Syntetické hormony mohou mít souvislost s úmrtími na rakovinu plic

xklimakterium4

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podle vědců mohou mít ženy užívající syntetické hormony zvýšené riziko úmrtí na rakovinu plic. Zjištění, uveřejněná sdružením the Women`s Health Initiative (WHI) naznačují, že užívání léku Prempro (syntetický estrogen kombinovaný se syntetickou formou progesteronu) může vést až k o 59 % vyššímu riziku úmrtí u žen, kterým se v plicích objeví rakovina.

Tuto informaci zveřejnil Dr. Rowan Chlebowski z the Harbor-UCLA Medical Center (Los Angeles) na výročním setkání Americké společnosti klinické onkologie. Studie ukázala, že v případě nemalobuněčného typu rakoviny plic se vyskytovalo významnější riziko úmrtí, pokud ženy užívají tyto syntetické hormony. Dr. Chlebowski uvedl, že mezi ženami, které užívaly přípravek Prempro, bylo zaznamenáno 67 úmrtí, zatímco v případě podávání placeba to bylo jen 39 případů. Ženy, které užívaly syntetické hormony, měly střední dobu přežití 9,4 měsíců, zatímco u placeba bylo zaznamenáno 16,1 měsíců.

Tato nedávná analýza, zaměřená na chemický lék Prempro a četnost úmrtí na rakovinu plic čerpala z údajů, převzatých z jiné studie, iniciované sdružením WHI, kde byl vedoucím autorem Dr. Chlebowski. V rámci této studie bylo sledováno 16 608 žen po přechodu ve věku 50 – 79 let, jež byly náhodným výběrem rozděleny do dvou skupin užívajících Prempro nebo placebo. V roce 2002 výzkumníci zastavili studii krátce před ukončením, protože zaznamenávali znatelně vyšší četnost případu rakoviny prsu a kardiovaskulárních onemocnění ve skupině žen, užívajících syntetické hormony.

Dr. Chlebowski upozorňuje, že asi 15 % žen po přechodu ještě stále užívá tyto preparáty.

Hormon bývá klasifikován jako syntetický, pokud nemá strukturu identickou s hormonem, který se nalézá v lidském těle. Jestliže je užíván syntetický hormon, tělo jej metabolizuje odlišně, než by tomu bylo v případě přirozeného hormonu. Tato rozdílnost se pak projevuje mnoha závažnými vedlejšími účinky.

Naštěstí ale existují i přírodní hormony, které už mnoho let předepisují holističtí lékaři. Přírodní hormony mají identickou strukturu jako ty, které se nachází v lidském těle a jsou používány k efektivní léčbě symptomů menopauzy. Tyto hormony bývají dostupné v podobě mastí, kapslí, náplastí a dalších způsobu podávání. Než mohou být přírodní hormony předepsány, lékař potřebuje nechat vyšetřit současnou hladinu hormonů v krvi, moči a ve slinách. Na základě těchto výsledků pak holistický lékař předepíše bioidentické hormony. Bioidentickými se rozumí takové, které mají stejnou molekulární strukturu, jako hormony produkované v těle ženy.

Běžní lékaři bývají vybízeni velkými farmaceutickými společnostmi k předepisování léků, které patří do jejich výrobního programu. Výrobci léků bývají odpůrci přírodních preparátů – protože ty nelze patentovat. A protože tradiční lékaři bývají loajální k farmaceutickým firmám, odvrací se často od přírodních hormonů. Ve světle negativních výsledků, které o syntetických hormonech předložila zmiňovaná studie, je už nyní o aplikaci přírodních hormonů ochotno uvažovat i mnoho tradičních lékařů. Takoví lékaři reprezentují sice rostoucí, ale zatím smutně malou část z celkového počtu všech lékařů.

Menopauza se u žen objevuje, když jejich vaječníky přestanou produkovat obvyklé množství estrogenu a progesteronu. To vede ke skončení menstruačního cyklu a u mnoha žen se dostavují symptomy, jako jsou např. návaly horka. Nástup menopauzy se u průměrné ženy dostavuje ve věku 52 let. Stav menopauzy je u ženy klasifikován tehdy, když období bez menstruace trvá jeden rok.

Menopauza ale není nemoc, i když ženy často celé roky trápí některé z následujících symptomů:

  • návaly horka,
  • vaginální suchost,
  • změny nálad,
  • noční pocení,
  • nespavost,
  • snížené libido,
  • přibírání na váze,
  • močová inkontinence.

Přírodní léčba příznaků menopauzy v sobě zahrnuje především bezmasou stravu – zvláště celozrnnou, s dostatkem luštěnin, čerstvé zeleniny a ovoce. Tyto potraviny obsahují fytosteroly, které působí na vyvažování hladin hormonů. Tato strava je také bohatá na vlákninu, která příznivě ovlivňuje zdraví našich cév a našeho srdce.

Je nutné omezovat konzumaci červeného masa a dalších zdrojů nasycených tuků. Návaly horka jsou zhoršovány kofeinem, alkoholem, kořeněnými jídly a cukrem.