Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Většina z nás má navyklý obvyklý rytmus: přes den pracovat, večer odpočinek a koníčky a v noci načerpat síly během spánku. Jsou ovšem povolání, od nočních hlídačů po lékaře, kteří pracují na směny a mají zcela jiný denní a noční rytmus. Na co si dát pozor? Jak optimalizovat stravování tak, aby dávalo smysl a tělu poskytlo potřebnou energii, aniž bychom si zadělávali na zdravotní problémy?
Důležité je si uvědomit, že práce během nočních směn sebou přináší rizika: zvyšuje se riziko metabolického syndromu!
Co je to metabolický syndrom
Metabolický syndrom je odborný termín pro situaci, kdy u pacienta se nahromadí více příznaků či chorob:
- nadváha až obezita,
- vysoký krevní tlak,
- zvýšená hladina glukózy v krvi (hyperglykemie) a zvýšená hladina krevních lipidů, přesně cholesterolu nebo triglyceridů (dyslipidemie)
- inzulínová rezistence (stav, při níž normální hladiny inzulinu v plazmě vyvolávají nižší biologickou odpověď organismu).
Plus ještě další zdravotní komplikace, například: vyšší výskyt (odborně prevalence) peptických vředů, trávicí potíže, psychické choroby, nádorových onemocnění, poruchy ženského reprodukčního systému.
Proč tato porucha vzniká?
Může za ni narušení přirozeného cirkadiánního rytmu (porušovány přirozené biorytmy našeho těla). Člověk je vzhůru v době, kdy by měl odpočívat. Sice se deficit snaží dospat, ale kvalita spánku během dne je bezpochyby nižší. To na tělo působí jako stres se všemi jeho nežádoucími zdravotními následky. Při práci na směny se setkáváme i s nepravidelným příjmem jídla a nedostatečnou kvalitou stravy. V hloubce pod tím je hormonální dysregulace, která vede nejen k riziku metabolickému syndromu.
- Co se děje, když standardně odpočíváme v noci: organismus si oddechne a regeneruje, nejíme a organismus čerpá energii z tukových zásob.
- Co se děje, když nestandardně v noci nespíme: organismus si neodpočine a neregeneruje, v noci obvykle jíme, otázkou je, do jaké míry je to efektivní…
Proč nejíst v noci?
V našem těle nejsou ideální podmínky pro správné trávení, vstřebávání a využití živin. Dochází k narušení střevní motility. Často na pracovištích není dostupná rozumná a plnohodnotná strava. Při jídle by se měly dodržet alespoň základní podmínky stolování, což často není v nočních provozech možné.
TIP Celostní medicíny: Podívejte se na další dopady směnného provozu na lidské tělo.
Nežádoucí efekty nočního stravování a práce vůbec
Můžeme snadno očekávat…
- nárůst váhy
- bolesti žaludku
- poruchy spánku
- nadměrná únava
Přiměřené stravování v práci na směny
I tak zkusím poradit několik základních pravidel.
- 1-2 hodiny před hlavním spánkem nejezte větší jídlo (> 20 % celkového energetického příjmu)
- celkový denní příjem potravy je třeba rozdělit do 3 hlavních jídel o obsahu 20-35 % celkové energie
- pokud je vaše práce fyzicky náročná, jezte častěji
- dodržujte optimální rozestup mezi jídly, což jsou 3 hodiny
- v první půli směny jezte více komplexní sacharidy, které jsou zdrojem energie, v druhé půli pracovní směny, pak spíše bílkoviny, které dobře zasytí.
- lehčí jídlo si dejme 2 až 3 hodiny před spánkem po směně
- nesmí se zapomenout na pitný režim (v druhé polovině směny již není dobré pít nápoje s kofeinem)
Co má strava obsahovat?
- stručně řečeno: jídelníček by měl být založen na bílkovinách a komplexních sacharidech s dostatečným zastoupením vlákniny a zdravých tuků
- strava by měla být pestrá (obiloviny, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, maso)
- například: ovoce, zeleninové saláty, zeleninové polévky, jogurt, cottage sýr, vařená vejce, obložený chléb, ořechy namísto sladkostí…
- co nejméně potravin (či nápojů) s vyšším obsahem cukru (tento zdroj energie se snadno spotřebuje)
TIP na závěr: ve volném čase se věnovat vhodným pohybovým aktivitám (chůze, běh, cyklistika, plavání, vycházky se psem…)