Stále více Evropanů trpí metabolickým syndromem

Už nejen ve Spojených státech amerických, ale i v Evropské unii rapidně narůstá počet lidí s obezitou, která je základním předpokladem vývoje metabolického syndromu. Součástí této diagnózy je kromě obezity soubor dalších závažných poruch zdraví, resp. onemocnění, která významně zkracují život nebo alespoň zhoršují jeho kvalitu. Jde zejména o zvýšené hodnoty krevního tlaku – hypertenzi, poruchu glukózové tolerance, resp. cukrovku, poruchu tukového metabolismu ve smyslu zvýšené hladiny triglyceridů v krvi a snížené hodnoty tzv. „dobrého“ – HDL cholesterolu. Stačí, aby byly kromě obezity přítomny další dva faktory ze čtyř právě jmenovaných, a máme před sebou jedince s metabolickým syndromem. V současnosti se toto onemocnění týká již více než třetiny dospělých Evropanů.

 

PŘÍČINY (RIZIKOVÉ FAKTORY)

V čem spočívá tento nelichotivý nárůst populace s metabolickým syndromem? Je to hlavně v důsledku špatné životosprávy, nevhodných stravovacích návyků a v nedostatku pohybu. Tím, že organismus dlouhodobě přijímá více kalorií, než stačí spálit (metabolizovat), tyto se ukládají do nežádoucí zásoby v podobě tuku. Dochází též k rezistenci tkání (buněk) na inzulin, který tak ztrácí schopnost štěpit (spalovat) cukry, což vede ke vzniku cukrovky. Ta dále zhoršuje metabolické procesy v organismu, poškozuje cévy, urychluje arteriosklerózu, vede k dalšímu zvyšování krevního tlaku, poškozování ledvin, sítnice oka, postižení periferních nervů (neuropatii) atd. Tomuto bludnému kruhu latinsky říkáme circulus vitiosus.

 

PREVENCE

Dá se mu zabránit zdravou pravidelnou životosprávou s dostatkem aktivní fyzické činnosti, nekonzumováním množství kalorických mastných a sladkých jídel. Stejně důležité je nepodceňovat pravidelné kontroly zdravotního stavu, zejména již zmíněných ukazatelů zdravotních rizik vedoucích k rozvoji metabolického syndromu: sledování krevního tlaku, hladiny krevního cukru, triglyceridů a cholesterolu včetně HDL. Nezbytností je hlídání si normální tělesné hmotnosti, kterou můžeme sledovat nejen na osobní váze a výpočtem BMI (indexu tělesné hmotnosti), ale také pomocí měření obvodu pasu krejčovským metrem. Největším problémem u metabolického syndromu je předčasný vznik závažných kardiovaskulárních chorob – především srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Proto, pokud se podaří předejít metabolickému syndromu, výrazně se zmenší riziko těchto onemocnění zkracujících život.

 

ENERGY PRODUKTY

Součástí účinné prevence je i pravidelné užívání přírodních přípravků Energy, které působí na bázi celostního a šetrného přístupu k lidskému organismu a zdraví v jednotě s psychikou, způsobem života a prostředím. Na organismus mají harmonizující vliv, působí očistně a regeneračně.

 

Jelikož obezita je základním atributem metabolického syndromu, doporučuje se začít regenerační proces bylinným koncentrátem Gynex. Pomůže nejen při redukci obezity, ale podpoří též činnost endokrinních žláz včetně slinivky, ve které se tvoří inzulin. Může tedy zlepšit i sacharidový metabolismus, a tím předcházet vzniku cukrovky, resp. upravit její stav (kompenzaci). Podpořit funkci jater, metabolismus tuků, normalizovat hodnoty cholesterolu a triglyceridů umí Regalen. Na prevenci rozvoje aterosklerózy a vzniku komplikací ze strany kardiovaskulárního systému je ideální bylinný koncentrát Korolen. Pokud se přidruží problémy se zvýšeným krevním tlakem či ledvinami, je účinný Renol.

 

Vhodné je zároveň užívat také některé nadstavbové přípravky. Kapsle Vitamarin a olej Organic Sacha Inchi obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Pomáhají odbourávat zvýšený cholesterol (zejména LDL) a tuky uložené v cévách, čímž se může zlepšit jejich průchodnost, elasticita a hladký povrch vnitřní výstelky (endotelu). Příznivé působení bylo zjištěno i u oleje Organic Nigella Sativa.

 

Cévám prospívá také Celitin, který díky obsahu lecitinu a extraktů z Ginkgo biloba a nově Gotu kola pomáhá rozšiřovat arterie a drobné arterioly, čímž podporuje prokrvení tkání a důležitých orgánů, zejména mozku. Zlepšuje paměť, soustředění, ale i stav jater a pokožky. Jedinečný je Fytomineral – koncentrát koloidních minerálů se schopností vstřebávání až z 98 %. Mnohé z nich jsou potřebné pro správný průběh biochemických reakcí v organismu. Například zinek je jejich důležitým katalyzátorem, chrom je zase nezbytný pro tvorbu inzulinu a jeho využití při metabolizování cukrů, k prevenci diabetu a obezity.

 

Z antioxidantů jsou potřebné pro zdraví cév a prevenci metabolického syndromu přírodní vitaminy – Vitaflorin, Flavocel (obsahuje vitamin C a bioflavonoidy), Acai Pure, který je vůbec nejbohatším zdrojem antioxidantů ze všech druhů ovoce, a Organic Goji, jenž jej v tom zdatně dohání. Tyto přípravky pomáhají chránit buňky organismu před oxidačním stresem, před útoky volných radikálů nejen z vnějšího prostředí, ale i těch, které v organismu vznikají.

 

Prospěšné jsou rovněž tzv. zelené produkty, například Organic Chlorella, Hawaii Spirulina, Barley Juice, jež jsou významnými zdroji vitaminů, minerálů, enzymů, chlorofylu, aminokyselin. Jejich účinky jsou nejen substituční (doplňují do organismu to, co chybí v potravě), ale působí očistně, protizánětlivě, regeneračně a mají harmonizující vliv

 

Celková nabídka přípravků na hubnutí a zdravých kuchařek.

Zpět nahoru