tukovou tkání nepřímo – zásahem do metabolizmu – jako je ghrenin, jehož koncentrace stoupají při hladovění. Do metabolizmu zasahuje celá řada dalších hormonálních působků, svůj podíl má hormonální antikoncepce. Vědci přiznávají, že jim stále není zcela jasný tento mechanizmus.

Tělo si pro svou potřebu vytvořilo tukovou buňku, přisvojilo si ji jako vlastní součást a snaží se ji také chránit, nechce o ni přijít. Průběžně kontroluje její hladinu svými hormonálními a biochemickými mechanizmy, které jsou navzájem propojené a doplňují se. Speciální látka glycerol vznikající rozkladem tuků upozorní řídicí centrum v mozku o klesající hladině tuku a mozek spustí obranný mechanizmus. Zpomalí jej, zvýší ukládání (dělá si rezervu), to vede ke zvýšení chuti k jídlu. Jakákoliv rychlá dieta zkrachuje právě kvůli tomuto jevu, dostaví se známý jojo efekt.

Čím více tuková buňka narůstá (a každý si udělá představu, proč narůstá), tím více se stává součástí těla s veškerým výše popsaným ochranným mechanizmem. Když vznikne obezita, pak je obtížné ji ovlivnit nějakým lékem. Můžeme ovlivnit jednu nebo dvě cesty vedoucí k nadbytečnému ukládání tuku, ale tělo začne okamžitě ztrátu kompenzovat jinou cestou. Jak postupně vznikala potřeba těla tvořit si tukové buňky a chránit je, stejně trpělivým postupem se musí člověk snažit přesvědčit tělo, že tolik tuku nepotřebuje a že si jej již nepotřebuje chránit. O komplexním a systematickém redukčním programu ve spojitosti s pohybovou aktivitou již asi každý slyšel. Ano, o tom to je.