Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Tanec jako cesta ke zdraví a k prožitkům plynutí

14.11.2014
Tanec je způsob, jak se dostat do extáze. Může vést k vrcholným prožitkům štěstí a otevírat bránu k samoléčebným procesům, čehož se hojně využívá v šamanské tradici. Proč je tanec po celém světě tak rozšířeným fenoménem a jak může obohatit nás samotné, nám v tomto článku prozrazuje taneční lektorka a koučka Jindřiška Kohoutková.

Schválně přestaňte na chvíli číst a zkuste si sami říct, co pro vás tanec znamená. Svou odpověď si můžete porovnat s odpovědí Jindřišky Kohoutkové, která se tanci věnuje profesionálně už několik let: „Pro mě je tanec způsob sebevyjádření. Forma hry. Sebeobjevování. Způsob, jak se rozzářit – jak vyjádřit vnitřní vášeň. A rozproudění životní energie. Tanec pro mě znamená, že žiji. Když tancuji, tak cítím, že jsem „doma.“

 

V posledním článku Harmonie organismu – stav plynutí (FLOW) jsem právě tanec zmínil jako jednu z nejpřirozenějších forem zážitků plynutí. Tanec totiž ve většině z nás vyvolává spontánní radost, a proto se někdy používá i jako forma terapie. Jindřiška popisuje, jak typický prožitek plynutí může vypadat:

 

Návrat k vlastní přirozenosti

„Stáváš se hudbou. Slyšíš písničku, která se ti líbí, a jenom ji necháš absorbovat do sebe. Je to totální soulad. Jako bys cítil, že jdeš až „nahoru“, jak moc tě to naplňuje. Zažíváš obrovskou radost a máš pocit, že daný okamžik je to jediné správné – jediné, co je. Samotná přirozenost.“

 

Už víme, že většina zážitků plynutí vzniká tehdy, když máme nad vykonávanou činností kontrolu a můžeme si ji přizpůsobit svým individuálním možnostem. „Při tanci si ty sám rozhoduješ, kam půjdeš, ty si volíš tempo a obtížnost a pomalu postupně překračuješ své limity,“ říká Jindřiška Kohoutková. A jaké že jsou podle ní další přínosy tance?

 

Tancem vyjádříš svůj vnitřní oheň

Možnost plně vyjádřit svůj temperament je první z nich. Kromě zastavení myšlenek a vstupů do prožitků plynutí, představuje tanec i blahodárnou kardio (aerobní) zátěž. Zajímavá je i společenská složka tance – můžeme se pomocí něj sblížit a propojit s druhým člověkem: „Když jedeš do zemí, kde neznáš jazyk a vyjadřuješ se tancem, je hodně pravděpodobné, že ti lidé porozumí. Tanec je univerzální jazyk, který spojuje svět,“ říká Jindřiška a dodává: „Ne každý máme k tanci vztah. Pojďme se ale všichni zamyslet nad tím, co máme nejvíce rádi. V životě je důležité mít něco rád a dělat to s vášní a naplno.“

 

Charismatický kněz a historik Miroslav Herold jednou řekl, že „tanec a hudba jsou slova, která dostala křídla“. Pokud to, co milujeme, zároveň dovedeme do mistrovské úrovně, stává se to uměním. Tanec ve své vrcholné podobě je nepochybně právě zdrojem i esteticko-uměleckého zážitku. Jindřiška na závěr pro naši inspiraci vybrala dvě videa:

 

První ukázka je tanec sólový, který umožňuje prožít hravost, svobodu a lehkost:

 

Ve druhém klipu je párový tanec tango (při něm se můžeme otevřít přenosu energie od partnera a prožít dynamiku vzájemných energií):

 

Máte-li zájem o pravidelná taneční setkávání, Jindřišku Kohoutkovou může kontaktovat na adrese: feeltheflow.jk@gmail.com.


Související články:
Harmonie organismu – stav plynutí (FLOW)
Proč je dobré tančit?
Břišní tanec – fenomén dneška
Nejdůležitější vztah je ten, který máme sami se sebou


14.11.2014
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS