Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Šungit a něco více o něm od odborníků

11.05.2019

Šungit je polyminerální uhlíková hornina, která dostala svůj název podle svého místa výskytu, karelské vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera, kde byl šungit poprvé objeven.

Šungit je na pohled neprůsvitný černý kámen s více či méně výrazným kovovým leskem. Stáří šungitu je kolem 2 miliard let. Jedná se o negrafitizovaný, téměř čistý nekrystalický uhlík vzniklý pravděpodobně z mikroskopických řas.
Naleziště se nachází v Karélii v severozápadním Rusku (zatím jediné známé na Zemi). V oblasti Karélie se nacházely dnes již neexistující šungitové lázně, založené v 18. století ruským carem Petrem Velikým, kde se léčily hlavně děti.


Šungit má sorpční schopnosti, které jsou však nižší než u aktivního uhlí. Tyto vlastnosti nacházejí uplatnění při využití šungitového sorbentu při procesu úpravy vody, pro dočištění na kvalitu pitné vody se již používá aktivní uhlí a další postupy pro odstranění mikroskopických nečistot a bakterií. Filtry na čištění vody na bázi šungitu byly vyrobeny poměrně nedávno - v roce 1991. Voda procházející šungitovým filtrem má všeobecný léčivý účinek na tělo, odstraňuje podráždění, svědění, vyrážku, obnovuje lesk vlasů, je účinná ve vegetativně-vaskulární dystonii, při onemocněních gastrointestinálního traktu, kamenech v ledvinách.


Vědci vysvětlují jedinečné vlastnosti šungitu jeho neobvyklou strukturou. Šungitový uhlík tvoří ve skále matrici, ve které jsou rovnoměrně rozptýleny rozptýlené silikáty s průměrnou velikostí přibližně 1 mikron. 

Vlastnosti šungitového kamene jsou určeny dvěma faktory:

  1. vlastnosti šungitu uhlíku

  2. struktura horniny, vztah mezi uhlíkem a silikáty

 

Na konci dvacátého století vědci částečně vysvětlili důvody hojení šungitem. Tento minerál je složen převážně z uhlíku, který je velmi podobný kulovým molekulám - fullerenům. Fullerenes je zvláštní forma uhlíku, který byl poprvé objeven ve vědeckých laboratořích. Jedná se o sorpční, katalytické a redukční vlastnosti šungitových hornin, které umožňují úspěšně čistit odpadní vody z mnoha organických a anorganických látek (ropné produkty, pesticidy, fenoly, povrchově aktivní látky a tak dále).


Kromě toho je šungit nejúčinnější látkou pro čištění vodovodní vody z organochlorových látek (dioxinů, radikálů), má antibakteriální vlastnosti. 

 

Použítí šungitu:

  • při přípravě vysoce kvalitní pitné vody v průtokových systémech jakékoli kapacity, ve studnách. S pomocí šungitů lze vyřešit i problém zásobování vodou v mnoha problémových regionech a tím i řešit tento problém nejjednodušeji a ekonomicky

  • při čištění městských domácností, průmyslových odpadních vod z mnoha škodlivých látek

  • při přípravě vodních bazénů

  • při přípravě vody CHP

 

 

Použití šungitové vody pro kosmetické účely

Denní mytí šungitovou vodou vyhlazuje pokožku, zvyšuje její elasticitu, dodává jí zdravý vzhled. Tento jednoduchý postup s pravidelným používáním může pomoci se zbavit různých kožních problémů, jako je akné a záněty. Pravidelné oplachování touto vodou dodává vlasům lesk a hedvábnost a také snižuje vypadávání vlasů, posiluje kořínky, zmírňuje lupy.

 

Obklady ze šungitu

Aby bylo možné vytvořit obklady, stačí, když gázu namočíme do šungitové vody a aplikujeme poté na bolestivé místo po dobu 1,5 - 2 hodiny. Obklady pomáhají urychlit hojení ran, řezů, otěru, podporují rychlé hojení popálenin. S pomocí takových obkladů jsou artritidy, artrózy a křečový žíly vyléčeny.

Na opláchnutí stačí použít mírně zahřátou, ale ne převařenou vodu infundovanou na šungit po dobu tří dnů. Takové kloktadla jsou vhodná pro onemocnění krku, nachlazení, onemocnění dásní, angíny a podobně.

Šungitové koupele jsou také velmi užitečné pro zlepšení celkové pohody: zmírňují únavu, zvyšují účinnost, dodávají energii a zlepšují krevní oběh.

 

Příprava šungitových lázní

Několik kamínků šungitu se vloží do látkového sáčku a pak se sáček ponoří na 10 minut do lázně.


Příprava vody ze šungitu

Šungitové oblázky obsažené v balení je třeba předem promýt studenou tekoucí vodou, nejlépe přes sítko a potom se vloží do skleněné nádoby o objemu cca 2 litry nebo smaltovaného nádobí a poté se nádoba naplní vodou z vodovodu nebo ze studánky. Šungitová voda by se měla nechat odstát po dobu minimálně 24 hodin a po té můžete teprve pít. Pokud používáte malou drť, pak mohou být na dně usazeniny s nečistotami a ty je nutné přes pláténko přecedit a vylít, poté můžete doplňovat vodu do džbánu dle potřeby. Kameny vám vydrží až po dobu 6 měsíců, kdy je třeba je průběžně čištit pod tekoucí vodou a nechat je uschnout a nabít na přímém sluníčku a opět je můžete zase používat. Po 6ti měsících se doporučuje šungitové kameny či drť vrátit zpátky do země. Můžete je přidat do hlíny v květináčích či na zahrádce a podpoříte tak i růst vašich květin a bylinekPoužití šungitové vody

Ačkoli použití šungitové vody nemá prakticky žádné kontraindikace a je indikováno pro prevenci mnoha nemocí, dříve, než ji lidé začnou pít s mnoha zdravotními problémy, je nejlepší se poradit s lékařem, který je obeznámen s účinkem tohoto minerálu.

 

 


Související články:
Čistá voda - skrytý problém její konzumace
Voda je život
Voda - objekt meditace


11.05.2019
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

99,- Kč

219,- Kč

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS