Trápí-li někoho těžké nohy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žilní řečiště na dolních končetinách odvádí krev do srdce proti směru gravitace. Žíly mají chlopně a svalovou pumpu, které nedovolí krvi téci podle gravitace. Povrchový žilní systém a hluboký žilní systém spojují spojovací žíly. Pokud jsou žíly unavené a nepružné, vzniká pocit těžkých nohou.

Proč jsou žíly unavené?

I zde, tak jako v kloubech, kostech a chrupavkách, hraje hlavní roli kolagen. Konkrétně kolagen typu III, který je nazýván kolagenem embryonálním. Je mimořádně pružný, proto tvoří embrya, mladé tkáně a pružné cévy. Během stárnutí dochází k poruše jeho tvorby a v cévách se objevují i kolageny typu I, IV, V, které nejsou tak pružné jako kolagen typu III. Dochází tedy ke změnám ve vlastní tvorbě kolagenu typu III v cévách. Výsledkem je tvrdnutí, kornatění cév a také vznik různých onemocnění cévního systému. Patří sem i onemocnění žil dolních končetin, které patří celosvětově k nejrozšířenějším zdravotním poruchám. Chronická žilní nedostatečnost s různým stupněm závažnosti postihuje až 50 % dospělé populace. Dle různých epidemiologických studií lze konstatovat, že asi 30 % žen a 20 % mužů má varixy neboli křečové žíly. Kolem šedesátého roku věku je dle statistik těmito obtížemi postižena zhruba polovina populace.

Kolagen zodpovídá i za pevnost a pružnost cév

Vydouvání žilní stěny často bývá způsobeno vrozenou poruchou tvorby kolagenu. V křečových žilách je méně kolagenu typu III než v žilách normálních, a proto jsou jejich stěny slabší a snáze se rozšiřují.  Patologické změny v křečových žilách jsou způsobeny jednak genetickými faktory a také degenerativními procesy kolagenu, kdy dochází ke změně tvorby kolagenu z majoritního typu III na typy jiné, méně pružné.

Proto má smysl podporovat regeneraci žilního kolagenu typu III bioaktivními kolagenními peptidy, které vyživují buňky pojivových tkání a stimulují je k tvorbě fyziologického typu kolagenu (Oesser 2003). Ke komplexní výživě cév a kardiovaskulárního systému byl vyvinut originální doplněk stravy, který je zdrojem bioaktivních kolagenních peptidů a dalších látek s nutričním a fyziologickým účinkem.

A tak i zde platí Hippokratovo doporučení: „Tvá strava budiž tvým lékem“. Vidíme, že zakladatel racionální medicíny Hippokrates, jehož přísahu skládají lékaři dodnes, byl propagátorem zdravé výživy již 400 let před naším letopočtem.  A dnes se k této staré lékařské moudrosti opět oklikou navracíme. Jen naše strava už není tak čistě přírodní a neobsahuje všechny látky potřebné ke zdraví těla i ducha. Proto nám v mnohém pomáhají doplňky stravy, které obsahují látky s nutričním a fyziologickým účinkem v koncentrované formě.