Syndrom suchého oka

cm oko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velmi často se nyní setkáváme, i díky zhoršeným životním podmínkám, s tzv. syndromem suchého oka. Oč se jedná? Jak už název napovídá, jedná se o nedostatečné zvlhčení díky nedostatečné tvorbě slz. Jinými slovy dochází k nedostatečné tvorbě slzného filmu, který pokrývá oční rohovku.

K jeho zcela přesné diagnóze je třeba navštívit očního lékaře, protože tento syndrom se dá laicky zaměnit s projevy alergie či virové nebo bakteriální infekce.

Jaké jsou příčiny?

Může to být věk, kdy dochází přirozeně úměrně k věku ke snížení lipidové vrstvy, která je zodpovědná za zpomalené odpařování slz a tím dochází k narušení slzné rovnováhy. Ke změně může dojít i v období menopauzy, kdy změna hladiny hormonů sníží tvorbu slz. Negativně působí i nedostatečná vlhkost a vyšší teploty okolního prostředí. Negativně působí celkové oslabení imunity, Sjogrenův syndrom, používání kontaktních čoček či některé druhy laserových operací. Negativně také působí snížená frekvence mrkání.

Za obvyklých okolností běžný člověk mrkne jednou za 5 až 7 sekund. Pokud se ale věnujeme činnosti, která vyvolává zvýšené soustředění, mrkneme třeba jen jednou za minutu, následkem čehož se nestačí slzný film díky mrkání obnovit a dochází k rozvoji syndromu suchého oka. K takovým činnostem patří čtení, práce na počítači, řízení či sledování televize, ale i další činnosti. K rozvoji tohoto onemocnění může dojít i díky onemocněním, jako je růžovka, pásový opar, zánět spojivek či nedostatek vitamínu A.

Obvyklé je, že se jedná o kombinaci několika příčin, úplně přesně to obvykle stanovit nejde. Ke zmírnění příznaků se obvykle užívají oční kapky, známé pod názvem umělé slzy, které neobsahují konzervanty a které zvlhčují a zklidňují oči a tím zlepšují stav slzného filmu. Samozřejmě dále je třeba vyvarovat se, pokud je možné, působení některých negativních faktorů, jako je okolní prostředí (zakouřené či přetopené prostory, špatně nastavená klimatizace) či namáhání očí, jak již bylo uvedeno. Rovněž, pokud se jedná o nežádoucí účinek při užívání některých léků, je toto třeba probrat s ošetřujícím lékařem.

Dále je třeba dbát na dostatek vypitých tekutin během celého dne. Důležitý je také příjem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, ať už ve formě přírodních přípravků či v potravě. Tyto látky se nacházejí například ve lněném oleji, tučných rybách, řepkovém oleji či v mandlích. Také pomáhá jednoduchá rada – častěji mrkejte! Pokud užíváte kontaktní čočky, poraďte se s očním lékařem. Možností, jak zabránit vzniku či zhoršení průběhu syndromu suchého oka, je mnoho, jen je třeba si to vše uvědomit a dodržet.