Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Tietzův syndrom

16.12.2015
Tietzův syndrom

Tietzův syndrom postihuje žeberní chrupavky v místě jejich úponu na hrudní kost a projevuje se typickou spontánní klidovou, nebo tlakovou bolestivostí v místě spojení kostí, hlavně druhého a třetího žebra, s chrupavkou v oblasti úponu ke kosti.

Poprvé byl popsán roku 1921 německým chirurgem Dr. Alexanderem Tietzem (1864 - 1927).

 

Různorodost příznaků

Kdo trpí tímto onemocněním, určitě potvrdí, jak je nepříjemné. Příznaky jsou různorodé. Někdy vedou až k podezření na infarkt, či na jiné interní onemocnění. Bolesti jsou obvykle zřetelné při pohybu, zejména při hlubším dýchání, kýchnutí, smíchu. Mohou se připojit zvýšené teploty, palpační bolest v místě nemoci, otok. Rentgenové, ba ani laboratorní příznaky nejsou.

 

V diferenciální diagnostice se jeví příznaky Tietzova syndromu podobné jako u kostochondritidy. Rozdíl je v tom, že u kostochondritidy nenajdeme otok chrupavky.

 

Možnosti příčin

Příčina vzniku Tietzova syndromu není jasně definována. Často je jeho vznik spojen se zvýšenou fyzickou námahou, či s drobným poraněním. Někteří výzkumní pracovníci popisují mikrotraumata na přední hrudní stěně. Psychologové zmiňují zhoršení po prožitých stresových událostech. Některé případy Tietzova syndromu jsou spojeny i s jinými nemocemi...

 

Teorie Dr. Reckewega vysvětluje vznik tohoto fenoménu docela logicky v souvislosti s potlačováním jiných nemocí. Například se na kůži projeví některý kožní příznak, třeba ekzém, lupénka apod., a pokud je tento povrchový projev potlačen kortikoidní mastí, zmizí sice z povrchu, ale projev se přesune směrem do vnitřních struktur, do kloubů, do svalů, do kosti, do chrupavky… Známým příkladem je psoriatická artritida.

 

V anamnéze pacientů, u nichž je diagnostikován Tietzův syndrom, se objevují současně problémy s páteří (Scheuermannova choroba, Schmorlovy uzly, dysplazie kloubů), přetrvávající potíže po operaci žlučníku, nemoci související s jaterními chorobami, s tlustým střevem. Z kožních nemocí je to atopický ekzém, lupénka, akné. A dále fibromyalgie, morbus Bechtěrev a seznam dalších diagnóz by mohl být mnohem delší.

 

Je třeba hledat souvislosti s genetickým základem k nemoci, který je aktivován následným zánětlivým procesem, virem, bakterií, zhoršenou psychikou, alkoholem, kouřením, stresem, metabolickou změnou. K tomu se přidá fyzický spouštěč - prudký pohyb, přetížení při zvedání břemene, prochlazení, pobyt v průvanu a podobně.

 

Léčba

Základním požadavkem pro úspěšné léčení by měl být podrobný rozbor se snahou pojmenovat souvislosti, určit příčinné řetězce, protože lze předpokládat příčin více.

 

K léčení se používají prostředky reagující na projevy: salicyláty, NSA (nesteroidní antirevmatika) a lokálně glukokortikoidy. Z přírodních produktů lze jmenovat GLUCOSAMINE STAR, JOINT ACTIVITY, JOINT MOBILITY a další. Vhodná je fyzioterapie, magnetoterapie, balneoterapie.

 

Nicméně je třeba k léčení přistupovat individuálně, nejlépe ve spojení s celkovou změnou životního stylu a přesně podle odhalených příčin, neboť všechno souvisí se vším, a tak je právě Tietzův syndrom většinou následkem hlubších chybných poměrů v těle.


Související články:
Revmatoidní artritida
Vyléčit nevyléčitelné - Problémy s páteří
Propadlý hrudník


16.12.2015
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS