Suma extra

traditional chinese 898567 960 720 e1606800584399

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých doplňcích stravy s názvem Suma extra se můžeme setkat s extraktem z léčivé rostliny s tajemným názvem Suma. Pod ním se skrývá léčivá rostliny z amazonských pralesů, pfaffia latnatá, latinsky Pfaffia paniculata. Není to jediný název, má spoustu dalších jmen jako například brazilský ženšen, para toda nebo corango-acu. Brazilský ženšen se nazývá podle místa největšího výskytu, ale Brazílie není jediná země Jižní Ameriky, kde pfaffia roste. Je to vytrvalá tropická, bohatě větvená popínavá rostlina, která může dorůst až výšky jednoho metru. Má drobné a bílé květy. Kořen roste do hloubky až jednoho metru a je asi dva centimetry široký.

Jedná se o rostlinu tradičně používanou místními Indiány v jejich léčitelství. Používají ji hlavně k posílení odolnosti a dobré fyzické a duševní kondici. Ne nadarmo jej její název v portugalštině “para todas”, tedy “pro všechny”.

Jako léčivá droga je z této rostliny zpracován kořen. Ten obsahuje řadu důležitých vitamínů, minerálů a dalších látek: vitamin A (axerophtol), B1 (thiamin), B2 (riboflavin), E (tokoferol), K1 (fylochinon), železo, zinek, křemík, mangan, kobalt, germanium, saponiny, rostlinné steroidy, aminokyseliny (celkem devatenáct), esenciální mastné kyseliny, nebo beta sitosterol.

Jak napovídá název “pro všechno” a obsažené látky, rostlina je řazena k adaptogenům. Mezi látky, označované jako adaptogeny, je řazena řada účinných látek obsažených v léčivých rostlinách. Napomáhají, jak napovídá název, adaptovat se na nestandardní podmínky, ve kterých se člověk ocitá. Těmito nestandardními situacemi zde míním stresové situace. Ale adaptogeny mohou být vhodné i pro lidi těžce fyzicky pracující, pacienty při rekonvalescenci, pro lidi v náročných povoláních, v době probíhající epidemie a podobně.

V této podobě je pfaffia používaná v medicíně domorodých jihoamerických Indiánů, jako tonikum, jako obecně posilující prostředek čili ve stejném významu jako je pro nás označení adaptogen. Díky obsaženým látkám může být tato léčivá bylina užitečným pomocníkem pro posílení zdraví hned v několika oblastech.

Obsažené nenasycené mastné kyseliny mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, stejně jako pro správný růst a vývoj. Mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob tím, že přispívají ke snížení hladiny škodlivého cholesterolu.

Další zajímavá látka, beta sitosterol (někdy jen sitosterol), patří mezi rostlinné steroly a v těle působí jako antioxidant a regulátor činnosti řady enzymů. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5alfareduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteronu (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami. Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří zvětšení prostaty a zvýšené vypadávání vlasů (degenerace vlasových folikulů), zvýšené ukládání tuků a oslabení imunitního systému. Z hlediska léčení benigní hypertrofie prostaty (dále BHP) i rakoviny prostaty vykazuje beta sitosterol určité pozitivní výsledky.  To je i možný důvod, proč si tato rostlina získala oblibu jako afrodiziakum mezi domorodými obyvateli v Amazonii.

Třetí látka, o kterou je možné se zmínit, je germanium. V japonské a čínské medicíně je tento prvek označován jako analgetický (tlumící bolest) a okysličující. Okysličující proto, že může nahradit kyslík ve vazbě na vodík, který je v této podobě vylučován z těla. Tím, že germanium nahradí v této vazbě kyslík, pomáhá tak ho ušetřit organismu pro jiné využití.

Na závěr je možné zmínit, že pfaffia neboli suma se těší i zájmu odborníků pro své vlastnosti. Při pokusech na laboratorních zvířatech vědci zjistili, že tato bylina má potenciál působit jako prostředek proti mikrobiálním infekcím, zánětům nebo parazitům. Rovněž příznivě působila na centrální nervový systém pokusných zvířat.