Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Stevia rebaudiana (stévie sladká)

04.05.2012
Po dlouhé době se konečně na našem trhu objevily přípravky obsahující stévii, což bylo nějaký čas nemožné kvůli přísné, ale byrokratické legislativě EU, která požadovala schválení tohoto přípravku příslušnými orgány jako tzv. potravinu nového typu (tímto procesem musela například projít i kustovnice z Číny). Nyní je schválena k užívání jako sladidlo, ale má i více využití. Je zajímavé, že v USA byla v devadesátých letech minulého století svedena velká právní bitva o využití stévie jako doplňku stravy. Naproti tomu v Japonsku byla v potravinách dlouhá desetiletí a nikdo s tím v této zemi problém neměl.

 

Nyní je už naštěstí na trhu a v tomto článku uvedu základní užitečné informace o této obdivuhodné léčivé rostlině. Stévie je bíle kvetoucí tropická rostlina původně pocházející z tropické a subtropické oblasti střední a Jižní Ameriky.

 

Stévie je nízkokalorické sladidlo, které snižuje hladinu krevního cukru. Odborníci uvádějí, že extrakt stevie sladké je cca 300x sladší než řepný cukr (10g odpovídá 3 kg). Díky téměř nulové energetické hodnotě je užívána diabetiky. Další výhodou je, že se jedná o sladidlo přírodního původu, oproti umělým sladidlům. Ve světě se běžně používá k oslazení dietních nápojů, cukrovinek, jogurtů apod. Hodí se také pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků.

 

Důležité ale jsou i její další účinky, kterými pozitivně působí na naše zdraví. Je také vhodným doplňkem při léčbě vysokého krevního tlaku či u únavy nebo psychických problémů. Pomáhá rozšiřovat cévy. Důležité pro ty, kdo bojují s nadváhou, je to, že pomáhá záhánět chuť na sladké. Rovněž pomáhá při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Dokonce někteří odborníci uvádějí, že snižuje chuť i na alkohol. Dále se uvádí, že má silné antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky. Odvar ze stévie se využívá i v kosmetice, kde slouží jako tonikum pro unavenou pleť. Ve stomatologii se užívá jako ústní voda, pro regeneraci dásní, dutiny ústní a ochranu před zubním kazem. Pozitivní vliv má také na vlasovou pokožku.

 

Stevia sladká se používá jako náhrada cukru ke slazení nápojů, přípravě čaje a k léčbě cukrovky. Je zajímavé, že řada lidí pěstuje tuto rostlinu doma, protože Stevia rebaudiana Bertoni je jako rostlina vhodná i pro pěstování v panelácích.

 

Využití stévie v péči o naše zdraví není konečné a odborníci jistě v budoucnu objeví i další možnosti využití.

 

V našem sortimentu můžete stévii najít v přípravcích Bioextrakt z rostliny Stévia rebaudiana nebo Bio prášek z rostliny Stévia rebaudiana, Bio tablety z rostliny Stévia rebaudiana či Stevia tablety 600 tbl. z rostliny Stévia rebaudiana. K zevní aplikaci lze použít koncentrovaný bioaktivní balzám Diochi Diaflex.


Související články a videa:
Zdravé sladkosti - Jak na cukry
Tak chutná štěstí
Cukr není potřeba, sladká chuť ano
Vychutnejte si sladkou chuť bez cukru
VIDEO: Proč je agáve sirup omylem zdravé výživy?


04.05.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

249,- Kč

199,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS