Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Strava na podzim

28.09.2018
Strava na podzim

Tak, jak se v přírodě mění roční období, mění se i požadavky našeho těla spjaté s výživou. Podzim se nezadržitelně blíží. Po létě jsme se navrátili zpět k našim běžným povinnostem, nachystali děti do školky či školy, začal nám kolotoč zařizování. Někdy je obtížné všechno skloubit s naším zaměstnáním, a to může být spojené s vyšší mírou stresu.

 

Pozor na únavu

Úspěšně lze stresu čelit v případě, že si dopřejeme vyváženou stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin a tím podpoříme psychickou rovnováhu a funkci nervového systému. Zejména u vitamínů skupiny B, vitamínu C a hořčíku musíme počítat se zvýšenými ztrátami v organismu v případě, že jsme vystaveni stresu. Pokud jich navíc máme ve stravě málo, nemile nás mohou překvapit projevy jejich nedostatku – únava, vyčerpání a celková ztráta vitality. Na podzim je již počasí chladné a deštivé, i na to je potřeba reagovat, pokud se chceme cítit fit a být v pohodě.

 

Začátek dne

Zkuste začít den s potravinami, které vás zahřejí. Nahraďte studený džus teplým čajem, např. z rakytníku. Pomůže podpořit imunitu a dodá cenné vitamíny. Myslete na dostatečný příjem tekutin v průběhu celého dne. Dětem nabídněte osvědčené bio čaje se sníženým obsahem ovocných kyselin. Hned ráno si dopřejte teplou kaši, prohřeje vás a bude zdrojem energie. Staří čínští mistři považovali kaše za nejlepší způsob, jak začít den. Ideálně vás prohřejí a připraví na náročný den. Výborné jsou kaše ovesné, pohankové, vícezrnné či jáhlové. Kozí kaše navíc dodají cenné látky z kozího mléka, podporující činnost nervového systému. Významný je taurin a také tryptofan, který je nepostradatelný pro tvorbu serotoninu, hormonu štěstí a dobré nálady. Kaše doplňte ořechy a semínky, které jsou na podzim velice vhodné. Vydatná snídaně také spolehlivě zažene chuť na sladké. Není na škodu si čas od času dopřát např. kvalitní čokoládu, ale ládovat se sladkostmi několikrát za den bychom určitě neměli. Tedy, pokud nechceme, aby naše váha šla nahoru, zhoršila se kvalita pleti a tělo zbytečně přišlo o cenné minerály, které se spotřebovávají při zpracování cukrů v organismu. Nezapomeňte, že snídat bychom měli nejpozději hodinu po probuzení, jedině tak nám správně nastartuje náš metabolismus. 

 

Podzim

 

Výběr vhodných druhů potravin

Na podzim bychom si měli dopřát kvalitní, ideálně tuzemské ovoce a zeleninu. Dovážené druhy pěstované uměle ve sklenících bychom měli spíše omezit. Výborné jsou švestky, hrušky a jablka (ideálně konzumované se slupkou), ale také banány či avokádo. Můžete je jíst čerstvé, skvěle budou chutnat i jako kompot, není potřeba již doslazovat. Výborné jsou i do pečených čajů, do kterých můžete navíc přidat trochu medu a šťávy z citronu. Dopřejte si také mošty z doma nasbíraného ovoce. Zeleninu konzumujte v dostatečné míře, zkuste ji podusit na másle, použít můžete např. ghí máslo. Má skvělou chuť a vašemu tělu prospěje. Dopřejte si zeleninu ze zahrádky nebo z farmářských trhů v bio kvalitě. V kuchyni hojně využívejte cibuli a česnek. Do podzimního jídelníčku nezapomeňte zařadit dýně, které doplní vlákninu a vitamíny. Jídla kořeňte jen mírně, ze zdravotního hlediska je velmi vhodná kurkuma. Používejte ji, pokud možno, co nejčastěji. Z masa si dopřejte ryby, ideální jsou tučnější mořské druhy (losos, makrela), které jsou zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Jíst bychom je měli celoročně alespoň 2x týdně. Chrání nás před civilizačními nemocemi, pomáhají snížit hladinu cholesterolu a posílit imunitní systém. Nezapomeňte si dopřát také kvalitní hovězí maso, případně i tučnější drůbež, např. kachnu. Myslete na zdravotní přínos vývarů, které jsou v chladných obdobích roku velmi vhodné a doplní mnoho potřebných látek, mezi kterými jsou významné zejména nukleotidy, posilující náš imunitní systém. Protože podporují regeneraci organismu, jsou vhodné i v době nemoci. 

 

Pozor na přibírání na váze

Na podzim se naše tělo začíná pomalu připravovat na zimní čas a má tendenci energii získanou z potravy v co nejvyšší míře uchovávat ve formě zásobního tuku. Zkuste si dopřát dostatek pohybu, využijte sluníčka a teplého počasí, jak nejdéle to půjde. Výborné jsou vycházky do přírody nebo třeba práce na zahrádce. To vše vám pomůže prožít podzim naplno, načerpat před zimou dostatek vitamínů a přitom nezatížit tělo nadbytečnými tuky a prázdnými kaloriemi.

 

Přeji vám krásný podzim!

 

Doporučujeme nabídku kuchařek a knih o stravování.


Související články:
Síla podzimního ovoce
Čaje, které zahřejí i pomohou vašemu zdraví na podzim
Pravidla podzimní detoxikace


28.09.2018
autor: Bc. Iva Šmrhová
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

119,- Kč

109,- Kč

110,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS