Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Truskavec ptačí (Rdesno ptačí, Polygonum aviculare)

06.11.2006
Latinské slovo avicularis znamená oblíbený u ptáků. Do názvu truskavce se dostal proto, že jeho drobná semínka jsou na podzim potravou pro více druhů ptáků. Je málo lidí, kteří znají tuto obyčejnou bylinku jménem truskavec. Její stonky se táhnou po zemi, mezi drobnými kvítečky se objevují ještě drobnější narůžovělé kvítky. A tak není divu, že mnozí truskavec neumějí najít, i když je všude okolo nás.

Jako by to tato bylinka ale věděla, protože přichází nám lidem vstříc a roste tam, kde nejvíce chodíme - kolem cest a chodníků. Truskavec má rád udupanou půdu a často mu nepřekáží ani asfalt. A tak ho lidé nevšímavě míjejí, protože nevědí, o jakou léčebnou hodnotu tím přichází.Drogou je celá kvetoucí nať, která se sbírá nejlépe koncem léta nebo až začátkem podzimu, kdy má v sobě nejvíce účinných látek. Ale je i běžně k dostání v bylinkářstvích, lékárnách či prodejnách se zdravou výživou.


Truskavec je stará léčivá rostlina, která odpradávna sloužila k zastavování krvácení. Dnes ji používáme spíše pro stahující účinky zejména při katarech žaludku, střev a dalších podobných onemocněních trávicí soustavy. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny a vzácná je její vlastnost zvyšovat krevní tlak. Dále má truskavec protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj z této bylinky je výborný při onemocnění kloubů, dně, revmatismu i při některých ženských nemocech, hlavně při silném menstruačním krvácení a výtoku. Na jaře i na podzim ho používáme spolu s květem vřesu při detoxikačních kúrách. Tato kúra by měla trvat 3 týdny a čaje střídáme obden (jeden den 1,5 litru truskavce, pijeme celý den po doušcích. Druhý den vřes). Truskavec je také účinný při léčbě tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.


Na vnější použití je silný odvar z truskavce výborný při omývání těžce se hojících, mokvajících a hnisavých ranách (například u bércových vředů), na které můžeme přikládat i celé rozmačkané nebo spařené byliny. Forma obkladu, nejlépe přes celou noc, se doporučuje na krví podlité oči.


Pan Jiří Janča, kterému patří velký dík za jeho přínos pro českou alternativní medicínu složil výborný ledvinový čaj, který opravdu nemá konkurenci. Jeho složení je následující:

  • 3 díly celíku zlatobýlu
  • 1 díl truskavce
  • 1 díl přesličky rolní
  • 1 díl vrbice bílé

 

Pije se nálev z jedné polévkové lžíce na čtvrt litru vody, 3 x denně, před jídlem. Čaj se musí pít nepřetržitě dva měsíce, každý den čerstvě připravený. Nesmí se přerušit.


V článku jsem použila materiály J. Janči, D. Dugase a moje zkušenosti.


06.11.2006
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS