Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Synefrin

16.04.2008

Synefrin je účinná látka vyskytující se v oplodí rostliny Citrus aurantium. Citrus aurantium (pomerančovník hořký, dále známý jako kyselý či zelený pomeranč) je ovoce známé z tradiční čínské medicíny pod názvem zhi shi. Oplodí obsahuje několik účinných látek, jako jsou synefrin, n-methyltyramin, tyramin, hordemin a octopamin (octopamine je možná zodpovědný za potlačení chuti k jídlu, ovšem dosud to nebylo nijak potvrzeno). Synefrin známý také pod názvem symphatol anebo oxedrin. Je to látka alkaloidní povahy.

Tato látka je látka strukturálně blízkou adrenalinu a efedrinu, má řadu účinků na lidský organismus, působí centrálně.  Na rozdíl od efedrinu nemá jeho nežádoucí účinky Synefrin působí selektivně, efedrin na rozdíl od něho je neselektivní tj. působí na všechny tkáně, včetně tukových tkání a srdce se stejnou účinností a způsobuje tím nežádoucí vedlejší účinky. Například, zatímco vyšší dávky některých doplňků obsahujících efedrin způsobují nežádoucí vedlejší účinky, jako zvýšený krevní tlak nebo bušení srdce, vyšší dávky synephrinu žádné takové obtíže nezpůsobují. Synefrin se tudíž používá především k odbourávání tuků, snižování hmotnosti a energizaci organizmu (nejedná se o látku dopingového charakteru, jelikož byla vyjmuta z dopingové listiny). Synefrin tedy mobilizuje tukové zásoby a podporuje termogenezi. Zvyšuje metabolický obrat, aniž by měl negativní vliv na srdeční činnost či krevní tlak. Zrychluje metabolismus, což souvisí se zvýšeným spalováním energie (kalorií). Podporuje trojí mechanismus vedoucí k redukci tělesné hmotnosti - odbourávání lipidů (tuků), zvyšování energetického výdeje a eliminaci nadbytečné vody v organizmu. To vše je zapřičiněno tím, že specificky stimuluje beta-3 receptory, čímž dochází k stimulaci lipidového metabolismu bez vedlejších účinků (tachykardií, nespavostí, které přináší stimulace beta1- a beta2-receptorů např. již zmíněným efedrinem).

 

Do dnešní doby bylo provedeno několik výzkumů, které dokazují, že potravinové doplňky obsahující synephrine opravdu pomáhají spalovat tuk, stejně jako několik dalších studií dokazujících, že synefrin má vliv na zvýšenou termogenezi (kalorický výdej - při zvýšené termogenezi tělo produkuje víc tepla, na jehož vytvoření se využívají tukové zásoby, a to dokonce nezávisle na fyzické činnosti). Výzkumy sice dosud nejsou uskutečněny všechny, které by bylo potřeba, nicméně zatím se zdá, že synefrin je nejlepší suplement nahrazující efedrin.

 

Z dalších alkaloidů obsažených v oplodí Citrusu aurantium, cíleně na beta 3 receptory působí např. ještě N-methyltyramin. Dále se uvádí, že přípravek zvyšuje fyzický výkon - díky aerobní aktivitě se mastné kyseliny odbourávají z tukových zásob a zabezpečují zvýšení fyzického výkonu. Z dalších zmiňovaných možných účinků se např. uvádí: zlepšuje cirkulaci krve - podporuje činnost jater, působí jako zažívací tonikum, uklidňuje žaludek, potlačuje nevolnost, nadýmání a nepříjemné pocity v žaludku, obsahuje množství minerálů a vitamínů, hlavně vitamin C či má uklidňujíc účinek atd.

 

Je zajímavé, že v případě pomerančovníku hořkého nejsou užívány jen látky obsažené v oplodí. Květ citroníku pomerančového je častá vůni a chuť upravující složka řady čajových směsí. Tradičně jsou květ a silice získaná z květu používány při žaludeční neuróze a bolení v krku.

 

Na závěr je nutno poznamenat, že synefrin není neo-synephrine (známý také jako phenylephrine), protože tyto dvě látky se často pletou. Chemicky jsou sice totožné, je ovšem drobný rozdíl v umístění hydroxylové skupiny. Podstatné je, že tento malý rozdíl je zodpovědný za odlišnou biologickou aktivitu. Zatímco neo-synephrine se využívá v některých lécích (např. když vám teče z nosu) a způsobuje zvýšený krevní tlak, zvýšenou činnost srdce, nespavost, bolesti hlavy atd, synefrin s tím nemá nic společného.
Celková nabídka přípravků obsahujících Synefrin.


Související články:
Bioflavonoidy
Naringin
Hoodia gordoni
Garcinie kambodžská (Garcinia cambogia)
BMI (Index tělesné hmotnosti)
Opuncie mexická


16.04.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

339,- Kč

850,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS