Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Totální očista: Vše na čem lpíme, nechme uvnitř sebe zemřít

09.10.2015
Totální očista: Vše na čem lpíme, nechme uvnitř sebe zemřít

„Toto je test, zda je tvé poslání na zemi u konce: Jsi-li naživu, tak není!“ zní známý výrok Richarda Bacha. Zároveň platí, že moudrý člověk, i když ještě žije, se snaží být na svůj odchod z tohoto světa připraven. V naší kultuře máme tendenci se tématu smrti vyhýbat. Přesto totální smíření se s vlastní smrtí může vést někdy u nemocného člověka až k úplnému uzdravení.

V rámci trilogie o smrti tak po článcích „Jak se vyrovnat s tím, když někdo blízký zemře“ a „Co nás čeká po smrti?“ si dnes řekneme, jak se připravit na vlastní smrt. „A jde to vůbec?“ namítl by mnohý. Je pravda, že nikdo z nás nezná dne, ani hodiny. Bývalý pečovatel o umírající, Pavel Prantl, v tom však má jasno a tvrdí:

 

Na smrt bychom se měli připravovat už od narození

Podle Prantla má každá bolest příčinu – má se nám dostat uvědomění, že jsme někde něco nedotáhli nebo udělali špatně: „I v hodinu smrti máme možnost si to uvědomit. Prozřít. A můžeme to celé napravit. Bolest nám ukazuje, kdy jsme se během života nezachovali tak, jak jsme měli nebo chtěli. To neprodělané nebo nevyřízené bolí. Pokud si to uvědomíme hodinu, den před smrtí, tak nám to ušetří spoustu bolesti v dalších etapách našeho bytí.“ Těsně před smrtí bývá někdy bolest už tak silná, že člověk už myslí jen na to, aby se jí zbavil – nemá sílu provádět hlubší introspekci. „Proto je dobré čistit průběžně, abychom, když už se dostaneme do takového stádia, to měli už vyřízené. Každý člověk by se měl připravovat na smrt už od svého narození. Tak jako se připravujeme na početí,“ říká Prantl a já s ním plně souhlasím.

 

Kdysi jsem četl příběh o jednom indickém mistrovi. Těsně před odchodem z tohoto světa rozdal všechny své věci, nechal místnost, ve které přebýval, úplně vyklidit a vymalovat na bílo. Potom, v této čistotě, sám uprostřed bílých stěn, zcela prázdný a svobodný, zemřel…

 

Život není samozřejmost, ale veliký dar

V terapii se občas můžete setkat s otázkou: „Co bys dělal, kdybys věděl, že zítřek bude posledním dnem tvého života?“ Optikou smrti najednou věci začínají vypadat jinak – mnoho lidí v ten moment možná vůbec poprvé začne uvažovat nad tím, na čem skutečně záleží. Důležité hodnoty najednou začínají vstupovat do popředí. Roste paradoxně enormně chuť žít. A také vděčnost za to, že život není samozřejmost, ale veliký dar.

 

Nejčastěji ztrácíme to, na čem nejvíce lpíme

Ruský léčitel S. N. Lazarev často popisuje případy, kdy byla lidem sdělena nevyléčitelná smrtelná diagnóza a oni se přesto uzdravili. Bylo to, podle Lazareva, tehdy, když se daní jedinci se smrtí zcela smířili – a začali myslet a cítit jediné: LÁSKU (= BOHA). OHROMNOU NEPODMÍNĚNOU LÁSKU. Totální osvobození od všeho pozemského.

 

Lazarev ve své sérii Diagnostika karmy například těžce nemocnému muži doporučuje: „Začnete pocitem, že všechno, co je kolem vás, může už v příští vteřině zmizet, že milovaný člověk vás může kdykoliv zradit, může odejít, může vás urazit nebo zemřít. Že v kterékoli následující vteřině můžete umřít i vy sám. Tehdy veškeré výhrady pomalu odejdou a láska zůstane.“ (3. díl, str. 164).

 

Každý z nás má něco, čehož ztrátu by hodně těžce nesl. Podle východní psychologie bychom však měli rozvíjet svou schopnost nelpění (nezaměňovat s lhostejností! – nelpět znamená křečovitě a sobecky nesvírat, ale být schopen akceptovat přirozený vznik a zánik bytostí, předmětů a jevů).

 

Pěstujme proto umění průběžného „umírání“. Zkusme si představit, jaké by to bylo přijít o všechno, na čem nám záleží, nebo co máme rádi (jednou k tomu stejně dojde). Mimochodem to velmi pomáhá i ke snížení toho, čemu se ve Čtyřech dohodách říká osobní důležitost.

 

Až se vnitřně vzdáme své kariéry, svého příjmu, svých znalostí, schopností; morálky; hodnot, na kterých lpíme; své budoucnosti, rodiny, sexu, zdraví, dětí a blízkých přátel; tak zůstane… …LÁSKA.

 

Jedině LÁSKY se nesmíme vzdát nikdy.


Související články a videa:
Jak se vyrovnat s tím, když někdo blízký zemře
Co nás čeká po smrti?
VIDEO: Už víte, že smrt neexistuje?
Překvapivý způsob, jak se dostat z krize: Staňte se dobrovolníkem!


09.10.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

234,- Kč

285,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS