„Suchej únor“ – jak funguje? Je nepít umění?

suchej unor - je nepit uměni?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by se s tímto pojmem nesetkal? Ať už osobně nebo jen z doslechu. Víte, kdo za touto kampaní stojí? Má vůbec měsíční abstinence smysl? Co se v těle děje, když nepijeme? Jak probíhá regenerace jater, když nepijeme? Jaké jsou benefity měsíčního oddechového času pro játra a jejich detox?

Osvětová kampaň Suchý únor

Suchej únor je česká, a od roku 2021 oficiálně také slovenská, osvětová kampaň podporující osobní zkušenost s měsíční abstinencí od alkoholu, pořádaná organizací Suchej únor (dříve Ligou otevřených mužů). K iniciativě, která vybízí k měsíční abstinenci, se každoročně připojuje víc a víc lidí. V roce 2022 jich bylo přibližně 900 tisíc.

Nepít je umění!  

Téměř polovina účastníků díky kampani zmírní (rizikovou) konzumaci alkoholu (ale stále častěji i dalších libůstek) – DLOUHODOBĚ! Každý ze Sušičů se stává i důležitou inspirací pro více jak 1 000 000 lidí, kteří jsou u nás podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti na hraně rizikové konzumace.

Měsíc bez alkoholu? 

Zkusit měsíc bez alkoholu vypadá jednoduše. Jenže ve skutečnosti je za tím velká odvaha – zkusit něco nového, schopnost podívat se upřímně sám na sebe, síla vykročit ze zajetých kolejí a jít svou vlastní cestou. Konzumace alkoholu totiž k české společnosti patří a mnoho lidí si ani neuvědomuje, že jejich společenské pití přesahuje nízkorizikovou dávku.

Co se v těle děje, když nepijeme alkohol?

Alkohol poškozuje jaterní buňky a celkově zhoršuje detoxikační schopnost jater. Játra jsou orgánem, který má v těle na starost detoxikaci organismu (samozřejmě jsou i další funkce jater). Tímto procesem pomáhá z těla odvádět vnější toxiny, ale také nepotřebné hormony a odpadní metabolity, čímž se v těle podílí na udržení stálosti a čistoty vnitřního prostředí.

Kdy se na měsíc zřekneme alkoholických nápojů, odlehčíme tím dnešním způsobem života již přetíženým eliminačním mechanismům těla, a umožníme regeneraci.

  • Alkohol ovlivňuje zásadně kvalitu spánku. Již po prvním týdnu abstinence se zlepší REM fáze spánku, což je regenerační část spánkového cyklu.
  • Redukce kalorického příjmu: Alkohol představuje kalorickou bombu. V Česku tolik oblíbené pivo s vysokým glykemickým indexem vychází na 0,5 l stejně jako 11 kostiček fialové krávy. O obsah cukru v míchaných nápojích nemluvě. Když si odpustíte alkohol, velmi pravděpodobně také zhubnete.
  • Normalizace vitamínu B: opakovaná konzumace vyčerpává zásoby vitamínu B, které jsou potřebné pro metabolismus, činnost nervové soustavy a dalších orgánů. Díky menší zátěži tak pocítíte více energie.
  • Během druhého týdne dochází k regeneraci zažívání. Alkohol dráždí sliznici žaludku i střeva, a navíc zásadně ovlivňuje složení mikrobiomu. Během abstinence se sliznice může zahojit a obnovit se přirozená rovnováha střevního mikrobiomu a slizniční imunitu.
  • Až po třetím týdnů začínají játra opravdu regenerovat!
  • Po čtvrtém týdnu vede vynechání alkoholu ke snížení kardiovaskulárního rizika.

Podle odborného časopisu Harm Reduction Journal (2022) lidé po měsící abstinence uvádí, že daleko víc sportují, mají lepší náladu a celkově se zdravěji stravují. Objektivně se u nich snížil krevní tlak, inzulinová rezistence, hmotnost a některé onkomarkery.

Regenerace jater

Schopnost jater seberegenerovat je až neuvěřitelná. Koho by nezaujala pověst o dorůstajících játrech, že? Pokud má orgán dostatek živin (a nevyčerpali jsme již regenerační kapacitu), umí velmi pečlivě řízeným procesem nahradit opotřebené a nefunkční. Odborná část Wikipedie uvádí, že játra mají schopnost regenerovat po akutním poškození (toxiny, léky) nebo po resekci části jater (darování části jater nebo při hepatocelulárním karcinomu).

Regeneraca představuje proces, při kterém dochází k vytvoření chybějící nebo poškozené části tkáně a obnovení funkce. Jaterní tkáň ale regeneruje pouze tehdy, pokud s zachovala vazivová kostra, cévní zásobení a žlučové kapiláry daného lalůčku. Tento proces řídí zejména Itovy buňky.

TIP Celostní medicíny: Více o (nejen o poalkoholové) regeneraci jater v tomto přehledném a jednoduchém článku.

Ovládá Čechy alkohol?

Suchej únor nenavádí k prohibici, ani nebojuje proti alkoholu jako takovému. Je to osvětová kampaň za zdravější a uvědomělejší život, do kterého patří i umírněná konzumace. Kampaň je založená na skutečném problému, který v Česku máme. Tím je neúměrně vysoká spotřeba alkoholu a s ní spojené negativní důsledky. Podívejme se na nějaká čísla pro Českou republiku: 

  • 6 % celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu.
  • Přes 1 milion lidí za hranou rizikového pití.
  • Podle světových dat vypijeme 14,4 litru čistého lihu na osobu a rok (po odečtení spotřeby turistů).
  • 56 miliard jsou společenské náklady související s nadměrnou spotřebou alkoholu.

Registrovat se do měsíční výzvy můžete i vy!  

Proč se zapojit také a dát si Suchej únor?

Cílem této kampaně je poukázat na přínosy měsíčního detoxu od alkoholu pro celkovou očistu organismu spojenou se zdravým životním stylem a chutí udělat pro sebe něco smysluplného.

Že lidem střízlivost zachutná a cítí rozdíly, dokládá i 53 % účastníků, kteří v dotazování po čtyřech měsících potvrzují dlouhodobé zvolnění v konzumaci alkoholu. Často proto, že jim právě tento měsíc otevřel oči a pomohl k příjemné sebereflexi, protože měsíc bez alkoholu nás stejně nespasí.

TIP Celostní medicíny: Rozhodli jste se odlehčit svým játrům? Nabídněte játrům skutečný podporu a dopřejte jim přírodní doplňky stravy pro játraostropestřec, pampeliškovou kávu, kurkumu či tibetské byliny.

Důležité je si přiznat, že není žádná zdravá dávka alkoholu. Existuje pouze něco, co můžeme nazvat jako nízkorizikové pití. U žen se jedná o 20 gramů alkoholu za den, což představuje zhruba 2 dcl vína nebo půl litru piva. U mužů jde pak o 40 gramů denně. Alespoň dva dny v týdnu by však člověk neměl pít alkohol vůbec,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.