Tipy na dětské svačinky

cm detska vyziva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ze své praxe vím, že dětská svačinka je pro mnohé maminky něco, co je u dětí třeba, ale tak trochu navíc. Mnohem více pozornosti však zasluhují snídaně, obědy, večeře. Na přípravu svačinky pak mnohým maminkám nezbývá čas, takže je řeší tím nejsnazším, co je právě po ruce. Rohlík, sušenka, ovocná či mléčná kapsa, křupky, džus, čokoláda, kobliha…

Ve své podstatě se jedná o zcela zbytečné a trávení zatěžující potraviny. Nejenom přemírou cukru, ale také aditivy, často i nevhodnými tuky, minimem minerálů, vitamínů, enzymů. Sytící charakter takovéto svačinky je navíc nulový a vysoký glykemický index zapříčiní, že se již za moment děti domáhají další porce cukru. Dětství je živnou půdou pro mnoho návyků, které pak zcela přirozeně praktikujeme po celý svůj život. A mnohé děti, jakmile vyrostou, věnují nemalé úsilí tomu, aby se zbavily věčných závislostí na sladkém, přemíře jídla, aby si našly cestu k něčemu zdravému, novému, i když to z počátku může být těžké.

Vzpomínám na 28letou Lenku, která mi sdělila, že ve své rodině vnímá jakýsi druh „žravosti,“ ke které tíhnou všichni její příbuzní z maminčiny strany. Jakmile se někde vyskytne jídlo, je to okamžitý impuls, aby se jedlo, hodně, co to jen jde. Lenka byla vychována ve stejných poměrech, snaží se z nich vymanit, ale je to těžké. Řekla, že s jídlem bojuje den, co den, snaží se jíst do polo syta, nepřejídat se. I ona vzpomněla nesmyslné svačinky, kterýma ji maminka denně krmila, pamlsky, koblihy, koláče, buchty…

Ovoce, palačinky, pudinky, kuličky

Když se řekne svačinka, mnohým dětem se rozzáří oči, protože si představí zmíněné cukrovinky, teď v létě zmrzlinu, křupky, oplatky, sladké džusy v lahvičce. To vše se dá koupit, tedy s minimem práce okamžitě uspokojíme mlsný dětský jazýček. Tomu však lze vyhovět také jinak. Léto, to je čas zralého čerstvého ovoce, nejrůznějších chutí a barev. Zmrazíme-li jahody, banán a následně umixujeme, klidně s troškou smetany či krému z kešu oříšků, získáváme rázem velmi chutnou zmrzlinu, kterou můžeme posypat ovocem, u větších dětí oříšky a servírovat ve skleněné misce s velkou lžící. Zdravé letní osvěžení je rázem hotovo. Výborným tipem může být i chia pudink, který je rovněž nenáročný na čas. Chia semínka stačí pouze nasypat do misky, zalít mlékem či vodou, počkat, až zželírují a následně je dozdobit ovocem, oříšky, kousky hořké čokolády.

Dalším z nápadů může být i palačinka, která třeba u nás platí za velmi oblíbený pamlsek. Navíc, použijete-li palačinkovač, o pomocníky zajisté nebude nouze. Během chvíle vykouzlíte chutnou, zasycující svačinku, kterou můžete přizpůsobit sezónně. Palačinky lze naplnit ovocem, v létě i zmrzlinou, ovocným tvarohem, ale také luxusní avokádovou pastou, na sladko i slano. Vrcholem všeho je pak palačinky posypat kousky hořké čokolády, kterou však můžete ukrýt i do palačinky. Teplem povolí a vytvoří čokoládový krém.

Pohanková palačinka s avokádovou pastou

  • 150 g pohanky
  • 150 g ovesných vloček
  • 2 vejce
  • skořice
  • 750 ml mléka

Pohanku a ovesné vločky umixujeme na mouku, lze koupit již hotovou a pouze promísit. Následně do směsi zapracujeme mléko, skořici a vejce. Na palačinkovači pečeme tenké palačinky, které plníme avokádovou pastou.

  • Ta může být na slano: 1 avokádo, 1 mrkev, malé množství himalájské soli, česnek (u malých dětí vynecháme)
  • Případně na sladko: 1 avokádo, 2 menší zralé banány, 1 čajová lžička kakaa. Obě směsi stačí jen umixovat na hladký krém, u slané směsi je dobré ponechat kousky mrkve.

Tvaroháčky

Mají-li děti po sacharidových potravinách velmi brzy hlad, doplňme svačinku o cennou bílkovinu. U nás doma kravské mléko nenajdete, kupujeme kozí mléko a tvaroh a z těchto výrobků pak chystáme dál. Z mléka jogurty, z tvarohu pak banánový krém, kdy tvaroh umixujeme s troškou mléka, zapracujeme banán. Svačinku stačí dozdobit ovocem, oříšky a servírovat malému mlsounovi na stůl. Banán lze vyměnit za borůvky či jahody, ale také meruňky, maliny. Některé děti zbožňují kyselé, lze tedy přidat rovněž i rybíz. Tvarohový krém můžeme použít také do pohárů, kdy jej prostřídáme s ovesnými vločkami, barevným ovocem. Dozdobíme čokoládou, u větších dětí oříšky.

Výborným nápadem je také pufovaná quinoa či amarant. Dnes se dá již běžně koupit. Stačí nasypat do misky, přelít tučnějším jogurtem, jemně dosladit, doporučuji malé množství kokosového cukru a dozdobit opět ovocem. Chutná svačinka do dvou minut. V pufovaném amarantu či quinoe lze také obalit jakoukoli kuličku, na způsob raw chystání. Zkusme umixovat brusinky, které lze zakoupit také bez cukru, případně slazené jablečnou šťávou. Přidejme k nim kokos a ovesné vločky. Z výsledné směsi tvarujme kuličky, které obalíme v pufovaném amarantu či quinoi.

Přesnídávky

Přesnídávky milují téměř všechny děti a nejvíce, mohou-li je vycucat z oblíbených kapsiček. I mezi nimi však shledávám propastný rozdíl. Stačí se jen začíst do výsledků časopisu dTest. V mnohých z nich jsou navíc nadlimitní pesticidy, přemíra cukru, složení neodpovídá popisku. Nachystat přesnídávku není žádná věda, ani si sehnat kvalitní ovoce. Vždyť kolik lidí nabízí v létě přebytky ze zahrádek, v čisté, Bio kvalitě. Na přesnídávku lze ovoce rovněž i nasbírat, prostřednictvím samo-sběrů.

Naše oblíbená přesnídávka

  • 1000 g jahod
  • 2 zralé banány
  • vymyté čisté skleničky

Jahody omyjeme, zbavíme zelených konců, umixujeme s banány na hladký krém. Vodu netřeba přidávat, jahody jí pustí dost. Výslednou směsí plníme skleničky, které dobře zavíčkujeme, umístíme do vroucí vody a zhruba 30 minut zavařujeme. Následně je opatrně vyndáme, otočíme dnem vzhůru a necháme pár hodin vychladnout. Ačkoli v přesnídávce není gram rafinovaného cukru, ve spíži při pokojové teplotě vydrží klidně pár let. Pokud se tedy nesnědí dříve : -).

Milují-li vaše děti kapsičky, kupte si ty, které lze několikrát naplnit, ať už vlastní či kupovanou přesnídávkou. Výrazně ušetříte, pomůžete přírodě, ale také, vaše děti se mnohem více najedí. Kupované kapsičky totiž často obsahují pouze 90 g přesnídávky, jakmile ji děti na jeden zátah vycucnou, dožadují se další.

Pečivo

I zde maminky přemýšlejme a snažme se dětem nabídnout to nejlepší. Pryč s pšeničným bílým rohlíkem, upřednostněme špaldové pečivo a pokud bude z kvásku, tím lépe. Navíc, naučíme-li se upéci pečivo doma, mohou to být klidně i houstičky, víme, kolik soli, které děti přijímají nad limit, do pečiva vložíme. K pečivu se pak hodí vždy kousek čerstvé zeleniny, ale také pomazánka, pevně věřím, že si některou z nich vaše děti oblíbí:

Mrkvová pomazánka s oříšky

  • 2 mrkve
  • 1 polévková lžíce chia
  • hrst špenátových listů
  • 1/2 hrnku vlašských ořechů (u malých dětí nedáváme)
  • 1 stroužek česneku (u malých dětí nedáváme)
  • 50 g tvarohu
  • lněný olej
  • sůl
  • citrónová šťáva

Mrkev očistíme, nastrouháme na-jemno, vložíme do mísy, přidáme prolisovaný česnek, kousky špenátu, pomleté ořechy. Směs promísíme s tvarohem, lněným olejem, solí a citrónem, posypeme chia, mažeme na kváskový chléb.

Ořechová pomazánka s kakaem

  • 1 hrnek lískových oříšků
  • 1 polévková lžíce kakaa (u malých dětí lze vyměnit za karob)
  • 1 polévková lžíce lněného oleje
  • 6 namočených datlí
  • vanilka
  • 1/4 hrnečku mandlového či kozího mléka

Ořechy umixujeme na mouku, přidáme kakao, lněný olej, datle, které se namáčely 10 hodin, vanilku. Mixujeme tak dlouho, dokud půjde, jakmile je krémové, přidáme po lžících mléko, ještě chvíli mixujeme. Uchováváme v lednici.

Vajíčková pomazánka s koprem

  • 2 vejce
  • himalájská sůl
  • kopr
  • 2 polévková lžíce tučného jogurtu
  • řapíkatý celer (nemusí být)
  • rajčátka

Vejce uvaříme natvrdo, následně je nakrájíme na-jemno, stejně tak kopr, celer, směs velmi jemně osolíme a promísíme s bílým jogurtem. Mažeme na kváskový chléb, dozdobíme rajčátky.

Nechť našim dětem chutná, jsou spokojené a zdravé, to je pak největší dar.

Doporučujeme knihy o zdravé výživě.