Terapeutické metody – MÍČKOVÁNÍ

mickovani e1622550218614

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Míčková facilitace neboli míčkování je technika vyvinutá českou fyzioterapeutkou Zdenou Jebavou. Měkké pohlazení je vždy příjemné, obzvlášť je-li člověku zle. A když to někdo umí, musí být i účinné.

JAK TO VŠECHNO ZAČALO?

Kdysi dávno nadělil Ježíšek ve Staré Pace dvěma sestrám míčky a pálky na líný tenis. Jejich máma pod rozsvíceným stromečkem dostala nápad. Míčky byly měkké na omak, proč je tedy nepoužít k masáži? Měkká kulička bude dobrým prostředníkem mezi fyzioterapeutem a pacientem. Běžela léta zkoušení a ověřování, až vznikla seriózní rehabilitační metoda. Za pár let z děvčat byly mladé dámy, máma se uvolnila z domácích povinností a měla více času školit nejen zdravotníky, ale i matky nemocných dětí.

S MÍČKEM KE ZDRAVÍ

Masáž a terapie molitanovými míčky pomáhá především astmatickým dětem při zvládání jejich nemoci. Je vhodná též na uvolnění svalů zad, hrudníku, při vadném držení těla, problémech s vedlejšími nosními dutinami apod. Míčkování také zlepšuje celkovou kondici. Využití této metody se rychle rozšířilo do různých lékařských odvětví – fyzioterapie, ortopedie, chirurgie, neurologie a dalších. Technika spočívá jednak v rolování míčku dlaní, prsty a zápěstím a dále v tzv. vytírání. Při léčbě astmatu, cystické fibrózy a jiných vážných plicních onemocněních tato masážní metoda usnadňuje nádech a tlumí výdech. Uvolňuje a protahuje břišní, prsní, krční, pánevní a zádové svaly. Využívá také teorie akupunkturních bodů a závislosti mezi kontrakcí a relaxací.

NAMÍČKUJ MĚ, MAMI

Metoda byla aplikována nejen v rehabilitačních zařízeních, ale byla snaha míčkování zavést do rodin. Citace paní Jebavé: „V podobě míčkové facilitace se rodičům nemocných dětí nabízí další možnost aktivně přispět k programu všestranné léčby. Nemusejí nečinně přihlížet úsilí lékařů a utrpení svého dítěte.“ Proškolené maminky tedy pečovaly aktivně o své děti i doma. Míčky byly stále někde v dosahu a na očích. Protože děti cítily rychlou úlevu, samy si o míčkování říkaly. Kde je snaha pomoci sama sobě či někomu z rodiny šetrnou metodou, tam jsou míčky ve správných rukou. Jako skvělá prevence a účinná první pomoc. V době akutní dechové tísně může míčkování zařídit snížení nebo absenci farmak. Jde o tzv. rozmíčkování. Masáž je příjemná, tlak několikanásobně silnější než rukou, ale přitom šetrný. Masáž míčkem sbližuje lidi, je to taková intimní chvilka, kdy si mohou povídat, být prostě lidsky spolu, sdílet pohodu i bolest. Míček můžeme chytnout do ruky i jen při nekomfortním dechu, když nemůžeme něco nebo někoho rozdýchat. Na hrudi nás tlačí a je potřeba rozvolnit, uvolnit situaci, a tím i náš dech. Jsme-li ve strachu a stresu, jsme celí stažení, ztuhlí, uzamknutí. Míček je klíč k novému čistému dechu, můžeme jej jen tak nechat poskakovat a poťukávat, kde cítíme, že je to třeba. Nebo si vezmeme i dva najednou a jedéééém! Pomoc nasměrujeme na obě kolena, ramena, nárty. I bez znalostí nabytých na školení míčkem prohřejeme svá ztuhlá bolavá místa a prokrvujeme je podle svého citu a naslouchání hlasu svého těla. Poděkuje nám několikanásobně.

Pusťte se do míčkování, je to terapie i prevence. Molitanové míčky se dají zakoupit v několika velikostech, většinou v barvě sluníčka – tak se žlutou barvou nasyťte. S míčkem si hrajte, mají to rádi nejen děti.

NÁŠ TIP – MÍČKOVÁNÍ OBLIČEJE

Technikou koulení po obličeji se může vaše pleť prosvětlit, projasnit a prozářit. A která z žen by si to nepřála? Vypadat mladě, přirozeně, uvolněně a spokojeně. Míček se vám může proskákat po čele, tvářích i bradě, třeba i krku a dekoltu. Vytíráním míčkem můžete pomoci například unaveným očím, bolavému čelu, nosu či krku. A na závěr nechte ruku, ať vám hopsá míčkem po hlavě. Mírným tlakem rozvolňuje vaši pokožku hlavy a těžké myšlenky vytlačuje ven. Projasněné myšlenky plodí projasněné činy. Usmějte se s míčkem v ruce!

Hravé a radostné míčkování vám přeje ILONA JANČIOVÁ

zdroj : www.energy.cz