To nejlepší pro naše dítě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mateřské mléko je pro dítě ta nejlepší a nejvýhodnější výživa. Zajišťuje pro narozené dítě všechny požadavky na růst a vývoj. Je nejlépe stravitelné a snadno se vstřebává. Obsahuje řadu obranných látek, které dítě chrání před infekcemi, jako jsou různé katary horních cest dýchacích, průjmy, ale také před alergiemi, cukrovkou. Kojení má jednoznačně pozitivní vliv na psychický vývoj dítěte, protože posiluje vzájemný vztah mezi matkou a dítětem.

Zdravé a prospívající dítě je vhodné kojit do konce 6. měsíce.
Přibližně v této době již samotné mléko přestává stačit pokrýt zvýšené požadavky dětského organismu na energii, a proto se doporučuje zavádět první nemléčné příkrmy. Ten dítěti navíc dodává vlákniny a další látky nezbytné pro růst a vývoj. Není vhodné předčasné zavádění nemléčného předkrmu, protože zvyšuje zátěž nezralých ledvin a možnost vzniku potravinových alergií.

Jako první příkrm je nejvhodnější jemné pyré ze zeleniny (z mrkve, brambor, fazolek, dýně). Přikrmovat začínáme jedním druhem zeleniny a po několika dnech zkoušíme podávat další druhy- snadněji tak u dítěte rozeznáme případnou nesnášenlivost některých potravin. Dítě nemá potřebu sladit, ale když mu začneme jako první dávku ovoce, které je sladké, velice snadno si na sladkou chuť zvykne a pak nám bude nesladkou zeleninu odmítat. Forma pyré má jemnou konzistenci, takže se dětem snadno polyká.

Během 2-3 týdnů od zahájení přikrmování můžeme jednu mléčnou dávku zcela nahradit zeleninovým nebo masozeleninovým příkrmem. Postupně dáváme dítěti 6x týdně příkrm obsahující maso a x týdně přidáme do zeleninového jídla vařený slepičí žloutek.

Další měsíc bude vhodné, nahradíme-li druhou dávku ovocným nebo ovocno – mléčným příkrmem (banán s jogurtem), stále nepřislazujeme. V této době začínáme zavádět i další příkrm – obilnou kaši. Doporučuje se začít s kaší rýžovou, která je lehce stravitelná a nejméně alergizující. Až do ukončení 6.měsíce podáváme dítěti pouze bezlepkové kaše. Podle druhu obilniny rozlišujeme kaše bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, jáhly) a kaše obsahující lepek (pšenice, ječmen, žito atd.)
Některé doporučené potraviny

Během prvních 6 měsíců- mateřské mléko, zelenina- zejména mrkev, brambory, cuketa, dýně, ovoce- jablka, hrušky, meruňky, banány, dále bílý jogurt, dětský čaj, ovocné a zeleninové šťávy, rýže, pohanka, kukuřice, rostlinný olej (olivový), žloutek, masový vývar a maso – drůbeží, králičí, telecí.

Až od 7. měsíce pečivo (bílé i celozrnné), kaše s lepkem, instantní krupicová kaše, mouka a moučné výrobky.


Některé nevhodné potraviny:
cukrovinky, (šlehačka, zmrzlina, čokoláda, smetanové krémy, tvaroh, tvarohové krémy, pudinky), uzeniny, tučné maso, vaječný bílek, sladké limonády, černé a zelené čaje, kravské mléko, koncentrované ovocné džusy, kakao, sůl a jiná koření, ořechy a semínka.


Potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci:
Citrusové plody všech druhů, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce mimo borůvky, ořechy, mandle, pistácie a semínka, cukr a hnědý cukr, sladkosti, med, javorový sirup, rajčata, celer, paprika, ředkvičky, křen, luštěniny (sušené fazole, hrách, čočka, sója), kyselé zelí, řeřicha, bazalka, exotická koření, vejce, mléko a mléčné výrobky, ryby.