Ta nejlepší a nejzdravější ořechová bábovka z pohanky a jablek (12 porcí)

DSC 0520 foto recept 1 scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oříšky platily odedávna za cennou ingredienci, která dodala pokrmu slavnostní vzhled, jen vzpomeňme povidlový koláč s mandlemi. Velmi často je nacházíme na vánoční tabuli, neboť jsou ceněny pro svou výživovou hodnotu. Je v nich pokora, ale také vděčnost. Uskladní-li hospodyně dostatek ořechů, znamená to, že ve stavení v zimě bude co jíst. Ořechy se různě drtily, mlely a dále zpracovávaly na oblíbenou nádivku, a to nejen do posvícenských koláčů. Velmi často se přidávaly do kaší, ať už z pohanky, pšenice, jáhel. Ráda zmíním ještě jáhelník, který by bez ořechů postrádal šmrnc.

Vzpomenu-li na své chystání, s oblibou používám ořechové mouky, kterými nahrazuji část mouky klasické, ať už ze špaldy, žita, pohanky, čiroku. Ořechová mouka navyšuje biologickou hodnotu pokrmu, neboť je nutričně bohatá, nacházíme zde cenné minerály, ale i vitamíny, vlákninu, něco bílkovin, kvalitní tuk. Navíc, přidáme-li ořechy do těsta, glykemický index pokrmu se o něco sníží. A to je dobrou zprávou pro ty, kteří se snaží žít zdravěji, udržet si vyrovnanou hladinu krevního cukru, energii a váhu. Pomlít lze téměř veškeré ořechy, ať už vlašské, lískové, mandle, či kešu. Mouka z nich je velmi chutná, pokrmu dodá plnější chuť. Budete-li chtít oříšky zařadit, směle do toho, zkuste však také přimísit nastrouhané jablko, mrkev či hrušku. Výsledkem bude skutečně nadýchaná a chutná směs.

Nyní se však vraťme k receptuře, kterou jsem zmínila hned v nadpisu článku. Výsledná bábovka je velmi lákavá a svou strukturou se blíží klasickému třenému dezertu, který tak rádi servírujeme k nedělní kávě. 

Co na to?

Jak na to?

Pohanku umeleme na mouku, nemáme-li mlýnek, použijeme pohankovou mouku. Nasypeme ji do mísy, přidáme mleté vlašské ořechy. Ty doporučuji pomlít těsně před použitím, semínka a ořechy právě díky přítomnému tuku snadno podléhají oxidaci a není tedy dobré drtit je do zásoby. Do mouky přisypeme vinný kámen, přidáme nastrouhaná jablka, vejce, rozpuštěný kokosový olej, skořici. Umícháme těsto, které nalijeme do kameninové formy, kterou jsme vymazali kokosovým olejem a vysypali ovesnými otrubami, případně mandlemi, chcete-li. Pečeme zhruba 50 minut při 180 °C. Hotovou bábovku lze polít hořkou čokoládou. I bez ní však bude chutnat báječně.

Poznámka: Jste-li v redukci, případně máte diabetes anebo se snažíte mlsat o něco zdravěji, kokosový cukr lze bez obav vyměnit za čekankový sirup, který se vyznačuje nulovým glykemickým indexem. Jeho sladivost je však o něco nižší, takže je potřeba přidat jej víc. Výtečně poslouží také xylitol, který se hodnotou glykemického indexu blíží rovněž nule. Anebo ponechte právě kokosový cukr, nasušenou šťávu z květů kokosové palmy, jehož hodnota glykemického indexu nepřesáhne cifru 35. Osobně používám nejraději toto sladidlo. Nicméně zvolte dle svého uvážení, chuti, možnosti a fantazie.

Dobrou chuť!

Autor receptu: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.