Syndrom dráždivého střeva

cm bolest bricha1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dráždivý tračník, též označovaný jako syndrom dráždivého střeva, je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha a poruch střevní činnosti. Tento syndrom zahrnuje celou řadu potíží – problémy s vyprazdňováním stolice, bolesti břicha, nadýmání, nucení na stolici (hlavně ráno), zácpa nebo průjmy. Průjmy a zácpy se mohou střídat. Tento zdravotní problém vlastně zastřešuje celou řadu právě uvedených problémů, sám o sobě není definován po biologické či biochemické stránce.

Podle názoru odborníků se musí u pacienta s dráždivým tračníkem objevit nejméně dva ze tří příznaků:

  1. úleva bolesti břicha po vyprázdnění
  2. začátek bolestí spojených s poruchou vyprazdňování
  3. začátek bolestí spojených se změnou tvaru konsistence stolice.

Dráždivý tračník může být zapříčiněn několika důvody. Jedním z těchto důvodů je prodělaná střevní infekce, která změní citlivost stěny tlustého střeva. Dalším z podstatných důvodů může být prodělaný stres, či pokud pacient trpí neurózou. Náchylnější jsou lidé, kteří jsou častěji vystavováni stresu a hůře ho snášejí. Lékaři pacienta vyšetří pomocí metody zvané kolonoskopie, která umožňuje prohlédnout tlusté střevo, které musí být dokonale vyčištěné pomocí projímadel. Někdy stačí pomoc formou psychoterapie, která zmírní psychický stres a zlepší odolnost pacienta vůči němu. Důležitá je úprava diety, včetně omezení alkoholu, kávy a cigaret.

Stejně tak je vhodné zajistit v jídelníčku dostatek vlákniny, nejlépe ve formě ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. U nemocných s nesnášenlivostí určitých potravin, například mléka, je také nezbytná dieta. U většiny pacientů však toto řešení nepostačí, je třeba použít i medikamentózní léčbu. K léčbě se používají vhodná projímadla s vysokou koncentrací nevstřebatelných polysacharidů a pektinů, jako jsou pšeničné otruby, psyllium, kukuřičné lupínky, luštěniny a mnohé jiné. Jejich použitím se zvětší a změkčí objem střevního obsahu.

K léčbě dráždivého tračníku se dále používají další léky ze skupiny antidiarhoik. Stejně tak se používají antidepresiva a neuroleptika. Jsou-li v popředí klinických potíží bolesti břicha, lze použít spasmolytika. Přírodní doplňky jsou účinné při zvládání mnohých příznaků dráždivého tračníku. Dále se dá použít jako doplněk již zmíněné psyllium, což je dietní vláknina, která ulehčuje příznaky tohoto onemocnění. Další skupina přírodních prostředků, které se používají, jsou probiotika, což jsou kultury užitečných střevních bakterií, žijících ve střevech. Pomáhají při trávení potravy a zabraňují nekontrolovatelnému růstu škodlivých bakterií.

K léčivým bylinám, vhodným při této nemoci, patří ibišek (neboli proskurník Althea officinalis) či řepík lékařský jako adstringentní prostředek, který povzbuzuje žaludeční sekreci. Důležité je také zařadit do jídelníčku pacienta, postupně ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a luštěniny. Postupně a v malých dávkách je třeba je zařadit proto, abyste se vyhnuli u pacienta nadýmání a podobným potížím.