Tajemné jmelí: Zdobí, léčí, ale také zabíjí!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Proč se jmelí zlatí? Keltští kněží druidové ho prý ze stromů osekávali zlatými srpy… Jmelí přináší štěstí, ale pozor, jenom to darované! A jenom pod ním se můžete na Štědrý den beztrestně líbat třeba s manželkou svého šéfa…Ano, mnoha tajemstvími a legendami opředená rostlina patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. Víme ale, proč vlastně? A tušíme vůbec, že umí nejenom zdobit, ale také léčit… a zabíjet?

Je to napůl parazit. Roste v korunách stromů, ze kterých vysává živiny. Ale zároveň má zelené listy, takže umí fotosyntézu a další potřebné látky, jako například cukry, si vyrobí sama. Keltští kněží druidové považovali jmelí za magickou rostlinu, která umí odhánět zlé duchy a zabraňovat požárům. Proto ji zavěšovali zvláště v období zimního slunovratu do domů a tento zvyk se u Angličanů uchoval do dnešních dnů. My jsme ho jen od nich na počátku minulého století převzali.

Řadu pohanských legend pak doplňuje křesťanská: Jmelí bylo podle ní původně stromem, z jehož větví vyřezal Josef kolébku Ježíši. Za 33 let strom porazili Římané a na kříži z něj Ježíše ukřižovali. Strom se natolik styděl za svůj úděl, že se rozpadl na malé keříky a dnes přináší jen dobro každému, kdo pod ním projde.

Léčí vysoký tlak, epilepsii, menstruační potíže…

Mýty o ochranných vlastnostech jmelí bílého ale mají své reálné opodstatnění. Ve farmaceutickém průmyslu se používá k výrobě léků s proti-nádorovými účinky, v kosmetice se výtažky z něj využívají pro masti a emulze ke zklidnění kůže a omezení tvorby lupů.

Jmelí vytváří v korunách stromů keříky o průměru až 1m.

Klasická medicína i lidové léčitelství zná jmelí také jako prostředek na snižování krevního tlaku. A nejen to – užívání odvaru z listí pomáhá při ateroskleróze a dalších nemocech stáří, při nervových a srdečních chorobách, revmatických potížích, ovlivňuje vylučování žluči a slinivku břišní. Má blahodárný účinek při nadměrné činnosti štítné žlázy, ženy ho využijí pro zmírnění menstruačních problémů a pomáhá jim i v období klimakteria. (Zdroj: Ordinace.cz)

Jmelí je doktorem i zabijákem!

K léčbě je nejvhodnější jmelí jabloňové, hlohovcové, dubové a borovicové. Pozor je třeba naopak dávat na jmelí topolové – to je značně toxické! Lékaři doporučují užívat po poradě se svým doktorem odvar ze sušených listů, a to 2 – 3 šálky denně. Maximální denní dávka je 5 gramů listů, ale raději uberte přibližně na 1 gram. Jde o drogu vysoce účinnou a předávkování může způsobit přesně opačný účinek na organizmus, stejně jako otravu!

Totéž platí i o bílých plodech, kterých je teď v prosinci keřík plný. Ptáčci je rádi zobají, lepí se jim i na peří (právě tak se jmelí přenáší do korun dalších stromů), ale pro nás lidi jsou velmi jedovaté! Zvláště, máte-li doma malé děti nebo zvědavé domácí mazlíčky, raději bobulky otrhejte. Jejich požití může způsobit prudkou otravu, kterou zvláště oslabení jedinci také nemusí přežít…