Světem obchází nový strašák jménem koronavirus

Ke dni 26. 2. 2020 bylo nakaženo více jak 80 tisíc lidí. Většina nakažených pochází z čínské provincie Hubei. Počet mrtvých se blíží ke třem tisícům. Počet nemocných se neustále zvyšuje (přestože v samotné Číně počet nových případů postupně klesá) nové případy hlásí mnohé Evropské země, nejvíce Itálie. Je docela možné, že se virus přesune i do České republiky.

Co o něm víme?

Moc o něm nevíme. Koronavirus SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) se přenáší z člověka na člověka nejčastěji kapénkovou infekcí, která je přenášena vzduchem. Šíří se tedy podobně jako běžná chřipka. Mluví se i o kontaktním přenosu. Nicméně oproti chřipce je více virulentní (člověk se snadněji nakazí).

Je ale dobré zdůraznit, že se nejedná o smrtící virus jako je třeba ebola nebo MERS, kde je úmrtnost kolem 50 až 70 %. U koronaviru je úmrtnost kolem 2 %, což odpovídá silnější epidemii chřipky.

Ohniskem nákazy je čínské město Wu Han a na člověka se přenesl z divokých zvířat (pravděpodobně z luskounů).

Je třeba podléhat panice a mít z koronaviru strach?

Podléhat panice nutné není. Je ale dobré přistupovat ke všem podobným epidemiím s velkým respektem a nepodceňovat je. Podobné epidemie infekčních onemocnění provází člověka od nepaměti. Dnešní globalizovaný svět vytváří pro moderní epidemie nové příležitosti.

Je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se v období epidemie místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.

Jednou ze zrádných věcí je inkubační doba. Pokud je osoba nakažená koronavirem, tak první příznaky zpozoruje po 14 dnech. Za tu dobu může nakazit poměrně velké množství lidí. Hovoří se o tom, že inkubační doba může být dokonce delší než 14 dní.

Poměrně významná je i otázka, zda bude koronavirus mutovat. Mutace jsou u virů zcela přirozené. Snaží se tak obcházet imunitní systémy hostitele, který se agresivní patogeny snaží udržet pod kontrolou. Mutace přináší riziko vyšší virulence a odolnosti vůči léčbě.

Jaké jsou projevy nakažení koronavirem?

Příznaky nakažení koronovariem jsou podobné symptomům chřipky: horečka, únava, suchý kašel, dušnost a ARDS (Syndrom akutní dechové tísně). V některých případech se u nakažených objevil i průjem. Příznaky jako je rýma, kýchání či bolest v krku nebývají tak časté. U oslabených jedinců může infekce vyvolat zápal plic, selhání ledvin a smrt.

Může pomoci tradiční čínská medicína?

Když se zeptám běžných lidí v Číně, zda chodí k lékařům tradiční čínské medicíny nebo k lékařům západní medicíny, tak nejčastější odpovědí bývá, že s akutními či život ohrožujícími nemocemi chodí k západním lékařům a s nemocemi spíše chronickými k lékařům tradiční čínské medicíny. Ve We Hanu od počátku epidemie spolupracují odborníci západního lékařství s odborníky na tradiční čínskou medicínu. Kromě západních léků, které se používaly u jiných virových epidemií, se testují i tradiční bylinné směsi čínské medicíny, které se v minulosti osvědčily u podobných epidemií (SARS či H1N1).

Není úkolem tohoto textu přesně definovat a rozebrat jednotlivé fáze onemocnění koronavirem pohledem čínské medicíny. Mluvili bychom o termínech jako je „chladná vlhkost zraňuje plíce“ či „nakažlivý toxin blokuje plíce“. A také o konkrétních bylinných směsích, které tyto obrazy pomáhají řešit.

Nicméně zamysleme se nad jednou věcí. Když postihla Evropu morová rána, tak existovali lidé, kteří se starali o nemocné a nenakazili se.

Stejně tomu je i dnes. Je mnoho lidí, kteří přijdou s nemocným do styku, a přesto se koronavirem nenakazí. Podívejme se i na to, kdo nejčastěji nákazu nepřežije. Jsou to lidé nějakým způsobem oslabení. Většinou se jedná o lidi starší, kteří mají nějaké chronické plicní problémy.

Z toho vyplývá, že pokud nechceme onemocnět koronavirem, musíme si budovat silný imunitní systém. Čínský lékař by řekl, že musíme mít silnou Zheng Qi. To je pojem, pod kterým se skrývá nejen naše imunita a odolnost, ale i celková vitalita a schopnost přizpůsobit se měnícímu se vnějšímu prostředí.

Problém, se kterým se čím dál častěji setkávám v ordinaci, je klesající odolnost populace. O příčinách můžeme jen spekulovat. Určitě těch vlivů bude mnoho: špatný životní styl, stálý stres, stále se zhoršující kvalita potravin, zvyšující se koncentrace škodlivin v prostředí, kde žijeme, elektro smog atd.

Pojďme se podívat, co můžeme pro prevenci udělat my. Jak si vylepšit Zheng Qi či imunitu. V první řadě je důležitý zdravý životní styl. Kvalitně a pestře jíst, přiměřeně se hýbat, dostatečně odpočívat, dostatečně spát, udržovat naše emoce na uzdě, a hlavně mít dobré vztahy s lidmi kolem nás. Tak jednoduché to je.

Čínská medicína je hodně o prevenci – je pro ni důležité problémům především předcházet. Jak ale vidíme z Wu Hanu, je schopná pomáhat řešit i již nastalý problém. Jednou z možností, kterou nabízí pro tyto stavy, jsou vitální houby. Asi znáte Reishi, Coriolus či Cordyceps. Tyto přírodní lékárny dokáží jednu úžasnou věc. Stimulují velmi intenzivně náš imunitní systém, aby dokázal odolávat vnějším patogenům včetně virů, a zároveň posilují naši vitalitu nebo též životní sílu. V tom jsou zcela výjimečné. Žádná bylina to takto komplexně neumí.

Jak konkrétně dávkovat vitální houby pro případ prevence?

Největší smysl dává v těchto případech kombinace houby Reishi a Coriolu. Coriolus je z hub největší „zabiják“. Dokáže v našem organismu likvidovat vše, co je mu cizí – viry, bakterie, kvasinky, borelie, chlamydie atd. Reishi má též protivirové účinky, oproti Coriolu ale v člověku posiluje více jeho vitalitu.

Preventivní dávkování by mohlo být: Coriolus (40 % polysacharidů) 1-0-1, Reishi (30 % polysacharidů) 1-0-1, Vždy 5 dní užívat a 2 dny dát pauzu. Takto lze houby užívat dlouhodobě.

Pokud budete pravidelně užívat vitální houby, neznamená to, že nikdy neonemocníte. Vždy záleží na síle patogenu a vaší celkové odolnosti. Užíváním vitálních hub si ale výrazně zvyšujete šanci odolat všudypřítomným patogenům.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem?

  1. Umývejte si ruce mýdlem nebo používejte antibakteriální gel s obsahem alkoholu.
  2. Při kašli a kýchání si zakrývejte nos a ústa kapesníkem nebo celou paží.
  3. Vyvarujte se úzkému kontaktu s osobami, které mají příznaky nachlazení nebo chřipky.
  4. Při zvýšeném výskytu ve vaší oblasti se vyhýbejte místům setkání většího počtu lidí (nákupní centra, čekárny, MHD, kina apod.).
  5. Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu masa a vajec.
  6. Při kontaktu s volně žijícími či hospodářskými zvířaty používejte ochranné pomůcky.
  7. Zdravým životním stylem posilujte svůj imunitní systém.
  8. Užívejte pravidelně vitální houby zaměřené na podporu imunity.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.