Štěstí (i zdraví) sídlí ve střevech

Štěstí (i zdraví) sídlí ve střevech

Zdraví začíná ve střevech – stará známá věc, kterou věděli již středověcí lékaři. Co našim střevům škodí a co naopak napomáhá jejich zdravému fungování? Jak podpořit imunitu, kterou v těchto dnech všichni tolik potřebujeme?

Máte potíže se střevy? Ani o nich nemusíte vědět….

Intolerance, nesnášenlivost, alergie na potraviny, citlivost na lepek či celiakie. Přibližně pětina populace má problémy s jídlem. Potravinové intolerance se bohužel nevyhýbají ani dětem, dokonce je prokázáno, že úzce souvisí s diagnózami, jako jsou poruchy autistického spektra, deprese, schizofrenie, úzkosti a další. Co tedy dělat, abychom byli zdraví na těle i na duši? Řešením je ozdravit naše trávicí orgány.

Co střevům neprospívá?

  • Užívání kortikoidů, antibiotik, hormonů, cytostatik
  • Těžké kovy a ionizační záření
  • Nezdravá strava s přemírou potravin obsahujících aditiva a další chemické přísady
  • Dlouhodobý stres

Detoxikujte střeva! Budou vás milovat

Střevní mikroflóru lze vrátit do formy také prostřednictvím detoxikace. Ta by měla být řízená, tedy zaměřená na konkrétní problémy a zátěže. K nastartování správného fungování střev je nejprve nutné odstranit toxiny, chemické látky, zbytky léků a antibiotik. Pomoci mohou čistě přírodní doplňky stravy, vhodné jsou ty s informační složkou a také probiotiky. Takové doplňky stravy jsou pak vhodné pro obnovu symbiotických bakterií, které nastartují správné zažívání a zdravou imunitu. O svá střeva bychom měli pečovat i vhodnou stravou – tedy dostatek zeleniny a vlákniny. Vynikající jsou také kvašené potraviny, například kysané zelí, fermentované produkty nebo kombucha. Vhodné je detoxikovat také játra, aby došlo k nastartování zdravého metabolismu. V neposlední řadě je také dobré zklidnit nervový a imunitní systém, tomu zase napomohou nejrůznější bylinné čaje.

Co se děje při nezdravém fungování střev?

Střevní mikroflóra je chronicky oslabená a zátěže se množí. Dochází k zánětu střevní sliznice a s ním spojené tvorbě endotoxinů. Střevní stěna je narušena, přestává plnit ochrannou funkci. Nebezpečným jevem bývá také zvýšené vstřebávání alergenů z potravy. Kvůli střevní dysbióze dochází i ke špatnému vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Oslabená funkce imunitního systému může způsobit řadu potíží – od alergií, ekzémů, přes astma nebo zánětlivá onemocnění střev, až po kvasinkové infekce či migrény u dětí.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.