Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)

01.05.2008

Světlík lékařský je častým plevelem luk, pasek a lesních okrajů Dává přednost alkalickému prostředí a miluje čisté spodní vody, díky tomu ho v přírodě v současnosti rapidně ubývá. Na místech kde se vyskytuje bývá hojně rozrosten, i když se jedná jen o malinkou rostlinku, která však svou krásou rozveseluje okolí na konci letní sezóny až do podzimu. Světlík je jednoletá rostlina, která má lodyhu asi čtvrt metru vysokou, bohatě olistěnou, měkce pýřitou a větvenou. Listy mají zašpičatělý tvar a jsou ostře pilované.

 

Květy jsou bílé nebo žlutě nebo lehce fialové a jsou uspořádány v konečných lichopřeslenech. Na spodu okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna. Světlík lékařský kvete v červenci a v srpnu a jeho plodem je podlouhlá klínovitá tobolka. Jak jeho název napovídá, je Světlík bylinkou očí. Již starověké národy ho používaly k léčbě všelijakých očních chorob. Dodnes je to jeho hlavní použití. Dokáže totiž pomoci při všech očních nemocech. Droga také pomáhá při snižování krevního tlaku, příznivě ovlivňuje trávení a bolesti v žaludku a střevech, tlumí suchý kašel při průduškových katarech a můžeme ji použít jako posilující prostředek při vyčerpanosti, bolestech hlavy, nespavosti a hysterii. Používáme ho jak zevně tak i vnitřně.

 

Hlavní účinnou látkou této bylinky je iridoidní glykosid aucubin. Dále ještě obsahuje třísloviny, kumarín, hořčiny, pryskyřici, silice, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, z minerálních látek hořčík a měď.

 

ZEVNÍ POUŽITÍ:
Při vnějším používání oplachujeme oči silným odvarem ze Světlíku nebo přikládáme obklady. Musíme však dbát na to, abychom odvar pečlivě přecedili, nejlépe přes plátýnko, jinak by mohly zbytky drogy oči podráždit. Pomáhá při zánětu spojivek, zahnisání, slzení, ječném zrnu, zarudnutí při alergických reakcích, podráždění, šedém i zeleném zákalu, zánětu duhovky i přepracovanosti očí. Velké účinky projevuje i při světloplachosti. Tyto výplachy jsou vhodné i k doléčení pooperačních stavů k doléčení a regeneraci očí.

 

Světlík lékařský se hodí i do bylinných směsí:

  • PŘI ŠEDÉM A ZELENÉM ZÁKALU: smícháme listy maliníku s natí světlíku lékařského v poměru 4:1. Ze směsi připravíme asi 3 minuty vařený odvar (1 lžíci směsi přelijeme 1 dcl vroucí vody a vaříme 3 minuty, poté dobře scedíme), necháme zchladit na tělesnou teplotu a poté několikrát denně pečlivě vyplachujeme oči. Tato kůra by měla trvat nejméně 2 měsíce.

  • PŘI OSTATNÍCH OČNÍCH POTÍŽÍCH: smícháme květ měsíčku, květ heřmánku, plod fenyklu se světlíkem v poměru 1:1:1:2 (postupujeme stejně jako nahoře) a používáme k výplachům očí. Tyto výplachy bychom měli dělat pravidelně tak 14 dní, abychom předešli recidivě.

  • Zevně můžeme použít světlíkové obklady i na hnisavé kožní infekce.

 

VNITŘNÍ POUŽITÍ:

Vnitřní používání obvykle doplňuje léčbu zevní – tedy výplachy a obklady Světlíkem lékařským. Čaj z této bylinky při vnitřním užívání zlepšuje zrak. Má příznivé účinky na žaludek, protože snižuje jeho kyselost a tak působí preventivně proti vzniku vředů. Prospívá při duševní vyčerpanosti, migrénám, nespavosti a celkové únavě.

 

I zde můžeme Světlík míchat do bylinných směsí, které ještě zvýší jeho účinnost:

  • PŘI LÉČBĚ TRÁVICÍHO ÚSTROJÍ: smícháme Světlík lékařský s natí benediktu či oddenkem puškvorce, v poměru 1:1. Užíváme okolo 6 týdnů.

  • PŘI BRONCHITIDĚ: je osvědčená kombinace bylin ze Světlíku lékařského a kořene proskurníku, v poměru 1:1. Užíváme dle potíží.

  • PŘI DUŠEVNÍ VYČERPANOSTI: smícháme Světlík s vřesem nebo sypaným zeleným čajem, v poměru 1:1. Čaj pijeme dle potíží.

  • PŘI MIGRÉNÁCH: smícháme Světlík s ženšenem, v poměru 1:1.

  • Čaj ze Světlíku lékařského se může použít i k posilování paměti.

 

Světlík lékařský nemá žádné výrazné nežádoucí účinky a proto jej můžeme používat k léčbě i v těhotenství a při kojení. Droga je vhodná k zevnímu použití již pro novorozence.

 


Celková nabídka přípravků obsahujících Světlík lékařský.


Související články:
Světloplachost
Tupozrakost
Lutein - především pro Vaše oči
Lnice květel
Kaštan koňský (jírovec maďal, Aesculus hippocastanea)
Arnika horská


01.05.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

219,- Kč

289,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS