Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Stevia rebaudiana (stévie sladká)

04.05.2012

Po dlouhé době se konečně na našem trhu objevily přípravky obsahující stévii, což bylo nějaký čas nemožné kvůli přísné, ale byrokratické legislativě EU, která požadovala schválení tohoto přípravku příslušnými orgány jako tzv. potravinu nového typu (tímto procesem musela například projít i kustovnice z Číny). Nyní je schválena k užívání jako sladidlo, ale má i více využití. Je zajímavé, že v USA byla v devadesátých letech minulého století svedena velká právní bitva o využití stévie jako doplňku stravy. Naproti tomu v Japonsku byla v potravinách dlouhá desetiletí a nikdo s tím v této zemi problém neměl.

 

Nyní je už naštěstí na trhu a v tomto článku uvedu základní užitečné informace o této obdivuhodné léčivé rostlině. Stévie je bíle kvetoucí tropická rostlina původně pocházející z tropické a subtropické oblasti střední a Jižní Ameriky.

 

Stévie je nízkokalorické sladidlo, které snižuje hladinu krevního cukru. Odborníci uvádějí, že extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 kg). Díky téměř nulové energetické hodnotě je užívána diabetiky. Další výhodou je, že se jedná o sladidlo přírodního původu, oproti umělým sladidlům. Ve světě se běžně používá k oslazení dietních nápojů, cukrovinek, jogurtů apod. Hodí se také pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků.

 

Důležité ale jsou i její další účinky, kterými pozitivně působí na naše zdraví. Je také vhodným doplňkem při léčbě vysokého krevního tlaku či u únavy nebo psychických problémů. Pomáhá rozšiřovat cévy. Důležité pro ty, kdo bojují s nadváhou, je to, že pomáhá záhánět chuť na sladké. Rovněž pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Dokonce někteří odborníci uvádějí, že snižuje chuť i na alkohol. Dále se uvádí, že má silné antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky. Odvar ze stévie se využívá i v kosmetice, kde slouží jako tonikum pro unavenou pleť. Ve stomatologii se užívá jako ústní voda, pro regeneraci dásní, dutiny ústní a ochranu před zubním kazem. Pozitivní vliv má také na vlasovou pokožku.

 

Stevia sladká se používá jako náhrada cukru ke slazení nápojů, přípravě čaje a k léčbě cukrovky. Je zajímavé, že řada lidí pěstuje tuto rostlinu doma, protože Stevia rebaudiana Bertoni je jako rostlina vhodná i pro pěstování v panelácích.

 

Využití stévie v péči o naše zdraví není konečné a odborníci jistě v budoucnu objeví i další možnosti využití.

 

V našem sortimentu můžete stévii najít v přípravcích Stévia rebaudiana, Bioextrakt z rostliny Stévia rebaudiana nebo Bio prášek z rostliny Stévia rebaudiana, Bio tablety z rostliny Stévia rebaudiana či Stevia tablety 600 tbl. z rostliny Stévia rebaudiana. K zevní aplikaci lze použít koncentrovaný bioaktivní balzám Diochi Diaflex.


Související články a videa:
Zdravé sladkosti - Jak na cukry
Tak chutná štěstí
Cukr není potřeba, sladká chuť ano
Vychutnejte si sladkou chuť bez cukru
VIDEO: Proč je agáve sirup omylem zdravé výživy?


04.05.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

99,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS