Těhotenství – těhotenské obtíže I.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství by mělo patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Některé nastávající maminky však i přes tento krásný čas mohou pociťovat nepříjemné zdravotní problémy. Právě jimi se chci v tomto článku věnovat a poradit jak je velmi šetrným a hlavně přírodním způsobem odstranit.

PÁLENÍ ŽÁHY
Příčinou pálení žáhy jsou hormonální změny a rostoucí děloha. Žaludeční šťávy se dostávají do trávicí trubice a způsobují nepříjemné pálení. Žaludek je stlačován, a proto je vhodné jíst po malých dávkách několikrát denně. Dále je nutné omezit nebo vynechat ze stravy bílý cukr, kakao, kávu a kravské mléko. Tyto věci můžete nahradit medem, agáve sirupem, javorovým sirupem, koncentrovanou jablečnou šťávou či ječným nebo jiným sladem. Místo kakaa používejte karob, kávu vyměňte za meltu. Kravské mléko silně zahleňuje a neobsahuje skoro žádný pro tělo využitelný vápník, i když se tento fakt všude uvádí. Většinu ekzémů a alergií má na svědomí právě nadměrná konzumace kravských výrobků. Lepší variantou jsou obilné mléka – rýžové, ovesné, sójové nebo kozí výrobky. Zvyšte přísun hořčíku, který je například v mandlích či klíčkách. Po každém jídle vypijte malý šálek fenyklového čaje. Výborným přírodním prostředkem proti úpornému pálení žáhy je čerstvá bramborová šťáva, odšťavníte ji v odšťavňovači a užíváte 1 polévkovou lžíci před jídlem. Příznivé účinky má i pití čaje z kukuřičných vlasů.

NEVOLNOSTI A ZVRACENÍ
Nevolnosti, mdloby a zvracení se obvykle objevují do 3. měsíce, ale u některých žen přetrvávají i déle. Tyto problémy jsou obvykle spojeny s citlivostí na pachy. Tento jev je typickým příznakem nedostatku zinku. Zinek si doplníme nejlépe užíváním dýňového oleje. Doporučuji 2 x denně 1 čajovou lžičku. Aby se zinek dobře vstřebal do těla, potřebuje k tomu vitamin A. Ten v ideálním množství obsahuje rakytník řešetlákový, koupíte ho například ve formě sirupu. Doporučuji 2x denně 1 čajovou lžíci. Doplníme si tak i vitamin C, E a další stopové prvky. Proti nevolnostem a zvracení je vhodné si rozdělit jídlo do menších porcí a několikrát za den. Vynechejte smažené a pečené věci (hlavně maso), protože zatěžují organismus a je nutné je dlouho trávit. Při nevolnosti je dobré rozžvýkat kousek sušeného zázvoru nebo vypít pár doušků slabého mátového čaje. Můžeme si pomoci i aroma-terapií. Osvědčený je 100% citronový éterický olej, buďto nakapeme do aroma-lampy – na 2 polévkové lžíce vody, 2 kapky éterického oleje a zapálit svíčku nebo si při nevolnosti přímo přičichněte k lahvičce a zhluboka se prodýchávejte. Lahvičku pro případ noste pořád u sebe.

KŘEČE V LÝTKÁCH
Křeče jsou typickým příznakem nedostatku hořčíku. Jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Nastávající maminky přepadávají hlavně v noci. Hořčík obsahují hlavně melasa (o jejich skvělých účincích jsem psala již článek), mandle, kešu oříšky a jiná semena, karob, obilné klíčky. Při přetrvávajících obtížích požádejte svého gynekologa o předepsání hořčíkového přípravku. Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto se jeho přísun nesmí zanedbat!

NEDOSTATEK ŽELEZA
V dnešní době se již téměř pravidelně kontroluje na prohlídkách obsah železa v krvi. Jestliže lékaři zjistí anémii (nedostatek železa), předepíší preparáty na jeho zvýšení. Nežádoucí účinky těchto preparátů jsou však konzervační chemické látky a to, že způsobují zácpu, žaludeční obtíže a nevolnosti. Proto je dobré nedostatku železa předcházet a jeho hladinu pravidelně doplňovat. Můžete si pomoci například pravidelným užívání dýňového oleje a melasy. Do pitného režimu zařaďte i kopřivový čaj.

ZÁCPA A ČINNOST STŘEV
Těhotenství obvykle provází problémy se zácpou. Na tento problém je jednoduchá rada. Užívejte pravidelně 3x denně 1 lžičku nadrcených lněných semínek, zapít plnou sklenicí vody. Lněné semeno výborně ošetřuje střevní sliznici a chrání ji. Dobře působí i červená řepa.