Syndrom cyklického zvracení

cm bolest bricha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V roce 1882 popsal londýnský pediatr Dr. Samuel Gee soubor příznaků, kdy dítě opakovaně zvrací, a označil je jako tzv. acetonemické zvracení. Toto pojmenování vydrželo více než 100 let. Nyní nese onemocnění název syndrom cyklického zvracení (Cyclic vomiting syndrome – CVS). Onemocnění je charakterizováno atakami opakovaného zvracení.

Epizody probíhají v různé závažnosti a mohou být příčinou rychlé dehydratace dítěte. Vzácně se objevuje i v dospělosti. U dětí vše začíná náhle, předtím se mohou projevovat bolesti hlavy, únava, pocit nevolnosti a nechutenství. Dříve byla hlavní příčina spatřována v nedostatečném přísunu cukrů při hladovění, s vyčerpáním zásob glykogenu, následným štěpením tuků a rozvojem zvýšené hladiny kyselých látek a acetonu v krvi, který se také objevuje v moči.

To jsou jistě metabolické procesy, jimiž lze popsat rozvíjející se změny syndromu, ale nevysvětlují vlastní spouštěcí mechanizmy CVS. Často postihuje děti z rodin s neurotickými projevy, a proto se soudí, že jde zřejmě o primární poruchu centrální mozkové soustavy (CNS), kdy selhává komunikace mezi mozkem a žaludkem nebo lépe řečeno s celým zažívacím traktem. V poslední době je diskutován vztah mezi CVS a migrénou. Protože podobně jako u migrény se uplatňuje vliv serotoninu v CNS, který působí na cévy a chemoreceptory v místě, které se nazývá „area postrema“ a je považováno za centrum zvracení.

Z tohoto centra je aktivována oblast mozkového kmene (nukleus tragus solitarii – NTS) – vzniká tam zvracivý reflex. Zdá se, že děti s CVS mají k němu zvýšenou citlivost. Informace je vedena z mozkového kmene do různých oblastí v těle, samozřejmě do žaludku – a ten reaguje zvracením. Dítě zvrací i s lačným žaludkem, zvratky mohou obsahovat žluč. Každé podání potravy je ještě více provokuje a zvyšuje dehydrataci. Proto, jakmile se objeví zvracení, není vhodné podávat jídlo ani nápoje. Když se pak zvracení uklidní, je třeba opatrně podávat tekutiny- chlazenou alkalickou vodu (nikoli čaj, protože i on může dráždit ke zvracení), ale jen po malých dávkách – lžičkách a nechat volně sklouznout dolů do žaludku.

Jestli je zvracení nezastavitelné, je nezbytná léčba infuzní: Dítě potřebuje tekutiny, jež v tom okamžiku nedokáže přijmout pitím, přes zažívací trakt. Úkolem lékaře je ovšem odlišit jiné příčiny zvracení, jako třeba zánět slepého střeva či jinou náhlou příhodu břišní.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.