Tanec jako cesta ke zdraví a k prožitkům plynutí

Tanec je způsob, jak se dostat do extáze. Může vést k vrcholným prožitkům štěstí a otevírat bránu k samoléčebným procesům, čehož se hojně využívá v šamanské tradici. Proč je tanec po celém světě tak rozšířeným fenoménem a jak může obohatit nás samotné, nám v tomto článku prozrazuje taneční lektorka a koučka Jindřiška Kohoutková.

Schválně přestaňte na chvíli číst a zkuste si sami říct, co pro vás tanec znamená. Svou odpověď si můžete porovnat s odpovědí Jindřišky Kohoutkové, která se tanci věnuje profesionálně už několik let: „Pro mě je tanec způsob sebevyjádření. Forma hry. Sebeobjevování. Způsob, jak se rozzářit – jak vyjádřit vnitřní vášeň. A rozproudění životní energie. Tanec pro mě znamená, že žiji. Když tancuji, tak cítím, že jsem „doma.“

V posledním článku Harmonie organismu – stav plynutí (FLOW) jsem právě tanec zmínil jako jednu z nejpřirozenějších forem zážitků plynutí. Tanec totiž ve většině z nás vyvolává spontánní radost, a proto se někdy používá i jako forma terapie. Jindřiška popisuje, jak typický prožitek plynutí může vypadat:

Návrat k vlastní přirozenosti

„Stáváš se hudbou. Slyšíš písničku, která se ti líbí, a jenom ji necháš absorbovat do sebe. Je to totální soulad. Jako bys cítil, že jdeš až „nahoru“, jak moc tě to naplňuje. Zažíváš obrovskou radost a máš pocit, že daný okamžik je to jediné správné – jediné, co je. Samotná přirozenost.“

Už víme, že většina zážitků plynutí vzniká tehdy, když máme nad vykonávanou činností kontrolu a můžeme si ji přizpůsobit svým individuálním možnostem. „Při tanci si ty sám rozhoduješ, kam půjdeš, ty si volíš tempo a obtížnost a pomalu postupně překračuješ své limity,“ říká Jindřiška Kohoutková. A jaké že jsou podle ní další přínosy tance?

Tancem vyjádříš svůj vnitřní oheň

Možnost plně vyjádřit svůj temperament je první z nich. Kromě zastavení myšlenek a vstupů do prožitků plynutí, představuje tanec i blahodárnou kardio (aerobní) zátěž. Zajímavá je i společenská složka tance – můžeme se pomocí něj sblížit a propojit s druhým člověkem: „Když jedeš do zemí, kde neznáš jazyk a vyjadřuješ se tancem, je hodně pravděpodobné, že ti lidé porozumí. Tanec je univerzální jazyk, který spojuje svět,“ říká Jindřiška a dodává: „Ne každý máme k tanci vztah. Pojďme se ale všichni zamyslet nad tím, co máme nejvíce rádi. V životě je důležité mít něco rád a dělat to s vášní a naplno.“

Charismatický kněz a historik Miroslav Herold jednou řekl, že „tanec a hudba jsou slova, která dostala křídla“. Pokud to, co milujeme, zároveň dovedeme do mistrovské úrovně, stává se to uměním. Tanec ve své vrcholné podobě je nepochybně právě zdrojem i estetiko-uměleckého zážitku. Jindřiška na závěr pro naši inspiraci vybrala dvě videa:

První ukázka je tanec sólový, který umožňuje prožít hravost, svobodu a lehkost:

Ve druhém klipu je párový tanec tango (při něm se můžeme otevřít přenosu energie od partnera a prožít dynamiku vzájemných energií):

Máte-li zájem o pravidelná taneční setkávání, Jindřišku Kohoutkovou může kontaktovat na adrese: feeltheflow.jk@gmail.com.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.