Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Express Diet - 7 proteinových jídel

Syndrom neklidných nohou

26.11.2014

Syndrom neklidných nohou je charakterizován mučivými patologickými bolestmi lýtek, které se zlepšují pohybem. Bolesti přerušují i spánek. Opakované probouzení může vážně narušit kontinuitu spánku a zvýraznit denní únavu a neschopnost něco vykonávat. Příčiny jsou individuální. Od poruch vzniklých u pacientů po dialýze až po těhotenství.

Současný výzkum se zaměřuje na nalezení genů, které tento syndrom podmiňují. V experimentu se zjistilo, že porucha reaguje na působení L-DOPA a dopaminergních agonistů, a zdá se, že příčinou může být funkční porucha bazálních ganglií v mozku. (Dopamin je jedním z přenašečů mozkových signálů.) V úvahu přicházejí také faktory, které podporují vznik polyneuropatie v důsledku nesprávně kompenzované cukrovky, a také narušení mechanizmu, který umožňuje příjem a zpracování železa mozkovými buňkami. Svou roli hrají u většiny pacientů dědičné dispozice. Syndromem trpí lidé s anémií a krvácivými chorobami.


Příčiny lze hledat na úrovní páteřní míchy, jak v důsledku úrazů či operací, tak i degenerativních a revmatických procesů. Situaci zhoršuje konzumace alkoholu, kouření, chudokrevnost. Diskutuje se o vlivu těžkých kovů, nedostatku zinku. Zvýšená hladina homocysteinu.

 

Co pomáhá

A je známo pravidlo: Čím je železo pro krev, tím je zinek pro nervy. V experimentu se ukázalo zlepšení po podávání zinku u pacientů, kteří mají neustálé nervózní pohyby nohou a chodidel, kteří se cítí nervově vyčerpaní třeba po dlouhodobém učení se, ponocování..., a také u pacientů, kteří popisují pomalost v uvažování a představivosti.

 

Autoimunitní podstata

Je nasnadě považovat toto onemocnění také za autoimunitní, neboť často provází tyto nemoci. Příznak neklidných nohou je potom jen doprovodným příznakem celkové nemoci. U každého člověka se syndrom projevuje trochu jinou kombinací popsaných příznaků.

 

Léčba

Protože není zcela jasně poznán mechanizmus neklidných nohou, nemůže být ani přesně stanovena léčba. Používají se různé formy rehabilitace, lymfatické masáže, k tomu přijímat hořčík a vitamíny skupiny B k likvidaci toxického homocysteinu a nošení kompresních punčoch, pohybová aktivita, procházky, střídání studené a teplé vody… Lékaři zkoušejí podávat léky na Parkinsonovu nemoc a snaží se zvyšovat dopamin - přenašeč nervových signálů, a tím zlepšovat činnost pohybového řídicího centra v mozku. Ve výzkumu je podávání taurinu s myšlenkou zlepšení přenosu nervových vzruchů.


Související články:
Křeč
Následky nedostatku hořčíku mohou být překvapivě hořké
Otoky nohou
Neuropatie


26.11.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Záhadná celiakie
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Pryč se sacharidy. Ale co dál?
Program Ano NO - Oxid dusnatý – přirozený zázračný kardiovaskulární lék
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Jak posílit imunitu dětí po nástupu do škol a školek?
5 mýtů o detoxikaci
Nepříjemné situace jako zkoušky: radujte se z nich!
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS