Termogeneze

cm opalovani5

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Odborníci termogenezi definují jako zvyšování produkce tepla v těle teplokrevných živočichů vystavených chladu. Ke tvorbě tepla dochází pomocí metabolických procesů, kdy výsledkem je mimo jiné odbourávání tuků, díky čemuž získává organismus žádoucí příjem energie. Právě odbourávání tuků prostřednictvím termogeneze je objektem zájmů výrobců potravinových doplňků i samozřejmě řady zájemců o hubnutí.

Je samozřejmé, že nikdo nebude nešťastníka vystavovat chladu, aby došlo ke kýženému efektu. Cílem je dosáhnout odbourání tuků pomocí termogeneze, které je dosaženo působením různých složek v doplňcích stravy určených na podporu hubnutí. Tento proces musí být ovšem spojen s přiměřeným tělesným cvičením, které musí působit současně a společně s užívaným přípravkem. Je to dáno tím, že svalovým pohybem vzniká teplo a současně dochází k ubývání tukové zásoby. Termogenezi ovlivňují i hormony štítné žlázy. Tento proces se podílí na regulaci tělesné hmotnosti, zvýšeném pocení a na snížení chuti k jídlu.

Řada složek takto v přípravcích působí. Nejčastější z nich je kofein. Kofein je neznámější z látek označovaných jako tzv. methylované xanthiny. Jeho účinky na organismus byly uvedeny v řadě klinických studií. Kofein stimuluje srdeční činnost, centrální nervový systém, tvorbu i aktivitu katecholaminu a epinefrinu. Výsledkem toho působení dochází ke zvýšenému využívání tuků a snižování jejich množství v našem těle.

Kromě termogeneze v tomto případě působí na snížení tukových zásob i to, že dochází k uvolňování volných mastných kyselin do krve. Kofein dále rovněž zvyšuje i uvolňování glukózy do krve jakožto dalšího zdroje energie. Kofein má poměrně krátkodobý efekt, zhruba pět hodin. Důležité je mít i na mysli, že kofein má mírně diuretický efekt. Kofein se nachází v řadě přírodních výtažků – například guarana, yerba maté, zeleném i klasickém čaji, samozřejmě kávě a dalších.

Termogenezi ale stimulují i další látky. Ze zázvoru se extrakcí a tepelnou úpravou získává zingeron. Má méně pálivou chuť než původní složka gingerol, ale má podobný termogenní efekt. Ten se projevuje zvýšenou intenzitou pocení, zvýšenou cirkulací krve do periferních míst. Kromě termogenního efektu zázvor rovněž zmírňuje trávicí potíže, příznaky nevolnosti (doporučované ve vhodných přípravcích v těhotenství) a také podporuje cirkulaci krve a peristaltiku ve střevě.

Černý pepř (Piper nigrum) obsahuje alkaloid piperin. Ten se v těle projevuje známým pálivým efektem, který má za následek termogenetický efekt. V těle pocítíme teplo, což značí fyziologické a biochemické reakce uvolňující tepelnou energii. Uvolněnou energii organismus využívá při aktivitě kosterního svalstva. Získává ji spalováním glykogenu ze svalové tkáně, mastných kyselin z tukové tkáně a glukózy z jater.

Paprika roční (Capsicum annum) obsahuje kapsaicin (a další látky). Tato látka stimuluje výdej tělesného tepla a ovlivňuje termoregulaci (efekt je podobný jako u černého pepře). Mimo to má i silné účinky na útlum bolesti a proti zánětu.

Jako poslední látku bych zmínil synefrin. Získává se z pomerančovníku (rostlina Citrus aurantium) a je svými účinky podobný efedrinu, ovšem bez jeho nežádoucích účinku, hlavně zde není nebezpečí návyku. Tato látka podporuje termogenezi a dále zvyšuje bdělost a koncentraci.

Vždy je dobré mít na mysli jednak to, že užívání doplňků stravy s těmito látkami je třeba doplnit výraznými tělesným cvičením a rovněž to, že tyto látky nejsou vhodné pro pacienty s vážnými nemocemi, jako jsou srdeční a oběhové nemoci, nemoci štítné žlázy a další.