Třezalka tečkovaná

cm trezalka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Charakteristickým znakem třezalky tečkované je drobné, perforaci podobné tečkování listů, proti světlu dobře viditelné. Když rozetřeme mezi prsty květ třezalky zbarví se nám kůže do fialova. Bohaté žluté květy třezalky jsou pěknou ozdobou našich luk, na kterých tvoří „nejvyšší poschodí“ porostu. Kvete koncem června. Léčivou drogou jsou asi 15 cm dlouhé vrcholky kvetoucí rostliny.

Léčivá sláva třezalky sahá až do starého Řecka. Středověký reformátor medicíny Paracelsus ji uvádí jako nejlepší lék světa. I v dnešní fytoterapii nachází široké uplatnění a její vynikající vlastnosti můžeme právem označit za výjimečné. Její účinná látka hypericin podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá všem orgánům těla.

Z mnoha léčebných možností třezalky jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy – uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit depresivních stavů, stresu, strachu, úzkostí, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních nemocech, hlavně chronických. Zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do čajových směsí při všech menstruačních poruchách a při problémech v klimakteriu. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít jako lahodný čaj samostatně, ale může být také součástí různých preventivních chuťových léčivých směsí. Měl by se pít nejméně 3 týdny, aby se projevil účinek.

Zevně slouží třezalkové květy namočené v přírodním, například olivovém oleji – tzv. Janův olej. Připravíme si ho tak, že namočíme 2 hrsti čerstvých květů do vařicího olivového oleje, necháme 2 minuty přejít varem, odstavíme a necháme 12 hodin odpočívat. Potom scedíme a uložíme v chladu a temnu, nejlépe ve skleněných lahvích. Janův olej je výborný na rány, popáleniny, zapařeniny, hemoroidy, bolesti svalů a při bodnutí hmyzem. Můžeme si ho i kapat jako příměs do koupele.

Třezalka tečkovaná má jednu nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční záření. Takže se během její kůry vyhýbáme opalování. Mohlo by vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění, vyrážky), které avšak není nebezpečné.

Bylinku dobře snáší děti i starší lidé, ale pitná kůra by neměla přesahovat 6 týdnů. Po ní by měla následovat 3měsíční přestávka.

V článku jsem použila zkušenosti M. Treben, D. Dugase a své.