Toxiny v nově koupeném oblečení

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mějte se na pozoru před skrytými toxickými zdroji v novém oblečení – vždycky ho vyperte, než jej začnete nosit. Oblečení přiléhá k naší kůži, našemu největšímu orgánu. Během jeho výroby se nadměrně používají toxické chemikálie. Nejvíce oblečení a textilií se vyrábí v Asii a v zemích třetího světa. Jenomže toto oblečení, z regionů bez jakékoliv regulace, se prodává jako americké nebo jiné mezinárodní značkové zboží s vysokými výnosy založenými na levné výrobě.

Co se nachází ve vašem novém značkovém oblečení?

Nové oblečení je často pokryté formaldehydem, který zabraňuje krčení nebo plesnivění, než se dostane na místo určení. Formaldehyd, který se jako konzervační prostředek přidává také do vakcín a přispívá tak k jejich toxicitě.

Bylo již zaznamenáno několik vážných alergických reakcí na formaldehyd. Není divu. V oblečení přepravovaném z továren v Číně a jihovýchodní Asii do značkových obchodů se nachází někdy až 500 násobek povoleného bezpečného množství formaldehydu.

Další, v oblečení běžně používanou chemikálií, jsou nonylfenol ethoxyláty. Jejich používání je ve většině regionů, kde se prodává značkové zboží, zakázáno. Jenomže v Číně a jihovýchodní Asii, kde se toto oblečení vyrábí, žádný takový zákaz neexistuje. 14 známých značek vyrábí své oblečení v továrnách, které nonylfenol ethoxyláty používají.

Také nemačkavé oblečení by pro vás mělo být výstrahou, obsahuje totiž karcinogenní perfluorované sloučeniny. Teflonové pánve jsou z nich také vyrobeny. V asijských závodech na výrobu textilií se používají petrochemická barviva, která také ve velké míře znečisťují přilehlé vodní toky.

Černé oblečení a barviva určená na barvení kůže často obsahují p-fenylendiamin, který může vyvolávat alergické reakce. Látky zpomalující hoření se můžou vyskytovat v ložním prádle a pyžamech. V textilním průmyslu se dále také používají těkavé organické sloučeniny a bělící prostředky produkující dioxiny. Tyto toxiny se nacházejí například v atletické obuvi.

Jak se chránit

Čtěte visačky a snažte se, co nejvíce můžete, vyhnout syntetickým materiálům, jako je například umělé hedvábí, nylon, polyester, akryl, acetát nebo triacetát. Taktéž se vyhněte nemačkavému nebo před-sráženému oblečení.

A kdykoliv to možné je, nové oblečení vyperte a vysušte třikrát, než jej poprvé obléknete. Používejte pouze bezpečné, organické prací prostředky nakoupené v obchodech se zdravou výživou.

Dokonce i použité oblečení koupené v bazarech může být na sprejováno nějakou hroznou chemikálií, než se vystaví na prodej. Proto jej musíte před použitím alespoň jednou vyprat. A také se vyhněte čistírnám, které používají perchloretylen. Jsou i takové, které ho nepoužívají.