Test na C-reaktivní protein pro domácí použití

cm dite s teplomerem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vrátíme-li se do dob druhé světové války, objev prvního, dosud předepisovaného antibiotika penicilinu, pomohl zachránit velké množství životů při ohrožení bakteriálními infekcemi, před kterými do té doby nebylo ochrany.

Po druhé světové válce začal rozmach výroby antibiotik a od té doby vznikaly další nové a nové skupiny antibiotik. Celá desetiletí se zdálo být vše v naprostém pořádku. Nicméně poté se stala v případě některých pacientů věc dříve nevídaná – antibiotika přestala zabírat. V některých případech bylo vystřídáno i několik druhů, než lékaři dostali nemoc pod kontrolu.

Vzniklý problém měl jméno – REZISTENCE. Ta vznikla z důvodu nadměrného a zbytečného předepisování antibiotik, což je problém hlavně ve vyspělém, ale i rozvojovém světě. Lékaři předepisovali antibiotika na nemoci, která nepůsobila, ať už kvůli tomu, že nemoc byla virového původu (chřipka, rýma a další nemoci), nebo že byla antibiotika předepisována nesmyslně z preventivních důvodů (to má význam pouze v případě vážných zdravotních komplikací). Současné zdravotnictví musí tento problém řešit, protože lékaři mají u některých nemocí omezený výběr antibiotik. Často jich musí vystřídat více.

C-Reaktivní protein

CRP nebo-li CReaktivní protein je sloučenina, která má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Je významným indikátorem, který určuje, zda u infekce nasadit či nenasadit antibiotika.

Pokud přichází pacient s horečkou do ordinace praktického lékaře, je důležité rozhodnout, zda je mu potřeba předepsat antibiotika. Často se antibiotika u virových infekcí předepisují bezdůvodně, což může být z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Bakterie totiž začnou být na zbytečně podávaná antibiotika odolné a antibiotika na ně přestanou účinkovat.

Vyšetření CRP je řešením!

A v tom právě spočívá základní význam CRP testu. CRP test byl donedávna k dispozici pouze lékařům, ale nyní je možné si ho zakoupit k domácímu použití. Tento test nám pomáhá určit, zda se jedná opravdu o bakteriální infekci a zda je tedy nutné nasadit antibiotika.

Test působí na principu stanovení hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) v krvi. Jedná se o protein (bílkovinu), která se stanovuje v séru. Zvýšená hladina CRP nad obvyklou hladinu v séru značí ohrožení organismu infekcí (hladina CRP se normálně pohybuje do 7 mg/ml). Čím je hladina CRP vyšší, tím roste pravděpodobnost ohrožení bakteriální infekcí. Samozřejmě hladinu C-reaktivního proteinu určuje řada faktorů (kouření, alkohol, genetické předpoklady a další) a samotné stanovení CRP má uplatnění u řady nemocí.

Použití tohoto testu Vám může pomoci zjistit, zda je tělo opravdu ohroženo bakteriální infekcí. Návštěvu lékaře lze doporučit při vzestupu hodnot nad 10 mg/ml dle výsledku testu. Test je také možné používat v průběhu léčby antibiotiky a sledovat, zda dochází k poklesu C-reaktivního proteinu v séru, a zda je léčba účinná či nikoliv.

Jedná se o orientační test, který slouží jako obecný ukazatel infekce a zánětu. V případě potřeby můžete výsledek vašeho domácího testování konzultovat v naší internetové poradně.

Při léčbě infekce či jen při vážnějším podezření na jakoukoliv infekci virovou či bakteriální (včetně chlamydií či borelií) se dlouhodobě osvědčuje neprodlené nasazení dvojkombinace ženšen korejský – alespoň 1x denně a echinacea – 2x denně. Samozřejmě bychom se měli maximálně šetřit.

O chlamydiích a boreliích se samostatně zmiňuji proto, že dle mnohaletých zkušeností  klientů z internetové poradny se tyto dvě infekce  i po opakované léčbě pomocí antibiotik občas dostávají do fáze zdánlivé „nevyléčitelnosti“ – ovšem pouze z pohledu oficiální medicíny. Výše jmenovaná kombinace, pokud byla takto postiženými klienty užívána minimálně po dobu tří měsíců, je zatím vždy dokázala i těchto „nevyléčitelných“ infekcí spolehlivě zbavit.

CRP test naleznete v naší nabídce.