Stravování podle zdravého selského rozumu

jidlozdravavyziva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V průběhu více než jednoho roku jsme se vám snažili přiblížit různé stravovací styly, se kterými se můžeme v současnosti setkat. S některými často, s jinými vzácněji. Některé vám mohou být sympatičtější, nad jinými jste možná kroutili hlavou. Dnes bych ráda cestu napříč typy stravování uzavřela a shrnula svůj pohled na výživu, jídlo, ale i lásku k němu.

NEBUĎME FANATIČTÍ, STRIKTNÍ A NETOLERANTNÍ

To, že se spousta lidí stravuje jinak, je prostě fakt. Stejně tak jako se může vegan pohoršovat nad tím, že jste si objednali v restauraci hovězí tatarák, může být masožravci nekomfortně z vůně vařené pohanky. Ano, každý jsme jiný a každý preferujeme něco jiného. Jak v životě, tak v jídle. Respektujme se a nebuďme fanatičtí, netlačme nikomu hrubě naše názory a přesvědčení, protože to, co platí pro nás, nemusí nutně vyhovovat jinému. Máme různé zvyky, výchovu, chutě, finanční a časové možnosti i žebříček hodnot. Předejte informace, pokud je ten druhý ochoten je přijmout, jinak i ta nejlepší snaha může být v důsledku kontraproduktivní.

POUŽÍVEJME SVŮJ ROZUM, KUPUJME ZÁKLADNÍ POTRAVINY

Nebudeme si nalhávat, že potravinářským kolosům, obchodním řetězcům a potažmo třeba reklamám, jde o naše zdraví a pohodu. Cílem všech je finanční zisk. Čtěte vždy důkladně složení všech potravin, než je vložíte do svého nákupního košíku, naučte své děti, ale třeba i rodiče orientovat se v těch většinou malých písmenkách, která jasně řeknou, zda jde o produkt blížící se více jídlu nebo chemikálii. Pokud se při nákupu zaměříte na základní potraviny, nikdy nemůžete chybit. Bílý jogurt má být z mléka s obsahem bakteriálních kultur, chléb zase z mouky, vody, kvasu, soli a případně semínek či koření, maso nemá obsahovat nic jiného než maso, zelenina a ovoce by opravdu nemusely cestovat na náš stůl přes polovinu světa. Zkuste dávat přednost výrobkům, u kterých znáte jejich původ. Pokud to jde, najděte si svého farmáře nebo obchodníka, kterému důvěřujete, choďte na trhy.

Stravování selským rozumem

JEZME LOKÁLNÍ A SEZONNÍ POTRAVINY, NEPŘECPÁVEJME SE A DOPŘEJME SI NEDOSTATEK

Žijeme v Česku, máme čtyři roční období, vnímejme to. Klidně si v zimě dejme svíčkovou s knedlíkem nebo vepřo- -knedlo-zelo a k tomu pivo, abychom tu „bombu“ dokázali strávit, vždyť je to naše národní jídlo! Ale když se podíváme v historii o kousek dál, zjistíme, že naše tradiční suroviny byly i brambory, řepa, čočka, pohanka či jáhly, maso se nejedlo denně a naopak zelenina byla dostupná vždy. V létě vynechejme těžká jídla a zkusme si osvěžit svůj polévkový repertoár, vzpomeňme si na pařeniště našich babiček překypující hlávkovým salátem a okurkami. Vezměme na milost ryby, třeba i ty české. Oběd nemusí mít vždy 3 chody jako ve školní jídelně. Zvlášť v teplejším období je to naprosto zbytečné. Naše těla jsou velmi dobře vybavena i pro období nedostatku, proto také nadbytek přijaté energie krásně a bez našeho souhlasu ukládají do tukových polštářů. Protože si šetří energii na horší časy. Jenže ty v dnešní době jaksi nepřicházejí. Omezme se tedy někdy naprosto úmyslně, tělo nám za to poděkuje.

MĚJME RÁDI JÍDLO A HLAVNĚ SEBE! ZKOUŠEJME A VYHODNOŤME

To, že byste díky svému přesvědčení byli rádi třeba veganem nebo se naopak živili jako pravěký lovec, ještě neznamená, že to zrovna vaše tělo přivítá. Každý máme kapku jiné metabolické dispozice, jsme na tom jinak energeticky, máme jiné životní tempo, pracovní nasazení a životní styl vůbec. Zkoušejme tedy jednotlivé potraviny a sledujme, zda je nám po jejich konzumaci komfortně, zda nás něco nedráždí, nepůsobí problémy, vysledujme, co nám dodá sílu, energii, kdy je naše trávení v pohodě, zda vylučujeme pravidelně a denně. Je to naše tělo a chceme s ním v souladu strávit ještě hodně času. Neubližujme mu a přijměme, že nemusí odpovídat představám z časopisů. Mějme se rádi a učme to i naše děti. Jídlo není ani trest, ani odměna, ale v prapodstatě životodárná síla a zdroj energie. To, že si z něj umíme udělat zážitek, který potěší i naši duši, je jakási nástavba. Ale ani ta by neměla být tou jedinou životní radostí. Nejsme tu přece jen kvůli jídlu! Srovnejme si priority.

JAK TO MÁM JÁ

Protože se jídlu věnuji profesně, je na mém hodnotovém žebříčku opravdu hodně vysoko. Nakupuji co nejvíce přímo u farmářů a na trzích. Vařím s láskou a snažím se to předat i lidem na kurzech vaření. V klidu si dám v zimě kachnu se zelím nebo líčka na víně, jen ne denně. Miluju i luštěniny, chřest nebo saláty a vůbec vegetariánskou kuchyni. Prostě – hlavně se z toho jídla nezbláznit… Takže si v klidu a s tolerancí k sobě i ostatním užijte nádherné léto. Nezapomínejte na pohyb, dostatek tekutin a vychutnávejte si jídlo i život plnými doušky!

Takže si v klidu a s tolerancí k sobě i ostatním užijte nádherné léto. Nezapomínejte na pohyb, dostatek tekutin a vychutnávejte si jídlo i život plnými doušky! To Vám přeje ZUZANA KOMŮRKOVÁ

Doporučujeme naši nabídku zdravých knih.