Trpíte nespavostí? Zkuste lázně v Jeseníku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zkuste lázně v Jeseníku. Lázně v Jeseníku založil před více než dvěma sty lety slavný Vincenz Priessnitz a jeho zábaly jsou známy na celém světě. Jenže zdejší lázně mají ještě jednu velkou zajímavost – skvěle se tu spí. A trvalo dlouhé roky, než se přišlo na to, proč tomu tak je.

Zatímco by tady, na rozhraní dvou tektonických desek, měli mít lidé zdravotní problémy, trpět poruchami spánku nebo se trápit s potížemi se soustředěním, všichni tu spí jako pařezy a léčí si nejeden neduh. Jedni odborníci tento jev přisuzují takzvaným dračím žilám, tedy geopatogenním zónám, které tu zpod zemského povrchu „vystřelují“ skladné ionty, druzí se domnívají, že je to dáno přílivem mořského vzduchu ze sousedního Polska, jiní razí teorii spojení unikátního jesenického klimatu a zdejších minerálních pramenů.

Faktem je, že jesenické lázně leží na tektonickém zlomu. A ten bývá prakticky vždy doprovázen takzvanými „dračími žílami“, dnes zvanými „geopatogenní zóny“. Potvrdil to výzkum lázeňských odborníků společně s univerzitními a výzkumnými pracovišti, Akademií věd ČR a dalšími specialisty z let 1995 až 2005. Toto bádání totiž prokázalo unikátnost a neobyčejnou prospěšnost jesenického klimatu a zdejších osmi desítek pramenů vyvěrajících právě na tektonickém zlomu. Nejde ale jen o léčivý účinek pramenů, nýbrž o efekt látek obsažených v ovzduší. O tom všem samozřejmě zakladatel zdejších lázní Vincenz Priessnitz ve své době nemohl nic tušit. Objevil tu „jen“ léčivé účinky zdejší vody.

Právě tady, na severním hřebeni Jeseníků se mísí výpary ze zdejších minerálních pramenů s křišťálově čistým horským vzduchem a s větry vanoucími od Baltského moře. Masiv Jeseníků je totiž první přirozenou překážkou větrů vanoucích do střední Evropy z polského pobřeží Baltu, tedy větrů s příměsí mořského vzduchu. Tento větrný koktejl má pak skvělé účinky především na lidský spánek. Prostě a jednoduše – i notoričtí nespavci tu spí jako dřeva. V podstatě by se tady měl zastavit každý třetí z nás. Poruchou spánku totiž trpí v Česku až třicet procent dětí a dospívajících. U dospělých jsou tato čísla ještě podstatně vyšší. Potíže s usínáním, přerušovaný spánek či předčasné probouzení mohou být velmi nepříjemné. Celý den se pak cítíme unaveni, těšíme se do postele a když ona vytoužená chvíle opět nastane, s hrůzou někdy zjistíme, že je to stejné jako včera. Receptů na poruchy spánku je několik a někdy dokonce zabírají.

Recepty na klidný spánek:
Snažte se o pravidelný spánkový režim – učte své tělo i psychiku, že v určitou dobu je prostě čas jít si lehnout. Samozřejmě ne v šest večer nebo hodinu po půlnoci. A to i v případě, že někdy nemůžete hned usnout.

Vzdejte se svého denního šlofíčka. Prostě vynechejte nebo zrušte spaní přes den, i kdyby jste padali hlavou na stůl. Snažte se tu potřebu překonat. Nejezte před spaním a především se vyvarujte kávy nebo silnějšího čaje. A jedna dobrá zpráva pro pány: přirozeným sedativem je například pivo. A také něco pro dámy: některé bylinkové čaje. Především v místnosti, v které spíte, nesmí být přetopeno a měl by v ní být dostatek čerstvého vzduchu.

Velmi dobře může pomoci usínání s tichou hudbou. Zvláště, když je večer doplněn krátkou relaxací. Zkuste takzvané exkurse, které spočívají v tom, že po ulehnutí se ještě ohlédnete za uplynulým. Musíte si – ale stručně!!! – vybavit jednotlivé události v opačném sledu. Začnete tedy tím, co se dělo večer a skončíte první ranní vzpomínkou.