Torze varlete

cm trenky lupa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Varle je párový orgán, uložený v šourku. Zde se tvoří spermie a mužské pohlavní hormony. Varlata jsou během intrauterinního vývoje umístěna v oblasti kolem prvního bederního obratle a postupně se uvolní a sestupují do místa konečného uložení, do šourku. Při sestupu se zároveň prodlužují krevní cévy a úpony.

Anomálie

Při tomto procesu se může utvořit variabilní délka a jedno z varlat může být volné a pohyblivé více, než je obvyklé. Tehdy se může stát, že se otočí kolem vlastní osy. Tím zaškrtí přítok krve a přeruší nervové vzruchy vedoucí nervovou pletení, jež přivádí do varlete společný svazek cév a nervů z dutiny břišní.

Za takové situace nastane urgentní stav, který vyžaduje okamžitý zákrok urologa nebo chirurga. Jinak hrozí nekróza, odumření tkáně, a tím dojde k neschopnosti tvoření spermií a hormonů.

Výskyt

K torzi dochází u chlapců do 18 let v souvislosti s růstovou akcelerací, ale také u malých chlapců i novorozenců, kdy k rotaci dojde při pláči. Vzácně se může vyskytnout také u starších mužů.

Příznaky torze

Příznaky torze jsou prudké bolesti ve varleti, anebo v podbřišku, varle je „přitažené“ směrem k břišní dutině. Celkově se dostaví nevolnost jako při kolice, až zvracení. Dotyčný se kroutí bolestí, není schopen stát a chodit. Objeví se teplota, zarudnutí varlete.

Diagnóza

Diagnóza je celkem jasná, nicméně lékař musí vyloučit uskřinutou kýlu, zánět nadvarlete nebo netypický zánět slepého střeva. Dle okolností provede také ultrazvuk postižené oblasti.

Léčba

Léčba musí být rychlá, provedená během několika málo hodin: do 6 hodin od rotace.

Musí být provedena pomocí operace, při níž je varle uvolněno, rotace narovnána, zprůchodní se průtok cév a funkčnost nervů. Varle je do šourku fixováno, aby dále nemohlo rotovat. Na rychlosti uvolnění rotace záleží prognóza plodnosti jedince.